Jan Valenta nečekaně ovládl šampionát U21

Dvoudenní mistrovství republiky U21 a U13 v Havířově skončilo poměrně překvapivým vítězstvím Jana Valenty ve dvouhře mužů U21. Ve stejné kategorii žen naopak titul obhájila Zdena Blašková. V mladší kategorii zlato ve dvouhře vybojovali Jakub Kabelka a Hanka Kodetová.

Do finále dvouhry mužů se probojovali dva domácí hráči. Favoritem byl Šimon Bělík, který vyřadil ve čtvrtfinále nejen nasazenou jedničku Tomáše Martinka, ale v semifinále pak také Ondřeje Květona. Naopak Jan Valenta se do čtvrtfinále dostal až z druhého místa ve skupině díky lepšímu poměru setů ze vzájemných soubojů s Jakubem Kauckým a Šimonem Jadrným.

Po svém vítězství ve finále na situaci ze sobotního odpoledne s úsměvem vzpomínal. „Prohrál jsem s Ondrou Květonem a bylo mi jasné, že jsem skončil. Strhnul jsem z pálky potahy, protože se mi zdály špatné. Jenže pak za mnou do šatny přišel trenér Kamil Koutný, že Jadrný porazil Kauckého a já postupuju. Musel jsem bleskově znovu přelepit a šel jsem hrát čtvrtfinále,“ přiznal.

Ve čtvrtfinále porazil Radka Skálu, čímž překvapil i sám sebe. „Prohrával jsem 0:2 na sety a asi 1:5. Pak jsem se na sebe naštval, bouchnul jsem pálkou a ono se to nějak zlomilo. Od té doby jsem hrál dobře. V nedělním semifinále už jsem se cítil v pohodě a ve finále si myslím, že jsem byl herně o něco lepší než Šimon. Klíčové byly první balonky ve výměnách, ty jsem měl lepší. Mám z titulu obrovskou radost, poslední jsem získal někdy v kadetech. Ale tento má mnohem větší váhu.“

Zdena Blašková naopak moc dobře ví, jaké to je vyhrát dvouhru na šampionátu jedenadvacítek. Svoji první ovládla už v roce 2016 a letošní titul byl už její pátý v této věkové kategorii. Na turnaji měla veliké problémy, které pramenily ze zdravotního stavu. V semifinále však už byla v dobré formě, porazila Adélu Sazimovou bez ztráty setu a ve finále domácí Kláru Hrabicovou. „Byla jsem před týdnem na kurzu tělesné výchovy v rámci školy. Netrénovala jsem, a navíc se nachladila. V pátek před turnajem jsem dokonce zvažovala, že se odhlásím. Ale dopadlo to dobře, jsem ráda, že v neděli už mi bylo lépe. Ve finále proti Klárce Hrabicové jsem si věřila. Porazila jsem ji už ve skupině, takže jsem zapomněla na to, že v lize jsem s ní prohrála. Jsem velmi spokojená, že se mi povedlo to zvládnout,“ řekla po turnaji.

Ve čtyřhře U21 zopakovali titul z letošního šampionátu dospělých Šimon Bělík s Tomášem Martinkem, v ženách naopak dominovaly letošní juniorské mistryně republiky U19 Klára Hrabicová s Janou Vašendovou.

V mladší kategorii potvrdila svoji suverenitu ve dvouhře Hanka Kodetová. Po vítězství na šampionátu kadetek nenašla přemožitelku ani ve své věkové kategorii. Ve finále porazila turnajovou dvojku Terezu Kovaříčkovou. A také finále dvouhry chlapců U13 obstarali dva nejvýše nasazení. Jan Škalda ovšem prohrál s Jakubem Kabelkou a byl hodně zklamaný. Hanka Kodetová byla suverénně nejúspěšnější účastnicí šampionátu, když si odvezla zlatou medaili i ve čtyřhře a smíšené čtyřhře.

Mistrovství ČR U13 a U21, Havířov

Finálové výsledky

Dvouhra mužů U21, semifinále: Šimon Bělík (SKST Havířov) – Ondřej Květon (Jiskra Domažlice) 3:1 (7,-7,4,9), Jan Valenta (SKST Havířov) – Michal Blinka (SKST Liberec) 3:0 (7,8,8). Finále: Jan Valenta – Šimon Bělík 3:1 (-12,6,7,7).

