Extraliga žen / 16.03.2024 / 20:00

KONEC

Extraliga žen / 17.03.2024 / 16:00

Obranář Wang nad síly českých hráčů

Ve druhém utkání 1. fáze kvalifikace na mistrovství Evropy družstev prohráli čeští reprezentanti v Bratislavě se Slovenskem po mimořádně vyrovnaném boji 2:3. Zahráli si všichni čtyři hráči, které měl trenér Josef Plachý k dispozici, jako nepřekonatelnou překážkou se ukázal obranář Wang Yang, kterému podlehli Tomáš Polanský i David Reitšpies.

Polanský byl prvním, kdo změřil v úvodní dvouhře síly s 38. hráčem světového žebříčku. A mohl slovenskou jedničku klidně porazit. Hrál skvěle, trpělivě i dostatečně důrazně. Vyhrál úvodní set a v koncovce druhého otočil ze 7:10 na 11:10 a měl pak dva setboly. Bohužel je nevyužil, což pomohlo Wangovi dostat se zpět do zápasu. Ve čtvrtém setu Slovák ještě dva mečboly promarnil a dovolil Polanskému srovnal, v setu pátém však už zařídil první bod pro domácí.

Stav utkání srovnal Lubomír Jančařík, když přehrál Lubomíra Pišteje v poměru 3:0 na sety. Domácí hráč držel krok jen ve druhém setu, který Jančařík vyhrál 12:10. Jinak byl český hráč o poznání lepší.

Velmi důležitá byla třetí dvouhra, ve které proti sobě nastoupili Alexander Valuch a Jiří Martinko. Slovenský reprezentant, působící v české extralize, sice začal lépe a v koncovce prvního setu vyhrál, pak ale naopak měl v setu druhém pevnější nervy Martinko. Srovnal na 1:1 a v dalších dvou setech už dominoval.

Trenér českého týmu Josef Plachý udělal do čtvrté dvouhry změnu v sestavě. Lubomíra Jančaříka nahradil David Reitšpies, který vyzval rodáka z Číny Wang Yanga. Ten absolvoval už druhý pětisetový souboj a opět v něm uspěl. Bouřlivé domácí publikum ho podporovalo ze všech sil a odměňovalo oba hráče potleskem za pohledné výměny.

Rozhodnout tak musela až poslední dvouhra, v níž Lubomír Pištej změřil síly s Tomášem Polanským. V prvním setu hrál s velikým přehledem a uplatnil výrazně větší hráčské zkušenosti, než má český reprezentant. Jenže pak se karta obrátila, když Polanský zlepšil hru a bojoval o každý míček. Otočil vývoj zápasu, jenže Pištěj opět vývoj otočil a třetím bodem pečetil výsledek utkání.

„Sice jsme prohráli, ale já musím všechny hráče pochválit. Byl to hezký souboj, všichni předvedli maximum a mnohdy chybělo je trochu štěstí. Věděli jsme, že Wang je klíčovým hráčem soupeře. Ale mohl ho porazit Polanský a pak i Reitšpies. On však v těch důležitých momentech zahrál skvěle. Pátá dvouhra už byla vabank, skóre se neustále měnilo, a nakonec výhra zůstala doma. My se ale určitě nemáme za co stydět,“ řekl po utkání trenér českého týmu Josef Plachý.

Kvalifikace mistrovství Evropy družstev 2023

Soutěž mužů, skupina A5

Slovensko – ČESKÁ REPUBLIKA 3:2

WANG Yang – Tomáš POLANSKÝ 3:2 (-8,13,8,-11,2), Lubomír PISTEJ – Lubomír JANČAŘÍK 0:3 (7,10,6), Alexander VALUCH – Jiří MARTINKO 1:3 (12,-12,-5,-6), WANG Yang – David REITŠPIES 3:2 (8,-7,-9,4,8), Lubomír PISTEJ – Tomáš POLANSKÝ 3:2 (6,-6,-7,7,8).