K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Češi vstoupili do ME ve Varšavě většinou úspěšně – aktualizováno


Lubomír Jančařík i Tomáš Polanský vyhráli obě dvouhry a postoupí z prvního místa

Ve Varšavě začalo mistrovství Evropy jednotlivců, které bylo kvůli pandemii koronaviru o rok odloženo. I letos ještě zdaleka nepřipomíná šampionáty, na které byli hráči, trenéři, ale také například novináři zvyklí. Systém „bubliny“ polští organizátoři ovšem vůbec nezvládají a dochází k řadě paradoxních situací.

Jedno z nich je například zákaz vstupu fotografům na hrací plochu. Snímky pořizuje jeden oficiální fotograf, všichni ostatní mohou fotit pouze z tribuny. A reálně se dají pořídit snímky pouze ze čtyř hracích stolů. Pohyb v jednotlivých sektorech je velmi komplikovaný a z novinářské tribuny například vůbec není vidět stůl číslo 6, na němž začali svoji cestu turnajem v základní skupině Lubomír Jančařík, Tomáš Polanský a Kateřina Tomanovská. Takže smůla.

Kvůli Covidu na turnaj vůbec nepřicestovala ženská část ruské reprezentace, anglická mužská jednička Liam Pitchford a také celá španělská výprava. Kvůli zranění nehraje obhájkyně titulu Polska Li Qian, což pochopitelně mrzí zejména domácí fanoušky. Ti mohou, stejně jako ostatní příznivci sledovat živě dění na prvních čtyřech stolech živě na streamu ETTU TV.

Čeští muži vstoupili do turnaje úspěšně. Lubomír Jančařík v úvodním vystoupení ve skupině 3 porazil řeckého reprezentanta Giorgose Konstantinopoulose 3:0, Tomáš Polanský si podobně snadno poradil s Lotyšem Olegsem Kartuzovsem. Úřadující mistr České republiky ve dvouhře naznačil, že na šampionát přijel přes zdravotní problémy na začátku roku v dobré pohodě. „Naposledy jsem hrál někdy v lednu v německé Bundeslize, pak jsem léčil bolavá záda, ale už se cítím v pořádku. Vítězství na začátku turnaje samozřejmě potěší, ale tohle nebyl soupeř, který by měl prověřit moje kvality. Uvidíme, až narazím na lepší hráče,“ řekl po zápase Tomáš Polanský.

Skvěle naladěný Lubomír Jančařík vyhrál následně i svůj druhý zápas nad Bělorusem Vladislavem Rukletsovem a jako první z českých hráčů si zajistil postup ze základní skupiny. „Postoupit z prvního místa a vyhnout se baráži o postup do hlavní soutěže byl můj cíl. Určitě těžším soupeřem byl Řek, ale zápas jsem zvládl. V tom druhém bylo nejdůležitější udržet po celou dobu koncentraci, protože Bělorus hrát dost atypický stolní tenis. Míček jen tak nahazoval na druhou stranu stolu, žádné tvrdé rány, ale o to složitější to proti podobným soupeřům někdy bývá,“ shrnul dva zápasy v kvalifikaci český reprezentant.

Spokojený mohl být i TomášPolanský, který ve druhém duelu svojí kvalifikační skupiny porazil zkušeného Ibrahima Gündüze 3:1. Začal trochu nervózně a první set prohrál. Pak se ale pořádně nahecoval, zpřesnil hru a tureckého soupeře přehrál.

Vstup do turnaje se bohužel nevydařil Zdeně Blaškové, pro kterou to byla premiéra na mistrovství Evropy dospělých. Prohrála v úvodním kole s Chorvatkou Matejou Jagerovou 0:3. Na její hře byla znát velká nervozita a o postup bude muset zabojovat druhý den turnaje s Dánkou Rebekkou Carlsenovou. Totéž platí také o Karolíně Mynářové, která nestačila na Belgičanku Nathalii Marchettiovou a prohrála rovněž 0:3.

Kateřina Tomanovská neměla v prvním zápase s Lucemburčankou Ariel Barbosovou hodně práce. Zvládla koncovku úvodního setu a ani v dalších dvou nedovolila své soupeřce snížit nebo dokonce otočit průběh zápasu. Ve druhém kole ji čekala juniorská vicemistryně Evropy z šampionátu v Ostravě Italka Jamila Laurentiová. Proti jejímu anťáku na bekhendu však měla Kateřina Tomanovská od začátku fungující taktiku. „Základem byl dlouhý servis a pak se snažit nedělat chyby. Hrála jsem takticky výborně a jsem se svým výkonem velmi spokojena. Ve třetím setu jsem se sama vykazila, ale jakmile jsem opět zpřesnila hru, bylo to v pořádku. Věřím, že dvě výhry by k postupu měly stačit,“ řekla po zápase česká reprezentantka.

Jako jediná totiž hraje ve čtyřčlenné skupině a druhý den šampionátu ji čeká ještě souboj s Lotyškou Baibou Bogdanovou. Pokud chce ovšem česká hráčka postoupit z prvního místa ve skupině, potřebuje proti Lotyšce uhrát minimálně dva sety. A to pouze za předpokladu, že Italka Laurentiová splní roli favoritky a porazí Lucemburčanku Barbosovou. Kateřina Tomanovská je však dostatečně zkušená a ví, že první místo bude nejlepší uhrát si sama a Bogdanovou porazit.

 

Mistrovství Evropy jednotlivců, Varšava

Výsledky českých hráčů a hráček ve dvouhře

Dvouhra mužů

Skupina 3: Lubomír JANČAŘÍK – Giorgos Konstantinopoulos (Řec.) 3:0 (9,3,7), Lubomír JANČAŘÍK – Vladislav Rukletsov (Běl.) 3:0 (7,5,8).

Skupina 23: Tomáš POLANSKÝ – Olegs Kartuzovs (Lot.) 3:0 (7,5,9), Tomáš POLANSKÝ – Ibrahim Gündüz (Tur.) 3:1 (-6,8,6,8).

Dvouhra žen

Skupina 2: Mateja Jagerová (Chorv.) – Zdena BLAŠKOVÁ 3:0 (4,3,7).

Skupina 8: Nathalie Marchettiová (Bel.) – Karolína MYNÁŘOVÁ 3:0 (5,6,4).

Skupina 20: Kateřina TOMANOVSKÁ – Ariel Barbosová (Luc.) 3:0 (9,8,8), Kateřina TOMANOVSKÁ – Jamila Laurentiová (It.) 3:1 (6,6,-8,4).

.

Kompletní informace o šampionátu najdete ZDE