K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Česká výprava odlétá na první mezinárodní turnaje


Dva podniky v Kataru jsou klíčovou prověrkou před světovou olympijskou kvalifikací

Téměř jeden rok se nejlepší čeští hráči a hráčky neúčastnili žádného mezinárodního turnaje. Od březnového přerušení sezony kvůli pandemii koronaviru se konaly jen tři turnaje na podzim minulého roku v Číně, na nichž startovala jen hrstka vybraných hvězd.

Na turnaje seriálu WTT Contender a WTT Star Contender do katarského Dauhá odlétají ve středu 24. února Pavel Širuček, Lubomír Jančařík, Hana Matelová, Karin Adámková a Kateřina Tomanovská. Společně s nimi oba reprezentační trenéři Josef Plachý a Petr Nedoma. Na turnajích měl původně startovat také Tomáš Polanský, ovšem kvůli problémům se zády se musel odhlásit.

Pětici hráčů a hráček čekají náročné tři týdny v tzv. bublině. První čtyři jmenovaní se v jejím závěru pokusí zajistit místa na olympijském turnaji v Tokiu. Světová olympijská kvalifikace začne bezprostředně po skončení turnaje WTT Star Contender.

S jakými ambicemi na Blízký východ odlétají obě české jedničky? Připomeňme, že Pavel Širuček i Hana Matelová jsou v aktuálním světovém žebříčku shodně na 51. místě a oba tak patří do širší světové špičky.

„Od začátku letošního roku se připravuji v Havířově v Národním tréninkovém centru, kde jsem velmi spokojená. Stihla jsem odehrát tři kola francouzské ligy, takže věřím, že jsem dobře připravená,“ říká Hana Matelová, která by si chtěla právě v Dauhá zajistit místo na olympijském turnaji. „Bylo by to hodně příjemné, mít už po světové kvalifikaci jistotu a nemuset jet na tu evropskou. Dva turnaje před samotnou kvalifikací jsou skvělá šance, jak se zase po téměř roční pauze dostat do správného nastavení. Kvalifikace nebude jednoduchá, bude velmi málo míst, ovšem na druhé straně jsou na ní dvě možnosti,  jak si letenku vybojovat. Snad jedna z nich vyjde.“

V podobném duchu hovoří také Pavel Širuček. Běžně trénuje ve svém polském klubu a do Havířova si na začátku února odskočil jen na několikadenní soustředění. „Bude to určitě důležitá prověrka před olympijskou kvalifikací. Dlouho se nehrál žádný turnaj světového okruhu a všichni se na to teď těší. Doufám, že budu v dobré formě a uhraju nějaký dobrý výsledek, který mě povzbudí směrem ke světové kvalifikaci. Určitě se budu snažit předvést to nejlepší, co ve mně je.“

Český reprezentant se zamyslel i nad změnou, kterou si vynutila pandemie koronaviru v letošním roce. Konkrétně skutečnost, že světová kvalifikace se hraje ještě před kvalifikacemi kontinentálními. „Vždy to bylo naopak a na světovou už nejeli hráči, kteří se kvalifikovali z turnajů na jednotlivých kontinentech. Proto se říkalo, že ze světové kvalifikace je o něco málo jednodušší cesta. Ale to je teď jedno, konkurence bude obrovská, ale já udělám maximum pro postup.“

Podobně jako v jiných sportech, budou oba turnaje WTT i samotná světová kvalifikace probíhat za velmi přísných hygienických podmínek. Před odletem všichni členové výpravy absolvovali hned dva testy na covid-19, další je čeká po příletu a následovat bude dvoudenní karanténa. Teprve pak se budou moci opět vrhnout na trénink a přípravu. První zápasy je čekají už tuto neděli.

 

WTT Contender, Dauhá

Kvalifikace 28. února až 2. března, hlavní soutěž 3. až 6. března.

Hlavní soutěž ve dvouhře bude hrát 32 hráčů a hráček, kvalifikaci v obou kategoriích 96 hráčů a hráček. Hlavní soutěž ve čtyřhrách pak šestnáct párů.

Nejvýše nasazeným hráčem ve dvouhře mužů je Číňan Xu Xin, aktuálně světová dvojka. Za ním v nasazení jsou další hvězdy, Japonec Tomokazu Harimoto (5. hráč světa), Brazilec Hugo Calderano (6.) nebo Lin Yun Ju z Taiwanu (7.). Nejlepším Evropanem ve startovním poli je Rakušan Robert Gardos (24.). Ve dvouhře žen bude nasazenou jedničkou Číňanka Sun Yingsha (2.), za ní jsou Japonka Mima Itoová (3.) a další Číňanka Liu Shiwen (7.).

Všichni čeští reprezentanti budou muset hrát kvalifikaci dvouhry, ve čtyřhře žen je pár Hana Matelová, Barbora Balážová pátý nasazený.

 

WTT Star Contender, Dauhá

Kvalifikace 6. a 7. března, hlavní soutěž 8. až 13. března.

Hlavní soutěž ve dvouhře bude hrát 48 hráčů a hráček, kvalifikaci v obou kategoriích 64 hráčů a hráček. Hlavní soutěž ve čtyřhrách pak šestnáct párů.

Nejvýše nasazení hráči a hráčky jsou stejní, jako na předešlém turnaji, ovšem tentokrát bude mít například česká ženská jednička Hana Matelová jistotu účasti přímo v hlavní soutěži. Pavel Širuček se prozatím do hlavní soutěže nedostal, je tzv. první pod čarou, tedy jednička kvalifikace (poslední aktualizace startovní listiny byla 16. února). Rovněž na tomto turnaji jsou ve čtyřhře žen Hana Matelová s Barborou Balážovou páté nasazené.

Kompletní informace o turnajích najdete na stránkách ittf.com