K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Czech Open zná finalisty, Harimoto titul neobhájí


Mladého Japonce vyřadil po skvělém výkonu Portugalec Marcos Freitas

Vyprodané hlediště, emotivní momenty, špičkový stolní tenis a na závěr jedno velké překvapení. Předposlední den Czech Open v Olomouci nabídl mimořádnou sportovní podívanou a rozhodl o finalistech v soutěžích dvouher. Mezi muži zbyli v pavouku jen Portugalec Marcos Freitas a Číňan Zheng Peifeng, vítězka turnaje vzejde ze souboje Japonky Kasumi Ishikawové a Číňanky Wen Jia.

To nejlepší nakonec. Poslední zápas sobotního programu bezesporu dostál tomuto rčení. Před půl desátou večer se do sebe pustili Japonec Tomokazu Harimoto a Portugalec Marcos Freitas. Jejich velkolepý souboj trval přes tři čtvrtě hodiny a skončil velmi nečekaně.

Do finále Czech Open postoupil po výhře 4:3 levoruký Portugalec, patnáctiletý obhájce titulu z Japonska prostory olomoucké haly opustil ve spěchu a s nasupeným výrazem ve tváři. Přestože ze sebe vydal všechno, Freitas byl nad jeho síly.

Hrál jistě, pomáhal si servisem, lehce chytal Harimotovi topspiny a sám ve vhodný moment převzal iniciativu. „Nejdůležitější bylo bojovat. On je skvělý hráč, šestý na světě a tady druhý nasazený. Jen jsem chtěl předvést svou nejlepší hru, držet co nejvíce míčků na stole. A to se mi povedlo. Také myslím, že jsem byl silný na servisu i příjmu,“ prozradil po zápase Freitas.

Zápas přitom mohl ukončit už v šesti setech, vedl 3:2 na sety a 5:3. V následující výměně ovšem dostal prasátko a talentovaný Asiat srovnal. Do rozhodujícího dějství však mistr Evropy ze soutěže družstev 2014 vlétl ve velkém stylu, vytvořil si pohodlný náskok 10:2 a čtvrtým mečbolem zápas ukončil.

Na začátku sedmého setu jsem získal velmi slušný náskok, což jsem nečekal. Není to obvyklé pro sedmisetový zápas, ve kterém už jsme odehráli mnoho výměn a známe dobře svou taktiku. Vyhrál mnoho lehkých míčků a potom si myslím, že už ani nevěřil, že může stav 10:1 nebo 10:2 otočit. Pak prostě jen riskoval, hrál uvolněně a měl štěstí, že mu to vycházelo. Zápas bylo náročné ukončit, přeci jen je to špičkový hráč a každý míček s ním je těžký. I když vedete o šest sedm bodů. Přerušil jsem hru oddechovým časem, nespěchal jsem a snažil jsem se hrát každý míček, jako by to bylo 9:9,“ přiblížil Freitas.

Spanilá jízda Zheng Peifenga pokračuje

V druhém semifinále dvouhry mužů se střetla dvě překvapivá jména. V životní formě hrající Angličan Liam Pitchford, který minulý týden v Bulharsku zdolal mistra světa Ma Longa a v Olomouci vyřadil nasazenou jedničku Dimitrije Ovtcharova, a Číňan Zheng Peifeng, jenž do světa vyjel po osmi letech.

Lépe do utkání vstoupil Zheng. Ovládl první dva sety, Pitchford si těžko zvykal na jeho tužkové držení pálky, nečitelný servis, jistý bekhend a rychlý obíhaný forhend.

Naděje na zvrat svitla Angličanovi ve třetí sadě. Odvrátil setbol a po změně stran vedl 5:2. Zheng ale zařadil vyšší rychlostní stupeň a uzmul ve svůj prospěch následujících devět výměn. I pátý set putoval na konto přísně vyhlížejícího Asiata, Pitchford se sice snažil narušit jeho rytmus dlouhými servisy a po lajně hranými údery, závěrečný potlesk publika přesto patřil Zhengovi.

Chtěl bych poděkovat divákům za podporu,“ sdělil čínský stolní tenista po utkání. „I když fandili i soupeři, snažil jsem se stoprocentně soustředit na zápas a na svůj výkon. V neděli mě čeká mé první finále na turnajích World Tour, takže budu pod tlakem a budu nejspíš i trochu nervózní. Ale pokusím se připravit na vše, co může přijít,“ dodal Zheng Peifeng.

Krajanky proti sobě

V obou semifinálových duelech dvouhry žen došlo na souboj reprezentantek jedné země. Střetnutí Japonek Kasumi Ishikawové a Saki Shibatové rozhodl druhý set, v němž Shibatová promarnila náskok 9:3. Světová čtyřka Ishikawová pak svou rychlou levačkou zbytek zápasu bezpečně kontrolovala a radovala se z hladké výhry 4:1. „Loni jsem tady v Olomouci došla do finále a prohrála jsem. Doufám, že si zítra povedu lépe, udělám pro to maximum,“ sdělila turnajová jednička.

Ishikawová se o prvenství utká s Číňankou Wen Jia, které v semifinále po třech odehraných setech vzdala krajanka Wu Yang. Wen Jia sice ztratila první sadu, průběh však otočila a dostala se do vedení 2:1. V ten moment Wu Yang zápas kvůli blíže nespecifikovanému zranění dolní končetiny skrečovala. Štíhlá obranářka přitom měla v Olomouci skvělou formu, svou pouť turnajem začala už v kvalifikaci, na cestě mezi nejlepší čtyřku ztratila v šesti zápasech jediný set.

Vítězku finále dvouhry žen na Czech Open lze jen těžko odhadnout. Kasumi Ishikawová sice figuruje v globálním pořadí o celých 174 míst výše, žebříčkové postavení Wen Jia však rozhodně jejím kvalitám neodpovídá. Konfrontace těchto dvou levaček ale bezpochyby nabídne atraktivní podívanou.

Nedělní finálový blok začíná ve 12:00, postupně se v něm odehrají finále čtyřhry mužů, čtyřhry žen, dvouhry žen a zhruba ve 14:40 taktéž poslední utkání dvouhry mužů.

 

Seamaster ITTF World Tour 2018 Czech Open, Olomouc

Výsledky sobotního večerního programu

Dvouhra muži, semifinále: Zheng Peifeng (Čína) – Liam Pitchford (Angl.) 4:1 (8,7,-11,5,9), Marcos Freitas (Port.) – Tomokazu Harimoto (Jap.) 4:3 (5,-1,8,-9,8,-5,6).

Dvouhra ženy, semifinále: Kasumi Ishikawová – Saki Shibatová (obě Jap.) 4:1 (7,10,6,-11,6), Wu Yang – Wen Jia (obě Čína) 4:1 (8,-4,-6, skreč).

Kompletní informace o turnaji najdete ZDE