K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Tamara Tomanová to dotáhla až do finále

TOMANOVA Tamara _DSC_1479 web

Radek Košťál se o titul utká s Tomášem Konečným

Závěrečný den JKD SPED mistrovství České republiky mužů a žen ve stolním tenisu v Jablonci nad Nisou odstartoval blok semifinálových zápasů. Ve hře o nejcennější singlové tituly zůstali turnajové jedničky Tomáš Konečný a Dana Čechová. Jejich finálovými protivníky budou trojnásobný český šampion Radek Košťál a překvapení turnaje Tamara Tomanová.

Česká reprezentantka Dana Čechová zvládla náročné semifinálové utkání s Lenkou Harabaszovou. Oporu SKST Hodonín nakonec přehrála v šesti setech, když souboj dvou zkušených hráček byl hodně o koncovkách. „Po zápase jsme se s Lenkou v šatně bavily, že to byl dobrý zápas, kdy každá chyba byla opravdu potrestána. Pro diváky to asi nebylo moc atraktivní, ale zahrály jsme si dobře,“ řekla Dana Čechová. Vyčítala si zaváhání za stavu 2:1 na sety a 7:4. „Tam jsem udělala zbytečné chyby a set ztratila.“ Ve vypjatém zápase žádný zlomový moment nenašla. „Byla to tvrdá práce a tvrdá práce, potichu jsem si to musela vydřít,“ dodala Čechová.

Nejmladší ze semifinalistek, dvaadvacetiletá Tamara Tomanová předvedla v souboji s Kristýnou Mikulcovou dokonalý obrat ve skóre. Úvod utkání totiž patřil třiadvacetileté stolní tenistce MK Řeznovice, která vedla 3:0 na sety, ale dobře rozehraný duel nedotáhla do vítězného konce. Tomanová postupně srovnala krok, a když ovládla i rozhodující sedmou sadu, prošla poprvé v kariéře do finále mistrovství republiky. „Za stavu 0:3 jsem vůbec nevěřila, že bych mohla vyhrát. Ale po oddechovém čase ve čtvrtém setu jakoby se něco zlomilo. Akorát už si to moc nepamatuju,“ konstatovala Tamara Tomanová. V semifinále ji hodně pomohl koučink Jiřího Bajgera. „Dobré to bylo!“

Před utkáním byla Tomanová nervózní, vzpomněla si totiž na dávné utkání s Kristýnou Mikulcovou na jednom z bodovacích turnajů v kategorii kadetek. „Vedla jsem 2:0 a 10:3, ale prohrála jsem. Ona sice byla favoritka, ale stejně. Trochu jsem to měla v hlavě,“ přiznala Tomanová. V Jablonci za stavu 3:3 na sety a 9:4 si poprvé pomyslela: „No, teď už by to mohlo vyjít. Jsem ráda, že se to povedlo.“

MIKULCOVA Kristyna _DSC_1526

Kristýna Mikulcová měla finále na dosah, vedla 3:0, ale nakonec s Tomanovou prohrála 3:4

V semifinále mužského singlu poutal velkou pozornost „extraligový“ souboj „domácího“ matadora Radka Košťála (SKST Liberec) s Ondřejem Bajgerem (DTJ Hradec Králové). Oba aktéry dělilo dvacet let, nicméně bývalý čs. reprezentant opět prokázal obrovskou kvalitu a vůli po vítězství. Svého mladého soka nakonec porazil 4:2 na sety… „Byl to hodně taktický zápas, nebylo to o nějaké super dobré hře, oba jsme taktizovali. Šlo o to, kdo dá první balon s rotací, protože tyhle balony, to jsou takové brambory…,“ uvedl Košťál. Za stav 2:1 na sety a 6:3 na chviličku pomyslel na to, že má zápas pod kontrolou. „A hned jsem ten set prohrál. Na tyhle věci se fakt nemá myslet.“

Finálový souboj s Tomášem Konečným vyhlíží s očekáváním. „Už jsme spolu dlouho nehráli, tak těžko říct, jak ten zápas bude vypadat. Každopádně vím, že mě čeká jiný soupeř, než ty předešlí. Tomáš hraje hodně agresivně. Jsem zvědavý, jak se s tím vypořádám.“

KOSTAL Radek BrychtaJan_MČR_PP_Jablonec_160320_131452_DSC_1764

Radek Košťál si zahraje o svůj čtvrtý singlový titul s turnajovou jedničkou Tomášem Konečným