Dvouhra žen U21, semifinále: Zdena Blašková – Adéla Sazimová (obě SK Dobré) 3:0 (6,8,6), Klára Hrabicová (SKST Havířov) – Helena Sommerová (SK DDM Kotlářka Praha) 3:1 (-8,6,8,7). Finále: Zdena Blašková – Klára Hrabicová 3:1 (8,9,-1,6).

Čtyřhra mužů U21, semifinále: Šimon Bělík (SKST Havířov), Tomáš Martinko (TJ Ostrava KST) – Jakub Kaucký, František Onderka (SF SKK El Niňo Praha) 3:2 (-9,-9,9,5,5), Ondřej Květon (Jiskra Domažlice), Radim Morávek (TJ Ostrava KST) – Michal Blinka (SKST Liberec), Jan Valenta (SKST Havířov) 3:1 (9,-3,9,8). Finále: Šimon Bělík, Tomáš Martinko – Ondřej Květon, Radim Morávek 3:1 (8,11,-6,7).

Čtyřhra žen U21, semifinále: Klára Hrabicová (SKST Havířov), Jana Vašendová (MH ST Ostrava) – Veronika Poláková (SKST Vlašim), Rebeka Žižkovská (SKST Hodonín) 3:1 (10,-6,11,5), Eliška Koďousková, Adéla Sazimová (SK Dobré) – Nela Hanáková (SKST Havířov), Monika Pařízková (SKST Liberec) 3:1 (9,-6,8,9). Finále: Klára Hrabicová, Jana Vašendová – Eliška Koďousková, Adéla Sazimová 3:0 (-9,-9,10,6,10).

Dvouhra chlapců U13, semifinále: Jan Škalda (SK Dobré) – Tadeáš Vršovský (Apollo Ústí nad Labem) 3:0 (5,7,7), Jakub Kabelka (Apollo Ústí nad Labem) – Jakub Janošec (SKST Havířov) 3:1 (7,-9,9,5). Finále: Jakub Kabelka – Jan Škalda 3:1 (3,9,-4,9).

Dvouhra děvčat U13, semifinále: Hanka Kodetová (Slavoj Praha) – Elena Kuchařová (SK Dobré) 3:0 (4,2,6), Tereza Kovaříčková (SK Dobré) – Simona Holubová (SKST Hodonín) 3:0 (8,8,8). Finále: Hanka Kodetová – Tereza Kovaříčková 3:0 (2,7,5).

Čtyřhra chlapců U13, semifinále: Jan Škalda (SK Dobré), Tadeáš Vršovský (Apollo Ústí nad Labem) – Oliver Balvar, Jakub Janošec (SKST Havířov) 3:1 (6,-8,9,9), Jakub Kabelka (Apollo Ústí nad Labem), Filip Račák (KST Zlín) – Matěj Durdis, Lukáš Lebeda (Elizza Praha) 3:1 (6,-4,8,5). Finále: Jan Škalda, Tadeáš Vršovský – Jakub Kabelka, Filip Račák 3:2 (-10,6,-8,7,5).

Čtyřhra děvčat U13, semifinále: Simona Holubová (SKST Hodonín), Hanka Kodetová (Slavoj Praha) – Tereza Makarová (STC Slaný), Eliška Vožická (HB Ostrov) 3:1 (-9,9,9,5), Tereza Kovaříčková, Elena Kuchařová (SK Dobré) – Adéla Brhelová (SKST Hodonín), Laura Maršíčková (SKST Vlašim) 3:2 (3,-8,8,-5,0). Finále: Simona Holubová, Hanka Kodetová – Tereza Kovaříčková, Elena Kuchařová 3:0 (8,7,5).

Smíšená čtyřhra U13, semifinále: Jakub Kabelka (Apollo Ústí nad Labem), Hanka Kodetová (Slavoj Praha) – Jakub Dušek, Elena Kuchařová (SK Dobré) 3:0 (8,2,2), Jan Škalda, Tereza Kovaříčková (SK Dobré) – Tadeáš Vršovský (Apollo Ústí nad Labem), Simona Holubová (SKST Hodonín) 3:0 (9,4,8). Finále: Jakub Kabelka (Apollo Ústí nad Labem), Hanka Kodetová (Slavoj Praha) – Jan Škalda, Tereza Kovaříčková (SK Dobré) 3:2 (-6,-9,7,6,8).

Kompletní výsledky MČR najdete ZDE

Fotogalerii z turnaje najdete na Flickru ZDE

související články