K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Extraligoví muži zahajují novou sezonu s řadou změn


Chceme ke stolnímu tenisu přitáhnout další fanoušky, vysvětluje Zbyněk Špaček

Téměř půl roku se v České republice nehrály ligové soutěže ve stolním tenise mužů a žen. Od poloviny března, kdy byl vyhlášen kvůli pandemii koronaviru nouzový stav, se hráči a hráčky pouze připravovali na novou sezonu. Ženská extraliga začala několika předehrávkami už před týdnem, ta mužská startuje ve čtvrtek 3. září utkáním TTC ENFIREEX Ostrava a pražským El Niněm.

Mistři republiky v soutěžích družstev ročníku 2019/2020 v historických statistikách žádní nebudou, v nedohrané sezoně byli vyhlášeni pouze vítězové obou extraligových soutěží. S o to větší chutí se fanoušci, hráči i vedení jednotlivých klubů těší na sezonu novou. „Byl to bezesporu pro každého z nás nesmírně náročný půl rok. Zvládli jsme ho a jsme na prahu nové sezony. Sportovci se tvrdě připravovali, vedení asociace pracovalo na zatraktivnění a další popularizaci našeho sportu. Mám velikou radost z toho, že povedlo uzavřít smlouvu s televizí Arena Sport a vybraná utkání budou moci sledovat fanoušci opět u obrazovek. Důležité byly i změny herního systému mužské extraligy. Utkání budou mít větší spád a budou pro fanoušky záživnější. Prozatím netušíme, jak a kdy se rozběhne sezona mezinárodních turnajů, je ale skvělé, že ta domácí právě začíná,“ řekl na tiskové konferenci novinářům předseda České asociace stolního tenisu Zbyněk Špaček.

Přiznal, že ho velice mrzí nedokončený závěr minulé sezony i zrušení řady velkých mezinárodních turnajů. „Přesunuto bylo mistrovství světa i mistrovství Evropy, nekonal se půl roku žádný velký turnaj, včetně našeho Czech Open v Olomouci. To je obrovská škoda. Já proto pevně věřím, že odezva sportovních fanoušků na změny, které jsme na domácí scéně udělali, bude pozitivní. A abych nezapomněl, také jsme oslovili profesionální firmu, která se nám bude starat o sociální sítě. To je další oblast, které se chceme intenzivně věnovat a prostřednictvím facebooku či instagramu přinášet zajímavosti ze stolního tenisu.“

Nejvyšší soutěž mužů opravdu přinese několik zásadních změn, v herním systému a také samozřejmě na soupiskách jednotlivých týmů. Do soutěže se přihlásilo deset klubů, základní část se bude hrát dvoukolově systémem každý s každým. Osm nejlepších postoupí do play off o titul mistra republiky. Jednotlivá utkání se budou hrát do tří vítězných bodů (systém, známý z evropských klubových pohárů, ale také ze soutěží družstev na mistrovství Evropy či světa). Vybraná utkání bude vysílat v televizním modelu ping-pong.tv a nově také televize Arena Sport.

První místopředseda České asociace stolního tenisu Nikolas Endal je také rád, že se povedlo jednání s vedením televize dotáhnout do úspěšného konce. „Těší nás, že o projekt Ping-pong TV projevila zájem opravdová televize a diváci si budou moci užít český stolní tenis nejen na internetu, ale i na televizních obrazovkách. Navíc televize Arena Sport má dosah i na Slovensko, takže se naše publikum opravdu výrazně rozšíří. Děkuji všem, kteří se v posledních letech na tomto projektu podíleli a pevně věřím, že ve spolupráci s Arena TV vše posunem zase o stupeň výše.“

Na spolupráci s Arena Sport se celé léto intenzivně připravoval celý štáb, který bude přímé přenosy zajišťovat. Nejvíce práce měli komentátoři, kteří dokonce pod dohledem zkušených kolegů z České televize absolvovali intenzivní kemp. „Akademie komentátorů byla úžasnou zkušeností, která doufejme posune úroveň předzápasového studia a komentování průběhu zápasu o notný kus dál. Pětice komentátorů a moderátorů České televize ve složení: Tomáš Lachman, Ondřej Tomek, Petr Kubásek, Jiří Hölzel a Tomáš Jílek nám předala praktické rady, jak vést rozhovory, čím zaujmout diváky ve studiu i jak vhodně spolupracovat s expertem v průběhu přenosu. Zlatým hřebem pak bylo dvoudenní intenzivní školení s Janem Kadeřábkem a Veronikou Poláčkovou, kde jsme se zlepšovali v artikulaci, neverbální komunikaci a práci před kamerou. Věřím, že nabyté zkušenosti s Josefem Šimončíkem zúročíme a společně s našim týmem výborných expertů budeme bavit diváky televizního kanálu Arena Sport a Ping-pong TV,“ vzpomíná na školení jeden z komentátorů Lukáš Foff.

