K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Český stolní tenis na olympiádách – Rio de Janeiro 2016


„Chtěla jsem se dostat alespoň do dalšího kola,“ řekla po vyřazení v Riu Hana Matelová

Na prozatím poslední hry v brazilském Rio de Janeiru se kvalifikovalo kvarteto českých reprezentantů. Atmosféru olympijského turnaje si však užili pouze jediný den. Z pavouku vypadla ve 2. kole poslední naděje Iveta Vacenovská, která podlehla Ukrajince Bilenkové 0:4 na sety. Už o kolo dříve skončila Hana Matelová a nečekaně také oba muži Lubomír Jančařík a Dmitrij Prokopcov, kteří prohráli s outsidery.

Vacenovská zvládla první kolo hladce, jako 65. hráčka světového žebříčku potvrdila roli favoritky a Kolumbijku Lady Ruanovou porazila 4:0. „V prvním setu jsem byla celkem nervózní, hodně jsem kazila i míčky, které jsem si připravila. Ale taková nerozehranost je na začátku turnaje normální. Navíc soupeřka v prvním setu podala suverénně nejlepší výkon a já byla ráda, že jsem to zvládla. Hodně mě to uklidnilo, zjistila jsem, jak hrát takticky, co od ní čekat, a pak už jsem si to hlídala a v druhém setu vedla i 9:0,“ komentovala bravurní vstup do turnaje.

To ještě netušila, že podobně hladce jako do turnaje vstoupila, se s olympijským Riem také rozloučí. Proti Teťjaně Bilenkové, jež byla v pořadí žebříčku ITTF o šestnáct míst výš, neuhrála ani set a po prohře 0:4 pro ni olympiáda skončila. „Bohužel soupeřka se na mě připravila hodně dobře takticky, změnila spoustu věcí, na které jsem nedovedla v průběhu zápasu reagovat. Nevyhovovalo mi, lítaly tam fakt velké falše v tom míčku, což myslím, že bude velká výhoda pro obrankářky v olympijské hale,“ řekla Vacenovská.

Postoupit do druhého kola se nepovedlo ani jednomu z dalších českých zástupců – nováčků na olympijských hrách. Hana Matelová prohrála v prvním kole velkou bitvu s Kanaďankou čínského původu Zhang Mo 3:4 na sety. Po zápase stála v mixzóně, z čela utírala pot a několikrát se zhluboka nadechla, než pronesla: „Mrzí mě to. Hrozně! Chtěla jsem se dostat aspoň do dalšího kola.“

Ze soupeřky měla respekt, už před losováním zařadila Zhang Mo mezi ty, které si nepřála. „Naposledy jsem proti ní hrála v juniorkách, porazila mě.“ I v Riu šla Kanaďanka v každém setu do výrazného vedení. Přesto Matelová tři sety dotáhla do vítězného konce, srovnala na 3:3. Jenže rozhodující dějství už nezvládla. „Nebyla jsem nervózní, ale neseděla mi její hra. Pořád si hrála takový svůj servis, kdy já jsem ji rozehrála, ale pak jsem byla pasivní a nedostala se do svojí hry.“

Oba čeští zástupci v mužské dvouhře svůj zápas rozehráli dobře, vyhráli první set, jenže pak už hru ovládli jejich soupeři. Lubomír Jančařík i Dmitrij Prokopcov shodně prohráli 2:4. „Nepředstavitelné, vůbec nevím, co se stalo. On hraje fakt moc dobře na to, jak je pozičně na světovém žebříčku, asi mě to trochu zaskočilo. Ale nepodcenil jsem ho, protože si jeho hru prohlédl na videu. Nějak mi to nesedlo,“ konstatoval po prohraném duelu s hráčem až ze třetí stovky světové žebříčku Zochidem Kenjavevem z Uzbekistánu český reprezentant Lubomír Jančařík. „Začátek byl dobrý, ale pak, opravdu nevím. Zlom byl, myslím, setbol ve třetím setu. V tom setu jsem prohrával, ale dotáhl jsem na 10:10 a měl i setbol. Jenže jsem ho nevyužil, to bylo zlomové.“

Recept na svého soupeře nenašel ani zkušený Dmitrij Prokopcov. Prohrál 2:4 s jednačtyřicetiletým Nigerijcem Seguna Toriolem, který jako první africký sportovec startoval v Riu již na sedmých olympijských hrách. Debutoval v roce 1992 v Barceloně.

A co se týče atmosféry her v Riu, řekla pro deník Sport před odletem do Tokia Hana Matelová velmi stručně: „Karneval. Bylo to absolutně free, dostali jsme se všude, kam jsme chtěli. Teď v Japonsku to bude úplně jiné.“ Poslední hodiny před startem turnaje na letošních hrách jí dávají plně za pravdu.

 

Výsledky českých reprezentantů

Iveta Vacenovská

1. kolo: Iveta Vacenovská – Lady Ruanová (Kol.) 4:0 (8,2,7,8), 2. kolo: Iveta Vacenovská – Teťjana Bilenková (Ukr.) 0:4 (-9,-8,-3,-15).

Hana Matelová

1. kolo: Hana Matelová – Zhang Mo (Kan.) 3:4 (-12,14,-8,6,-6,9,-3).

Lubomír Jančařík

1. kolo: Lubomír Jančařík – Zochid Kenjajev (Uzb.) 2:4 (8,-2,-11,-6,8,-9).

Dmitrij Prokopcov

1. kolo: Dmitrij Prokopcov – Seguna Toriola (Nig.) 2:4 (8,-6,-8,9,-8,-8).