K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Dvouhru žen v Riu vyhrála světová dvojka Ding Ning


"Nemohu tomu uvěřit, že jsem olympijskou vítězkou," smála se po finále Číňanka

Olympijský turnaj ve stolním tenise už zná své první medailisty. Dvouhra žen skončila podle očekávání jasnou nadvládou čínského páru Ding Ning a Li Xiaoxia, který prošel bez zaváhání až do finále a rozdal si to mezi sebou v sedmisetové bitvě i zlato.

Vyhrála světová dvojka Ding Ning (žebříčkově nejlepší hráčka světa Liu Shiwen se na olympiádu do dvouhry nekvalifikovala), která po proměněném mečbolu neudržela slzy dojetí. „To je neuvěřitelné! Nemohu uvěřit, že jsem to dokázala a jsem olympijskou vítězkou. Tak dlouho jsem na to čekala, je to sen,“ smála se šťastná čínská reprezentantka, která na minulé olympiádě právě ve finále s Li Xiaoxia prohrála a měla jí tedy co vracet. „Londýnské finále pro byla obrovská zkušenost. Podařilo se mi na tuto hořkou porážku zapomenout a tentokrát jsem se soustředila jen na konkrétní zápas. Řekla jsem si, že musím za splnění svého snu bojovat a jsem moc ráda, že se mi to podařilo. Byla to otázka vůle a touhy po vítězství, kterou jsem měla asi o něco větší, než Li.

Při pohledu na světový žebříček by se mohlo zdát, že přece jen k překvapení v ženské dvouhře došlo. Severokorejka Kim Song I je až 56. hráčkou žebříčku, ovšem v Riu dosáhla na bronz, když v boji o třetí místo porazila světovou sedmičku Ai Fukuharovou. Nízký počet startů severokorejské reprezentantky však významně zkresluje její kvalitu. Například letos startovala pouze na třech akcích, jejichž výsledky se započítávají do světového žebříčku. Hrála na mistrovství světa v Kuala Lumpur, asijské olympijské kvalifikaci v Hong Kongu a turnaji ITTF World tour v Pchjongjangu, který vyhrála. Své vítězství nad Japonkou Fukuharovou komentovala typickým způsobem pro severokorejské sportovce. „Je to sice pouze bronzová medaile, ale já jsem i tak spokojená. Věnuji tuto medaili našemu velikému vůdci.“

Proti silné přesile asijských hráček se stolní tenistky zbytku světa nedokázaly prosadit. Nejdále z Evropanek (do čtvrtfinále) se dostala Němka Han Ying, ovšem to je rovněž hráčka asijského původu. A úplně stejné to bylo i v osmifinále, kam postoupily například Francouzka Li Xue nebo Rakušanka Liu Jia.

Dvojice českých reprezentantek Iveta Vacenovská a Hana Matelová se v silné konkurenci příliš neprosadila. Zkušenější Iveta Vacenovská v první kole porazila Kolumbijku Lady Ruanovou, ale ve druhém kole podlehla ukrajinské obranářce Teťyaně Bilinkovové. Hana Matelová skončila už v úvodním kole, když nestačila na Kanaďanku Zhang Mo.

 

Olympijské hry Rio de Janeiro

Finálové výsledky

Dvouhra žen, semifinále: Ding Ning (Čína) – Kim Song I (Sev. Korea) 4:1 (5,-9,6,3,9), Li Xiaoxia (Čína) – Ai Fukuharová (Jap.) 4:0 (4,3,1,1).

Finále: Ding Ning – Li Xiaoxia 4:3 (9,-5,12,-9,-8,7,7).

O 3. místo: Kim Song I – Ai Fukuharová 4:1 (7,7,5,-12,5).