Hráčské kádry některých klubů se změnily k nepoznání. Nejlepší tým nedokončené sezony El Niňo Praha opustila trojice Prokopcov, Kleprlík a Kučera, v přihlášce do nového ročníku mistr z roku 2019 uvádí trojici Vojtěch Rozínek, Jakub Zelinka a Petr Kaucký. Mezi favority tedy rozhodně patřit nebude. Jejich okruh je tentokrát potřeba hledat jinde.

Největším aspirantem na titul bude nováček HB Ostrov. Tým z Havlíčkova Brodu získal zkušeného Dmitrije Prokopcova, Michala Obešla, Egypťana Mohameda Shoumana a Tomáše Treglera. Šéf klubu Miroslav Jinek se netají ambicemi opět pozvednout s hráči nad hlavu pohár pro vítěze. Podobně, jako tomu bylo v letech 2014 až 2016. Dlouholetý český reprezentant Dmitrij Prokopcov k ambicím týmu před sezonou říká: „Papírově jsme nejlepší a favorit soutěže. Ale ve sportu se může stát vše. Řada týmů má ve svém středu hráče, který umí udělat dva body. Ostrava, Cheb, KT Praha nebo Havířov. Budeme se ale samozřejmě snažit vyhrát mistrovský titul i Český pohár. Jako hráč musím říct, že se mi líbí změny jako zkrácení utkání nebo také zamýšlený systém multiball. Tohle všechno by mělo zatraktivnit zápasy.“ Majitel ambiciózního klubu z Vysočiny Miroslav Jinek je rád, že se podařilo změnit model soutěže a bude se hrát jen do tří vítězných bodů. „Jsem rád, že na tuto změnu došlo. Zasazoval jsem se o nový formát extraligy, chtěli jsme zkrátit zápasy a udělat z toho větší show. Povedlo se to. Diváci si určitě přijdou na své.“

Silný tým bude mít opět TTC Ostrava, který pod hlavičkou nového sponzora půjde do bojů s výraznou posilou Jakubem Kleprlíkem. Ten doplní dvojici Felipe Olivares a Šimon Bělík. Připraven zasáhnout bude i mladý slovenský reprezentant Filip Delinčák. „Naším cílem se boj o titul. Souhlasím s názorem, že největším favoritem soutěže bude Havlíčkův Brod, ale my jsme posílili o zkušeného Jakuba Kleprlíka a věřím, že do bojů o medaile zasáhneme,“ říká majitel ostravského klubu Petr Korbel a dodává: „Co se týče role Jakuba Kleprlíka, tak tam je to jednoznačné. Je to jednička týmu, zkušený borec, velice poctivý v tréninku, velký profesionál, takže od něj si slibuji, že bude příkladem pro mladší spoluhráče.“

Ke spolufavoritům soutěže je potřeba počítat také družstvo KT Praha. Kádr sice opustil Bohumil Vožický, zkušenou dvojici Tomáš Pavelka a Martin Olejník ovšem doplní Martin Koblížek.

Jednou z velmi diskutovaných otázek, která na tiskové konferenci před zahájení sezony padla, byla otázka způsobu řešení případné situace, kdy budou muset hráči či hráčky do karantény. „V případě, že bude muset do karantény jeden hráč z týmu, není to důvod k odložení utkání. Pokud se však tato situace bude týkat dvou či více hráčů, bude možné o odklad utkání požádat. Podobné to bude také u nečekaného uzavření sportoviště kvůli hygienickým opatřením těsně před konáním utkání. I tam bude možné požádat o odklad,“ vysvětlil ožehavé téma koronaviru ředitel soutěží ČAST Miroslav Henžel.