K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Deník z mistrovství světa družstev (2)


Opět Vás všechny zdravím z dalekého východu.

Po nevydařeném včerejším dnu se na nás dnes štěstí pro změnu usmálo. Hráči jej dnes měli opravdu hodně. Naše reprezentace vyhrála všechny tři dnešní zápasy. U žen to měla být povinnost, ale nebyl to vůbec lehký zápas. Mužstvo z Thajska kousalo. Zato muži se hodně pochlapili. Dopoledne smetli Taipei 3-0 a odpoledne po dlouhé době konečně porazili Řeky. Výborný a úspěšný den, jen tak dál.

Dnes se zde úplně obrátilo počasí. Sluníčko pálilo, na obloze ani mráček. A tak vrchní rozhodčí celého šampionátu, Petr Bohumský, nemusel řešit trhliny v obřím stanu (hala číslo 2) při průtrži mračen a následně potom překládat či odkládat jednotlivé zápasy.

A další perličku bych Vám chtěl prozradit. Když chce pan Bohumský něco urychleně zadat dobrovolníkům, kteří pomáhají s organizací tohoto mistrovství, obrací se především na ty, kteří mají čínský původ. Ti jsou spolehliví a pracovití. Ostatní, zejména místní dobrovolníci, práci moc nedají. A to se vyjadřuji velice slušně. Vždyť také celou místní ekonomiku drží nad vodou právě lidé původem z Číny. Jsou to praví obchodníci, ale to my všichni víme.

Na letošním šampionátu je 88 mužských družstev a 79 ženských. Je to méně než v minulosti. Důvodem je fakt, že jen prvních 96 družstev obého pohlaví se může této soutěže zúčastnit. Někteří nepřijeli, přesto je mistrovství obrovský podnik. Navíc jsou státy, které sem vyslaly mohutnou výpravu. Například Japonců je tady snad 50, přičemž pouhých 10 opravdu hraje zápasy. Japonci disponují velkým množstvím sparingpartnerů, trenérů, masérů a podobně. A tak tady můžeme vidět i Morizona, hráče české extraligy, který se jen těsně do nominace nevešel a byl nominován pouze na tento sparing.

Celé mistrovství má název Perfect 2016 World Team Table…… K dokonalosti má ale hodně daleko. Název však není od dokonalosti tohoto šampionátu, ale je to název hlavního sponzora. Určitě to musí být vynikající společnost, když už v názvu má slovo,,Perfect“.

S další zajímavosti přišel Petr Korbel, který tady zastupuje všechny evropské hráče. Řekl mi, že v ruské lize zkoušeli zavést jiný herní systém. Jednotlivé sety se hrály pouze do 10 vítězných bodů, tedy za stavu 10:9 byl konec. Rozhodující set potom pouze do 7 vítězných bodů. A navíc rozhodčí mají deset míčků, které hráčům ihned podávají. Zápas pak rychleji utíká a možná je i zajímavější.

A ještě jeden postřeh z okolí hotelu. Všude nás obklopuje skutečně veliké množství zeleně, což je velice příjemné. Narozdíl od tropického počasí. Je tady poměrně čisto, vozový park nový a cenové relace potravin hodně příznivé. Ale pozor. Alkohol se sice prodává, ale odděleně. A ten už není za hubičku. Stejně tak cigarety.

Zítra začíná koloběh kongresů. Ten zítřejší, světové federace ITTF, je celodenní. Jsem zvědav, zda přibude nějaký další člen. Už jsou však pouze dva státy, kteří členy ITTF nejsou. Vždyť stolní tenis je ten nejrozšířenější sport na světě. ITTF sdružuje plných 222 členských států a asociací. Zatím.

Z mistrovství světa v Malajsii, dne 29.2.2016

Zbyněk Špaček, předseda ČAST