K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Družstvo žen prohrálo s Nizozemkami a nepostoupilo


Karin Adámková zařídila jediný bod českého týmu výhrou nad Kim Vermaasovou

České reprezentantky prohrály druhé utkání skupiny na ME družstev v Nantes s favorizovanými Nizozemkami 1:3 a obsadily ve skupině druhé místo. Podobně jako muži do čtvrtfinále nepostoupily.

Systém finálového turnaje šampionátu je nekompromisní. Pouze vítěz skupiny si zajistil postup do play off. Český tým věřil, že dokáže proti Nizozemkám uspět, jenže zkušená obranářka Li Jie a pak také 47. hráčka světového žebříčku Britt Eerlandová byly proti.

Hned v úvodním zápase předvedla Li Jie svoji typickou hru, založenou na skvělém servisu, trpělivé obraně s nebezpečnými útoky. Dana Čechová marně hledala recept. „Nikdy jsem s ní nehrála, takže jsem věděla pouze teoreticky, co mě čeká. Vůbec mi její hra neseděla, nedostávala jsem se do svých balonů, abych mohla tlačit. První set rozhodlo mých pět zkažených příjmů. Tohle prostě nejde. I v dalších průběhu jsem se snažila, dala jsem do zápasu všechno, ale bylo by asi velké překvapení, kdybych zrovna ji porazila. Měla jsem ovšem v plánu víc ji potrápit, popřípadě unavit,“ řekla po zápase Čechová.

Nizozemky nezastavila ani česká jednička Hana Matelová. Zápas s Britt Eerlandovou bude bezesporu patřit k těm, na které se bude snažit co nejdřív zapomenout. Uhrála totiž celkem pouhých devět míčků, po tři v každém setu. „Šla jsem do zápasu za stavu 0:1 a věděla, že potřebuji vyhrát. Neřekla bych, že jsem byla nějak nervózní, soupeřka ovšem hrála výborně. Zejména takticky, vůbec k ničemu mě nepustila. Cokoliv jsem zahrála, z toho mě poslala. Já jsem šla do forhendu, balony chodily do bekhendu, a naopak. Diktovala hru od začátku až do konce,“ shrnula souboj s Eerlandovou česká reprezentantka-

Za stavu 0:2 se pokusila vykřesat naději Karin Adámková. Nastoupila proti Kim Vermaasové a podobně jako v souboji se Srbkami, předvedla i tentokrát soustředěný a bezchybný výkon. Tentokrát navíc neztratila ani set. „Tuhle situaci znám, za stavu 0:2 jsem nastupovala i na mistrovství světa proti Američankám. Nebylo to tedy nic nového. Řekla bych, že jí vadil můj sendvič. Chybovala jsem samozřejmě i já, ale mnohem méně, měla jsem zápas od začátku pod kontrolou. Největší problém mi dělal její servis, jinak to bylo dobré. Vítězství mě těší, ovšem utkání jsme prohrály, což je veliká škoda,“ řekla po zápase.

Za stavu 1:2 měla ještě šanci Hana Matelová vyrovnat, bohužel ani proti Li Jie neuhrála set. „Klíčem byla koncovka prvního setu, kdy jsme obě měly setboly, ovšem ona jeden z nich využila. Být to naopak, zápas mohl být mnohem vyrovnanější. Bylo to o pár chybách, v prvních dvou setech jsem špatně přijímala. Pak už se rozchytala, takže mohla začít útočit. Třetí set už hrála skvěle.“

České reprezentantky tedy obsadily ve skupině druhé místo, podobně jako před dvěma lety se do čtvrtfinále neprobojovaly, ovšem naznačily, že pokud se forma všech tří klíčových hráček sejde, mohou i v letošní sezoně stále pomýšlet na nějaký úspěch. Ať už jde o olympijskou kvalifikaci družstev nebo také světový šampionát v Korei. Potvrdila to i nejzkušenější česká hráčka Dana Čechová. „Nechtěla bych, aby to naše vystoupení vyznělo negativně. Měly jsme Nizozemky, se kterými jsme před dvěma lety na mistrovství Evropy prohrály 0:3. Navíc s Renátou Štrbíkovou a Ivetou Vacenovskou v sestavě. Ani letos jsme nebyly favoritkami, Nizozemky mají dvě hráčky v elitní padesátce světového žebříčku, my jsme chtěly překvapit a podaly jsme všechny maximální výkon. Že to nevyšlo, to je druhá věc.“

Kromě Nizozemek si v dopoledním programu třetí dne šampionátu zajistily postup do čtvrtfinále také hráčky Maďarska, v soutěži mužů jsou prvními postupijícími hráči Anglie a Slovinska. V průběhu dne si postup zajistily ještě ženy Polska, Portugalska, Německa, Rumunska, Francie, Ukrajiny a muži Německa, Švédska, Rakouska, Polska, Portugalska a domácí Francie.

 

Mistrovství Evropy družstev, Nantes

Výsledky v základních skupinách

Ženy

Skupina 1: Rumunsko – Španělsko 3:0

Skupina 2: Německo – Itálie 3:0

Skupina 3: Maďarsko – Bělorusko 3:0

Skupina 4: Nizozemsko – ČESKÁ REPUBLIKA 3:1. Li Jie – Dana ČECHOVÁ 3:0 (7,4,7), Britt Eerlandová – Hana MATELOVÁ 3:0 (3,3,3), Kim Vermaasová – Karin ADÁMKOVÁ 0:3 (-8,-7,-10), Li Jie – Hana MATELOVÁ 3:0 (13,8,5).

Skupina 5: Ukrajina – Rakousko 3:2

Skupina 6: Polsko – Švédsko 3:1

Skupina 7: Portugalsko – Rusko 3:2

Skupina 8: Francie – Lucembursko 3:2

Muži

Skupina 1: Německo – Rusko 3:0

Skupina 2: Švédsko – Rumunsko 3:0

Skupina 3: Francie – Slovensko 3:0

Skupina 4: Rakousko – Dánsko 3:2

Skupina 5: Slovinsko – Chorvatsko 3:1

Skupina 6: Anglie – Bělorusko 3:1

Skupina 7: Polsko – Belgie 3:2

Skupina 8: Portugalsko – Řecko 3:0

Kompletní informace o ME družstev najdete ZDE