K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Deník s mistrovství světa družstev (5)


Posílám vám všem do České republiky předposlední pozdrav z mistrovství světa družstev v Kuala Lumpur.

Dnes byl pro naše stolní tenisty a tenistky volný den. Díky umístění na čtvrté pozici v základní skupině, byla obě družstva předsazena, a čekala na soupeře z předkola play-off. Zítra oba kolektivy budou hrát o postup mezi posledních šestnáct. Což je umístění, které by také bylo finančně podpořeno od našeho MŠMT. Nakonec by to byl i slušný výsledek.

Dnes byl tedy den, kdy se na chvilku dalo poohlédnou i někam jinam, třeba do centra města. Právě toto jsme společně s Nikolasem Endalem nakonec v odpoledních hodinách udělali. Podle mapy nebydlíme příliš daleko od centra. Ale cesta nám trvala více jak 45 minut taxíkem. Pozitivem bylo, že ceny tohoto dopravního prostředku jsou tak třikrát nižší, než například v Praze. Jsou zde zácpy, asi jako v každém velkoměstě. Přitom jsou ulice čtyř a víceproudové. Většina aut je místní výroby značky Proton. Druhou nejoblíbenější značkou je japonská Toyota.

Čím jsem byl překvapen, je vzhled města. Překvapen mile. Mohu konstatovat, že Kuala Lumpur je hezké, přímo nádherné město se skvostnou moderní architekturou. Mrakodrapy se mísí s pohlednými a udržovanými nízkými domy. A když se podíváte na obyčejný obytný věžák, je světle a pohledně vyřešen. Hodně půlkruhů, skla, kombinace rovných stěn a balkónů, řada barev, které se vzájemně ,,netlučou“. Skvěle jsou také vyřešeny střechy. Parkovací místa jsou v útrobách těchto domů, takže žádné parkování na ulici. Ostatně by ani nebylo kde.

A co místní lidé? Skutečně se tady, a v pohodě, mísí různá etnika. Všichni se na první pohled ctí, muslimové, Číňané, Indové, i další národnosti. Zdá se, že všichni žijí v dokonalé symbióze. A když se k tomu v centru přimísí běloši z různých koutů světa, většinou turisté, je na tu pestrost skutečně fascinující pohled.

Navštívili jsme samozřejmě největší atrakci ve městě, jednu z nejvyšších budov světa, Petronas TWIN Tower, vysokou 452 metrů. Výtahem se dostanete do výšky 370 metrů. Obě věže spojuje ve výšce 170 metrů nad zemí úchvatný most. A pohled shora je nádherný.

DSC00417_A

Naši reprezentanti relaxovali, v hotelu je krásný venkovní bazén. Voda je v něm ovšem tak teplá, že je to až nepříjemné. Taky fitness je dobře vybaven. Všude jede klima, pobyt venku je doslova nesnesitelný, pokud zrovna nejste v bazénu. Vlhko a teplota přes 35 stupňů Celsia. V únoru a na počátku března je tady období relativně bez deště. Nám pršelo jenom dvakrát, ale když už, tak to stojí za to. Prostě tropický ,,slejvák“. Prší zde zhruba 300 dní v roce.

Kdo však má každý den moc práce je masér a doktor v jedné osobě František Machala. Musí sedět na každém zápase na lavičce pro ,,medical“. Na hotelu se pak stará o těla všech 8 reprezentantů. Nejméně jeho služby využívá Luboš Jančařík, nejvíce potom Dana Čechová.

DSC00322_A

Masér František Machala

Mám radost, že holky se po včerejším smolně prohraném zápase psychicky zotavily. Je vidět, že mají lepší náladu, a to je dobře. Včera mi jich opravdu bylo líto.

Zítra večer jdou zase obě družstva do boje. Přejme jim i nám boj se šťastným koncem.

Kuala Lumpur, Malajsie, 3.3.2016

Zbyněk Špaček, předseda ČAST