K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

České ženy zahájí kvalifikaci na ME družstev v Havířově


Sledujte utkání českých reprezentatek žive na streamu ping-pong.tv

Zatímco česká mužská reprezentace má za sebou už dvě kvalifikační utkání o postup na závěrečný turnaj ME družstev 2019, ženy do bojů teprve vstupují. Ve skupině A4 hostí 18. dubna od 17 hodin v havířovské herně Maďarsko.

Utkání můžete sledovat na ping-pong.tv ZDE

Na rozdíl od mužů hrají I. fázi kvalifikace v elitní skupině a tomu také odpovídají jejich soupeřky. O dvě postupová místa se utkají s Maďarskem a Španělskem. Jako první je čekají Maďarky v čele s třiatřicátou hráčkou světového žebříčku Georginou Potaovou. Společně s ní by se havířovskému publiku měly představit zkušené reprezentantky Szandra Pergelová (69. na světě) a Dora Madaraszová (90.). Maďarky v prvním utkání skupiny prohrály na vlastních stolech se Španělskem 1:3 a bezpochyby budou chtít toto klopýtnutí odčinit co nejdříve.

Trenér českého národního týmu Peter Engel na utkání nominoval to nejsilnější, co má k dispozici. Kvarteto Hana Matelová, Dana Čechová, Renata Štrbíková a Karin Adámková bude těžit z domácího prostředí a podpory publika. „Bude to moje první utkání na lavičce českého národního týmu a moc se na ně těším. Maďarky budou favoritkami, ovšem to neznamená, že nemáme šanci je porazit. Právě naopak, máme vyrovnaný tým a pokud každá hráčka splní svoji úlohu, budeme silní. Družstvo žen do elitní skupiny jednoznačně patří a my se budeme snažit zajistit si účast na závěrečném turnaji evropského šampionátu ve Francii co nejdřív. Proto je dobrý vstup do bojů ve skupině hodně důležitý,“ říká před utkáním německý kouč.
V sestavě českého týmu jsou hned dvě hráčky, které jsou v Havířově jako doma. Jednou z nejúspěšnějších odchovankyň klubu je současná opora SKST Hodonín Renata Štrbíková, v Gumotexu Břeclav naopak působí Karin Adámková. Brněnská odchovankyně už deset let na severu Moravy žije. Obě tak spoustu svého tréninkového času stejně tráví v havířovské herně, kterou proto velmi dobře znají. „Je pro tento typ utkání ideální. A já v ní mám hodně natrénováno. Když se hraje na jednom stole, diváci si mohou zápasy skvěle užít. Mají to blízko a stačí jich stovka, aby vytvořili dobrou atmosféru. Bude to přitom poprvé, co se v Havířově v reprezentačním dresu představím. Asi budu trochu nervózní, ale o to víc se těším,“ přiznává nejzkušenější z českého kvarteta Renata Štrbíková. A benjamínek týmu Karin Adámková dodává: „Pozvala jsem na utkání spoustu přátel a známých, takže doufám, že jich do haly dorazí co nejvíc a vytvoří nám výbornou kulisu.“

Podobně jako v kategorii mužů, bude hrát závěrečný turnaj ME družstev ve Francii čtyřiadvacet týmů. Dvaadvacet jich postoupí ze dvou fází kvalifikace a následně je doplní družstva obhájců titulu a pořadatelské země. České ženy díky výsledku na posledním šampionátu hrají I. fázi v elitní skupině, z níž si první dvě družstva z každé ze šesti skupin zajistí přímo účast ve Francii. Třetí tým pak postoupí do II. fáze, kde bude hrát proti týmům z druhé výkonnostní skupiny (v ní aktuálně úspěšně hrají čeští muži).

Kompletní informace o kvalifikaci na ME družstev 2019 najdete ZDE