K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Bojovaly, ale marně. Češky na medaili nedosáhly

Zdena Blašková

Zdena Blašková porazila deblovou spoluhráčku Plaianovou a získala jediný bod juniorek proti Rumunkám

Na nesmírně těžké soupeřky narazily ve čtvrtfinále mistrovství Evropy mládeže české juniorky a kadetky. Obě družstva se střetla s nejvýše nasazenými týmy ve své kategorii, a i přes statečný výkon nakonec do semifinále postoupily favoritky.

Rumunky momentálně dominují evropskému mládežnickému stolnímu tenisu. Zejména Adina Diaconuová patří už v osmnácti letech mezi špičkové hráčky. Na světovém žebříčku žen figuruje na 79. příčce a z posledních tří evropských šampionátů si vždy odvezla titul ve dvouhře. Její kvality na vlastní kůži pocítily v Guimarãesi také české juniorky. Diaconuová vyhrála obě své dvouhry a výrazně tak pomohla Rumunsku k celkovému vítězství 3:1.

Jediný bod pro Českou republiku v boji o medaili získala Zdena Blašková, která ve třetím zápase porazila svou deblovou spoluhráčku Plaianovou. „Zdena s ní má vysoce pozitivní bilanci, takže jsem doufal, že by mohla uspět i tentokráte,“ vysvětloval složení sestavy Tomáš Vrňák. Tah mu vyšel a Blašková zdramatizovala celý duel, který se od počátku vyvíjel lépe pro Rumunky. Stanislava Slezáková a Kateřina Čechová totiž nedokázaly najít recept na rychlou a tvrdou hru Diaconuové, respektive Dragomanové a když nejlepší evropská juniorka Diaconuová vyhrála podruhé, mohly se Rumunky radovat ze zisku medaile.

Utrpěli jsme první porážku na turnaji, a to navíc se soupeřem, který pravděpodobně získá zlatou medaili. Jsem rád, že prohra nebyla jasná, Kačka i Staňka sebraly silným protivnicím set a Zdena splnila svou roli a udělala bod,“ hodnotil Vrňák. Juniorky se nyní utkají s Polskem o konečné 5.-8. místo.

Rumunky

Na lavičce častěji tleskaly Rumunky

Kadetky ve čtvrtfinále změřily síly s Ruskem a od začátku tahaly za kratší konec. Češky nakonec v utkání nezískaly jediný set a musely čelit tvrdé realitě. „Rusky v kadetkách nemají konkurenci a jsou jasně nejlepší,“ vysvětluje Andrea Botková. Její svěřenkyně zaostávaly za soupeřkami především v rychlosti a síle úderů. Přesto si reprezentantky vysloužily od trenérky pochvalu. „Linda i Helenka odevzdaly maximální výkon, ale Rusky dokázaly vrátit na stůl vždy o jeden míček více,“ konstatuje Botková. Samy hráčky sice byly z výsledku zklamané, ale věděly, že postup do čtvrtfinále je skvělým úspěchem. „Vždyť jsme letos na turnajích ani jednou nepostoupily ze skupiny,“ usmívaly se. Jejich dalším soupeřem v bojích o konečné umístění bude Rumunsko.

Svěřenci Josefa Brauna nastoupili v prvním pondělním utkání proti Norům. „Přijeli k nám do Bystřice na soustředění, takže jsme věděli, co by na ně mohlo platit,“ řekl Braun. A skutečně, kadeti zvítězili 3:1 a pro příští šampionát si zajistili účast v elitní divizi. Na lavičce tentokráte zůstal Tomáš Martinko, příležitost dostal Radek Skála. „Radek si na nejlepšího Nora věřil, právě v Bystřici ho porazil,“ vysvětluje Braun. Vítězství dokázal zopakovat i v Guimarãesi a po utkání byl pochopitelně spokojený: „Konečně jsem si pořádně zahrál dvouhru! Na zápas jsem se těšil a hrál jsem uvolněně.“  Skála uspěl i ve čtyřhře po boku Františka Onderky a s jejich výkonem byl Braun tentokráte spokojený. Nyní změří kadeti síly s Itálií, mohou obsadit nejhůře 12. pozici.

Bohužel juniorům se nepodařilo vyzrát na Anglii. Celé utkání poznamenala úvodní prohra Jana Valenty s Jarvisem. Český reprezentant vedl 4:1 v pátém setu, jenže nedokázal vedení udržet, natožpak navýšit. „Honza opět neukočíroval emoce. Je to dobrý hráč, ale musí se naučit zvládat psychicky vypjaté situace,“ poznamenal na adresu svého svěřence Marek Klásek. „Jirka oba své zápasy prohrál, celým utkáním se protrápil,“ dodává trenér juniorů. Radost v podobě jediného získaného bodu mu tak udělal pouze Jan Górecki, který na svůj opasek přidal už druhý skalp.

 

Mistrovství Evropy mládeže, Guimarães

Výsledky českých reprezentantů

Družstva juniorky, čtvrtfinále: ČESKÁ REPUBLIKA-Rumunsko 1:3. Stanislava Slezáková-Adina Diaconuová 1:3 (-6,-4,8,-6), Kateřina Čechová-Andreea Dragomanová 1:3 (-9,4,-5,-6), Zdena Blašková-Tania Plaianová 3:0 (6,9,7), Kateřina Čechová-Adina Diaconuová 0:3 (-6,-4,-9).

Družstva kadetky, čtvrtfinále: ČESKÁ REPUBLIKA-Rusko 0:3. Linda Záděrová-Ekaterina Zironová 0:3 (-8,-4,-6), Helena Sommerová-Elizabet Abraamianová 0:3 (-8,-5,-3), Kristýna Pěnkavová, Linda Záděrová-Elizabet Abraamianová, Ekaterina Zironová 0:3 (-6,-3,-9).

Družstva kadeti, 9.-16. místo: ČESKÁ REPUBLIKA-Norsko 3:1. Radek Skála-Henrik Nilsen 3:0 (5,8,1), František Onderka-Borgar Haug (6,-8,-6,6,-11), Radek Skála, František Onderka-Fredrik Buringrud-Langen, Borgar Haug 3:1 (6,-7,3,9), Radek Skála-Borgar Haug 3:2 (-6,7,3,-5,10).

Družstva junioři, 9.-16. místo: ČESKÁ REPUBLIKA-Anglie 1:3. Jan Valenta-Tom Jarvis 2:3 (9,-5,8,-7,-7), Jiří Martinko-Luke Savill 2:3 (-7,6,8,-9,-8), Jan Górecki-Matthew Leete 3:1 (11,-9,6,6), Jiří Martinko-Tom Jarvis 0:3 (-7,-8,-8).

Kompletní výsledky naleznete zde

Související novinky

Všechny novinky