K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Extraligu mužů odstartuje předehrávka klubů z pražské Kotlářky

GAVLAS Antonin BrychtaJan_PP_CAST_MCR_Frydlant_20170305_174745_D72_1035_home

Příchod Antonína Gavlase do El Niňa a Řeka Gionise do Ostravy. Dvě největší přestupové události léta

Nejvyšší domácí soutěž mužů začne prvními zápasy ještě před turnajem Czech Open v Olomouci a přináší fanouškům několik novinek. Vůbec jako první budou o mistrovské body bojovat hráči El Niňa Praha a SK Kotlářka EN Praha, kteří v pondělí 14. srpna od 17 hodin předehrají utkání 2. kola. Pak se v pátek 18. srpna rozběhne soutěž naplno.

Pražané vzájemný souboj předehrávají z důvodů startu Davida Reitšpiese a Stanislava Kučery na Světové letní univerziádě, na kterou odlétají o dva dny později. „Chtěli jsme, aby měli před univerziádou možnost zahrát si mistrovský zápas. To je samozřejmě lepší, než sebekvalitnější příprava. David sice absolvoval kontrolní turnaj v Ostravě, ale Standa Kučera je bez zápasu už několik týdnů,“ vysvětlil předehrávku trenér pražského El Niňa Josef Plachý, který navíc do Taiwanu cestuje jako kouč českých akademiků. Ze stejného důvodu požádal o přeložení úvodního kola i Baník Charvát Havířov, jeho opora Michal Beneš cestuje na univerziádu také.

Pak už by se ale měla nejvyšší ligová soutěž odvíjet v pravidelném režimu pátečních soubojů. Bude to pro fanoušky novinka, kterou chce Asociace profesionálních klubů přilákat do ochozů co nejvíc příznivců.

Soutěž nakonec bude hrát pouze deset klubů. Původně přihlášený vicemistr TTC Františkovy Lázně se měsíc před startem odhlásil. „Podařilo se nám sice sehnat hráče, ale nemáme dost financí na udržení profesionálního týmu. Do poslední chvíle jsme jednali s potenciálními partnery, realita je bohužel taková, že máme peníze pouze na mládež,“ vysvětlil nečekaný krok předseda klubu Petr Gavlas.

Kdo má největší šanci nahradit loňského finalistu a vyzve úřadujícího mistra TTC Ostrava 2016 v boji o trůn? K několika zajímavým hráčským změnám v rámci extraligy sice došlo, ale favorité zůstali stejní. Podle papírových předpokladů budou k největším adeptům na zlato patřit opět Ostrava a El Niňo Praha. Oba kluby posílily a jejich dominantní postavení v soutěži by se mělo ještě zvýšit. Z TTC Ostrava 2016 sice odešel vloni nepříliš výrazný Taiwanec Chiang Hung-Chieh, ovšem na jeho místo přichází jeden z nejlepších obranářů světa Řek Panagiotis Gionis. Další posilou by měl být Ondřej Bajger, který společně s Tomášem Treglerem a Aleksandarem Karakaševičem doplňuje soupisku zřejmě největšího favorita ligy. „Naším cílem je opět titul. Oba cizinci se budou střídat v domácí soutěži a pro Ligu mistrů pochopitelně budou k dispozici oba. V loňském roce jsme prohráli jen jedno utkání během celého extraligového ročníku, v podobném duchu bychom chtěli pokračovat i letos. Bude to ale určitě těžké, protože zejména El Niňo příchodem Antonína Gavlase výrazně posílilo,“ říká před startem sezony šéf klubu Petr Korbel.

Příchod úřadujícího mistra republiky ve dvouhře do pražského klubu je bezesporu největší přestupovou událostí na domácí scéně. El Niňo nyní disponuje mimořádně vyrovnanou trojicí Jakub Kleprlík, David Reitšpes a právě Antonín Gavlas, připraven bojovat o body je také junior Jan Valenta, který přišel na hostování z Kladna. „Myslím, že to bude podobné jako vloni. Posílili jsme my, ale posílila také Ostrava. Diváci se určitě mají na co těšit. Vloni jsme klopýtli v semifinále, letos je naším cílem postup do závěrečného boje o titul,“ vzkazuje trenér Josef Plachý a dodává: „Osobně jsem rád, že soutěž bude hrát jen deset klubů. Vždy jsem byl zastáncem kvality a vloni se ukázalo, že některá utkání měla do extraligové úrovně hodně daleko. Stejně tak se mi líbí pravidlo o čtyřhře, která se bude hrát za nerozhodného stavu 3:3. Myslím, že to nejen zatraktivní samotný zápas, ale hráči budou nuceni čtyřhru trénovat, což nebylo příliš obvyklé.“

Čtvrtý semifinalista loňského ročníku DTJ Hradec Králové bude i letos spoléhat na trojici Martin Olejník, David Palkovský a Martin Koblížek. A právě mistři republiky ve čtyřhře Palkovský s Koblížkem by mohli pro Východočechy vybojovat pár bodů navíc, v dlouhodobé části minulé sezony Hradec Králové celkem šest utkání remizoval.

Bez větších změn vstupuje do nového ročníku také Baník Charvát Havířov. Odešel sice Slovák Rezetka, ovšem při jeho bilanci 12 vítězství z 37 zápasů to nebude příliš velká ztráta. Po zdravotních problémech by měl být opět oporou týmu Michal Beneš, který společně se zkušeným Markem Čihákem a Ivanem Karabcem tvoří rovněž vyrovnaný tým.

Výraznou změnu naopak hlásí TJ Ostrava KST. Po ročním angažmá odchází loňská jednička týmu Josef Šimončík, kterého nahradí neméně zkušený Tomáš Sadílek. Ostravané pak stejně jako vloni mají k dispozici ještě Miroslava Bindače a dvojicí mladých hráčů Patrika Klose a Jiřího Martinka.

Zbývající dva účastníci loňského play off také žádné výrazné změny nemají. SKST DencoHapel Borová-Liberec bude spoléhat na dvojici Radek Košťál, Jakub Seibert, družstvo doplnil David Marek. Naopak SK Kotlářka EN Praha se bude muset obejít bez Jakuba Němečka, takže v týmu zůstali Petr Kaucký, Stanislav Kučera, Tomáš Málek a Marek Obešlo.

Vloni předposlední TTC Elizza Praha bude i letos pravděpodobně jen těžko usilovat o postup do play off. Tým neposílil a trojice Samuel Kalužný, Jan Hrnčiřík a Luděk Laboutka bude ráda za každý dílčí úspěch. Pak jsou tady ovšem dva kluby, které vloni také nepostoupily do vyřazovacích bojů, ovšem letos by mohlo být vše jinak. Na soupisce KT Praha se totiž objevil Tomáš Pavelka, hráč, který byl vloni jedním ze strůjců nečekaného úspěchu Františkových Lázní. Bývalý reprezentant bude nastupovat po boku Jindřicha Panského, Milana Orlowského a Petra Javůrka, což výrazně zvyšuje šance Pražanů na postup do osmičlenného play off. Výraznou posilou pro TJ Sokol PP Hradec Králové 2 Lunatour.cz by měl být příchod také bývalého reprezentanta a současného kouče juniorské reprezentace Marka Kláska. Zkušený hráč přišel z německého TSV Bad Königshofen a společně s Jakubem Crhou, Martinem Pavlicou a Michalem Lebedou ml. by mohli potrápit nejednoho favorita.

Kompletní informace o Extralize mužů najdete ZDE