K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

České týmy si v Gondomaru zatrénovaly a těší se úvodní duely


Hana Matelová věří, že pokud vše vyjde, mohou Češky silné Rakousko porazit

Do startu světové olympijské kvalifikace družstev v portugalském Gondomaru už zbývá jediný den. Týmy absolvovaly tréninky v hale, kde se bude od středy 22. ledna rozhodovat o letenkách do Tokia. Je pochopitelné, že na vrchol sezony by se rádo probojovalo podstatně víc družstev, než je možné. Vyřazovací systém však bude nekompromisní. Stačí jedno zaváhání a olympijský sen se ztratí. Bude to psychicky nesmírně náročný turnaj, na tom se shodují všichni.

Jako první z českých týmů vstoupí do bojů o postup na olympijské hry ženy. Ve 14.30 místního času nastoupí proti reprezentantkám Rakouska. A podle Hany Matelové to bude určitě hodně těžký souboj. Rakušanky mají ve svém středu jednu z nejlepších Evropanek Sofii Polcanovou. „Soupeř je to určitě těžký, ale na druhé straně tam byly ještě horší losy. Je to evropský tým, i když s nejlepší Evropankou v sestavě. Myslím, že když se nám vše sejde, mohly bychom je porazit,“ myslí si Hana Matelová.

Stejně jako ostatní hráčky absolvovala trénink v hale, kde se vloni hrálo MEJ do 21 let. Čtyři stoly, každý z nich bude streamovat Laola1.tv a vysílat také itTV, na každém se bude rozhodovat o letenkách do Tokia. „Hala je v pohodě, nevidím nic, co by mi vadilo a myslím, že podmínky pro tento turnaj jsou absolutně v pořádku,“ rozhlédla se Hana Matelová po tréninku po hale.

Pak se opět vrátila zpět k veledůležitému úvodnímu utkání kvalifikace. A především k ambicím v souboji se Sofií Polcanovou. Podle statistik ittf.com s ní totiž má aktivní bilanci dvou výher a jedné porážky. „To je pravda? Já jsem si myslela, že jsem s ní hrála jen dvakrát a máme to vyrovnané. Naposledy jsem ji porazila na German Open. Jenže to bylo před čtyřmi lety. Ona za tu dobu udělala obrovský kus práce a stala se nejlepší Evropankou na žebříčku. Ale já jsem taky na sobě pracovala. Velmi dobře se známe, ona bude určitě favoritka, ale já doufám, že ji potrápím.“

Pondělní los v Gondomaru nabídl hned několik velmi zajímavých duelů. Mezi muži například svedou bitvu o postup hráči Singapuru a Hong Kongu, vicemistři Evropy Portugalci hrají na úvod s Ukrajinou a Slováci s Rumunskem. V soutěži žen nastoupí Slovenky proti vicemistryním Evropy Portugalkám, zlaté medailistky z loňského evropského šampionátu Rumunky hrají na úvod s Italkami. Severní Korea změří síly s Malajsií a v případě postupu je čeká s největší pravděpodobností duel o letenky s Koreou.

Totéž se ostatně může stát i v soutěži mužů, kde ovšem budou chtít čeští reprezentanti právě tým Severní Koreje zastavit hned v prvním utkání. Jednička českého výběru Pavel Širuček potvrdil slova trenéra Josefa Plachého, že jde o neznámé družstvo. To všem nemusí automaticky znamenat nevýhodu. „První utkání na turnaji je vždycky hodně nepříjemné. Ať už pro ně nebo pro nás. Bude to určitě velmi těžké a šance vidím padesát na padesát. Vím, že jejich jednička hraje velmi dobře, na mistrovství světa se probojovala mezi třiadvacet nejlepších. S jedním z hráčů severokorejského týmu jsem se utkal vloni na turnaji v Číně a porazil jsem ho. Ostatní už tolik neznám, viděl jsem jen nějaká videa.“

Aktuálně pětačtyřicátý hráč světového žebříčku Pavel Širuček byl před dvěma lety u toho, když na MS družstev v Halmstadu Češi dvakrát Severní Koreu porazili. Nepřikládá tomu ale nyní příliš velký důraz. „Je to dva roky zpátky. Jejich tým se kompletně změnil. Jestli mají i nového kouče, to si nepamatuji. V týmu jsou mladí kluci, kteří mají určitě svoje ambice. Myslím, že psychická výhoda na jedné nebo druhé straně nebude hrát žádnou roli,“ dodal.

Kompletní informace o turnaji najdete ZDE