Na druhém stole se pro změnu utkali dva “krajánci“ působící v polské Superlize – Tomáš Konečný (3S Polonia Bytom) a Jiří Vráblík (KS Dekorglass Dzialdowo). A byla z toho nádherná bitva plná útočných výměn. Vráblík zabojoval v koncovce pátého setu, kde odvrátil čtyři mečboly soupeře, aby nakonec vyhrál 16:14. Hned v následující sadě měl dva setboly a mohl vyrovnat na 3:3, ale ani on neuspěl. Konečný pak v dramatickém závěru proměnil pátý mečbol v utkání v postup do finále. „Opět jsou dva hráči z polské Superligy na medailových pozicích a to jen potvrzuje, jak kvalitní tato soutěž je. Myslím, že se divákům muselo utkání líbit. Jirka hrál velice dobře, bojoval a byl z toho moc pěkný zápas. V poslední době se mi v polské Superlize proti Jirkovi dařilo. Jsem rád, že se mi i toto utkání podařilo zvládnout,“ uvedl po semifinálovém souboji s Vráblíkem Tomáš Konečný.


JKD SPED mistrovství České republiky mužů a žen, juniorů a juniorek do 21 let ve stolním tenisu 2016

Nedělní dopolední výsledky šampionátu:

SMÍŠENÁ ČTYŘHRA

Semifinále

Michal Beneš, Lenka Harabaszová (SKST Baník Havířov, SKST Hodonín) – Tomáš POLANSKÝ, Zdena BLAŠKOVÁ (TJ Slavoj Severotuk Ústí nad Labem, TJ Libín 1096 Prachatice) 2:3 (7,-10,-9,9,-7), Petr KAUCKÝ, Dana ČECHOVÁ (SF SKK El Niňo Praha, TTG Bingen/Münster-Sarmsheim) – Ondřej Bajger, Tamara Tomanová (DTJ Hradec Králové, TTC Rödinghausen) 3:0 (11,9,9).

ČTYŘHRA ŽEN

Semifinále

Aneta KUČEROVÁ, Karin ADÁMKOVÁ (MSK Gumotex Břeclav) – Kristýna Mikulcová, Simona Šlehobrová (MK Řeznovice) 3:2 (9,-4,9,-9,2), Markéta Ševčíková, Stanislava Slezáková (SKST Hodonín, KST Hluk) – Kateřina ČECHOVÁ, Nikita PETROVOVÁ (Hannover 96, SKST Baník Havířov) 0:3 (-3,-4,-12).

ČTYŘHRA MUŽŮ

Semifinále

Tomáš KONEČNÝ, Petr DAVID (3S Polonia Bytom, TV 1879 Hilpolstein) – Jakub Crha, Michal Lebeda ml. (TJ Sokol PP Hradec Králové 2) 3:0 (6,6,3), František Plaček, Antonín Gavlas (SV Brackwede, KST Cheb) – Pavel ŠIRUČEK, Tomáš TREGLER (STEN marketing HB Ostrov Havlíčkův Brod) 1:3 (-9,5,-7,-7).

DVOUHRA ŽEN

Semifinále

Dana ČECHOVÁ (TTG Bingen/Münster-Sarmsheim) – Lenka Harabaszová (SKST Hodonín) 4:2 (-10,9,9,-10,8,10), Kristýna Mikulcová (MK Řeznovice) – Tamara TOMANOVÁ (TTC Rödinghausen) 3:4 (7,10,6,–9,-10,-5,-5).

DVOUHRA MUŽŮ

Semifinále

Tomáš KONEČNÝ (3S Polonia Bytom) – Jiří Vráblík (KS Dekorglass Dzialdowo) 4:2 (8,6,-7,7,-14,10),  Ondřej Bajger (DTJ Hradec Králové) – Radek KOŠŤÁL (SKST Liberec) 2:4 (8,-0,-11,6,-7,-7).

Kompletní výsledky JKD SPED Mistrovství České republiky mužů a žen, juniorů a juniorek do 21 let ve stolním tenisu pro rok 2016 najdete na webových stránkách ČAST: http://www.ping-pong.cz/mistrovstvi-cr/.

Zpravodajství z M-ČR 2016 v Jablonci nad Nisou přinášejí: František ZÁLEWSKÝ, Martina KUČEROVÁ, foto: Jan BRYCHTA

Související novinky

Všechny novinky