K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Češi prohráli s Koreou, ale ve hře o olympiádu zůstali


Dvojice Pavel Širuček, Tomáš Polanský v deblu získala set, víc už skvělí Korekci Čechům nepovolili

První pokus nevyšel. České družstvo mužů prohrálo v Gondomaru první přímý souboj o letenky na olympiádu do Tokia s Koreou 0:3. Postoupilo však do druhé fáze turnaje, kde se bude o víkendu hrát ještě o jedno poslední místo.

Korejci byli první nasazení na turnaji a v jejich týmu jsou tři hráči elitní světové dvacítky. Byli jasnými favority, přesto se český tým chtěl o postup poprat co nejlépe. Trenér Josef Plachý změnil oproti prvnímu utkání sestavu a do čtyřhry poslal dvojici Pavel Širuček, Tomáš Polanský. Jedničkou v utkání tak byl Lubomír Jančařík. Strategie byla jasná, pokusit se uspět ve čtyřhře, pak využít skvělé bilance Pavla Širučka s předpokládanou „trojkou“ soupeře Lee Sangsu a věřit, že rozhodující třetí bod někdo další z hráčů udělá.

Papírové předpoklady však roztrhal jeden z nejlepších deblových párů světa Jeoung Youngsik, Lee Sangsu. Porazil české reprezentanty 3:1. „My jsme od samého začátku věděli, že mají super debl. Dokážou hrát s kýmkoliv na světě a vloni vyhráli například Australian Open, hráli na Grand Final, takže zkrátka světová extratřída. Šli jsme do zápasu s taktikou hrát trochu na risk a pak se uvidí. Hráli jsme dobře, jenže stejně dobře hráli i oni. Nezkazili lehký balon a v koncovkách byli zkrátka skvělí,“ přiznal Tomáš Polanský. Uznal, že korejský pár byl lepší a vyhrál zaslouženě.

Po úvodní čtyřhře proti sobě nastoupili hráči na pozici jedna. Jang Woojin sice žebříčkově není korejskou jedničkou, i tak ale patří mezi absolutní světovou špičku. Připraven na pozici jedničky v utkání byl i Lubomír Jančařík. „My jsme se takto dohodli, protože bylo jasné, že se bude každý bod počítat. A Širu s Polišem dají dohromady náš nejlepší debl. Na mne tedy zbyla pozice ve dvouhrách. Cítil jsem se dobře, žádný stres. I v zápase to bylo dobré, škoda, že jsem nevyužil některých šancí. Ve druhém setu vedení 9:7, ve třetím to taky bylo po devíti. Jenže soupeř je fakt dobrý. Já osobně si myslím, že jsem hrál slušně, ale prostě to nestačilo,“ řekl po prohře 0:3 český reprezentant.

Přiznal, že zpětně vzato mohl během zápasu víc riskovat a hrát odvážněji, otázkou je, zda by to mělo nějaký efekt. „Jasně, koncovka druhého setu byla důležitá, chtěl jsem ji na jistotu dotáhnout do konce, ale dalo se to zahrát i jinak. Obecně vzato, on v koncovkách neudělal chybu a naopak přinutil mne, aby tu chybu udělal já. V tom je umění hráčů, jako je on.“

Pokusit se otočit vývoj utkání se snažil Pavel Širuček. Proti němu nastoupil Lee Sangsu, skvělý hráč, kterého ale český reprezentant v posledních dvou letech dvakrát na velkých turnajích porazil. Věřil, že to vyjde i tentokrát, ovšem Korejec hrál výrazně lépe. „Každý zápas je samozřejmě jiný, ale já myslím, že on si nepřipouští něco takového, že by měl mít ze mne strach. Že jsem ho dvakrát porazil, tohle nic pro tyto hráče neznamená. Navíc ve chvíli, kdy jeho družstvo vede 2:0. Jistě, vést 2:0 my, to by byl asi pod jiným tlakem,“ usmíval se Pavel Širuček.

Snažil se i do třetice svého soupeře udolat, jenže tentokrát hrál Lee Sangsu skvěle. „Musím říct, že hrál dneska fantasticky. Líp přijímal, byl hodně agresivní. I po mém banánu hrál agresivně a přesně. Byl tradičně rychlý na nohách, takže se těžko dělaly body. Člověku se to pořád honí v hlavě, co na něj vymyslet, vždyť už jsem ho porazil. Jenže dnes to nešlo,“ pokrčil nakonec rameny.

Všichni tři čeští reprezentanti se po prohraném utkání s velkým favoritem shodli na tom, že zklamání bude trvat jen chvíli. Ve hře je totiž stále ještě jedno místo na olympiádu a český tým je v Gondomaru ve formě. Rozhodně se ve 2. fázi turnaje pokusí o letenky zabojovat.

 

Světová olympijská kvalifikace družstev

Výsledky českých družstev

Muži, 2. kolo: Korea – ČESKÁ REPUBLIKA 3:0

Jeoung Youngsik, Lee Sangsu – Pavel ŠIRUČEK, Tomáš POLANSKÝ 3:1 (8,-5,7,8), Jang Woojin – Lubomír JANČAŘÍK 3:0 (3,9,9), Lee Sangsu – Pavel ŠIRUČEK 3:0 (9,5,3).

Kompletní informace o turnaji najdete ZDE