K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Český tým připravilo o čtvrtfinále milimetrové prasátko


Tomáš Martinko zažil ve Varaždinu možná nejsmolnější zápas své kariéry
Foto: ettu.org

Obrovské drama se smutným koncem zažili mladí čeští reprezentanti na juniorském šampionátu v chorvatském Varaždinu. V utkání proti Švédsku byli jeden jediný míček od postupu do čtvrtfinále. Přitom hned první mečbol, který měl Tomáš Martinko v zápase proti Martinu Friisovi, skončil milimetrovým prasátkem švédského hráče.

Souboj trval tři hodiny a svoji nezvyklou zápletku měl už dvě a půl hodiny před samotným začátkem. „Po odpoledním utkání s Nizozemskem jsme byli na hotelu, hráči odpočívali a my trenéři jsme se připravovali na večerní osmifinále. Pak za mnou přiběhli hráči s tím, že na stránkách stojí, že naším soupeřem bude velmi silné Polsko. Tomu jsme se ale podle regulí měli při losu vyhnout,“ vysvětluje trenér Marek Klásek. Ihned se i s hráči přesunuli do haly a vznesli námitku u hlavního rozhodčího.

Snažili se vysvětlit, že při losování nastala chyba. „Nejprve nás přesvědčoval, že je vše v pořádku, ale pak jsme našli chybu a začala docela dlouhá a nepříjemná diskuze. Údajně jsme měli být při losování přítomni a vznést protest tam. Jenže to není naší povinností. My jsme se připravovali na náš duel. Po krátké poradě s competition manažerem se rozhodčí přesunuli zhruba hodinu a půl před utkáním do tréninkové haly, kde už byly všechny týmy. Svolali trenéry jednotlivých týmů a vysvětlili jim, že se musí osmifinále přelosovat. Bylo tam hodně emocí, řada trenérů byla s losem spokojena, takže nic měnit nechtěli. Nakonec nový los pokračoval až od kroku, v němž nastala zmiňovaná chyba. My jsme tak místo Poláků nastoupili proti přece jen papírově slabším Švédům,“ popsal předzápasovou příhodu.

Byl rád, že se podařilo chybu napravit a že se za hráče dokázali trenéři postavit, jenže to ještě netušil, jak infarktový souboj se Švédy bude. „Začalo se o něco později a v hale jsme byli skoro až do půlnoci úplně poslední. Úvod nám vyšel, Tomáš Martinko porazil Daniela Lindsoa a viděl jsem, že hraje v dobré pohodě. Franta Onderka proti levákovi Friisovi občas nedodržel taktiku, a nakonec zápas prohrál, ale pak Šimon Bělík zvládl skvěle třetí dvouhru. Vedli jsme 2:1 a byli krůček od postupu.“

Mezi osm nejlepších týmů mohl české juniory posunout Tomáš Martinko. Hrál proti Friisovi výborně takticky, vyhrál první dva sety a v tom třetím měl za stavu 10:9 mečbol, který by znamenal postup. „Měl navíc servis, což byla výhoda, jenže Švéd bekhendový příjem poslal banánem na zadní hranu stolu. Kolegové na tribuně si ani nevšimli, že míček olízl hranu a už dávali ruce nad hlavu. Milimetrové prasátko ovšem hráči viděli a bod získal Švéd. Byla to neskutečná smůla, ale tohle k ping pongu prostě patří. Friis pak začal hrát hodně na riziko, Tomáš neproměnil v setu ani další mečbol a stejně tak v pátém setu zápas nedotáhl do vítězného konce,“ pokračuje Marek Klásek.

Rozhodující duel mezi Františkem Onderkou a Danielem Lindsoem měl rovněž infarktový průběh a rozhodla ho koncovka pátého setu. „V prvním setu měl Franta několik setbolů, jenže ho prohrál. Pak vývoj zápasu otočil, ale v závěru pátého setu, kdy se oba hráči tahali o každý míček, měl možná pevnější ruku soupeř. Je mi moc líto našich hráčů, kteří předvedli skvělý výkon a postup měli opravdu nadosah. Myslím, že na tohle utkání do smrti nezapomenou. Byť ho prohráli. Tohle je ale krása sportu a my se teď musíme soustředit na další kola. Máme tady k dispozici pět hráčů, možná trochu přeskládám sestavu, možná do dalších bojů pošlu Radka Skálu, který ještě nehrál. Uvidíme, ale budeme bojovat dál,“ dodává Marek Klásek.