K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Finálové zápasy ústeckého šampionátu staršího žactva rozhodly o nových mistrech republiky


Medaile si rozdělilo devět hráčů a stejný počet hráček

Nedělní odpolední program ústeckého šampionátu staršího žactva určil držitele a držitelky mistrovských titulů za rok 2018. Ty nejcennější za dvouhry vybojovali Šimon Bělík a Linda Záděrová.

Bělík si po oba dny šampionátu počínal suverénně. Vyhrál všech dvacet setů, které na turnaji podstoupil. Ve finále si hladce poradil s Matějem Stachem. „Dobře jsem se na mistrovství připravil, cítil jsem, že mám velkou jistotu. V poslední době jsem na sobě hodně zapracoval a přináší to výsledky,“ svěřil se stolní tenista z ostravského TTC.

Nedávný turnaj světového okruhu ve Francii se mu sice nevydařil, neúspěch ovšem rychle hodil za hlavu a na mistrovství si zcela zaslouženě dokráčel k prvnímu místu. „V jednotlivých zápasech jsem si pomáhal servisem, po kterém jsem hrál přesně to, co jsem chtěl,“ prozradil svou přednost Bělík. Těsně před začátkem turnaje se potýkal s drobným zraněním, které si přivodil v tréninku. „Jak jsem nebyl zvyklý na zdejší podlahu, tak jsem špatně dupnul při servisu a narazil jsem si palec. Naštěstí mi to ošetřovatelka spravila a v zápasech už mě to neomezovalo,“ komentoval drobné potíže Bělík.

Jeho finálový soupeř Matěj Stach prošel do souboje o titul velmi zvláštním způsobem. V semifinále s Adamem Štalzerem prohrával 1:3, posléze snížil na stav 2:3 a 9:9. Stach následně zatlačil Štalzera daleko od stolu a získal výměnu pro sebe. Ostravský stolní tenista poté vzteky praštil pálkou a v ruce mu zůstalo jen držátko, hlava pálky skončila na podlaze. Jelikož pálku zlomil úmyslně, rozhodčí mu nepovolil dohrát utkání s rezervní raketou a zápas tedy ukončil ve prospěch Stacha.

Finále dvouhry starších žákyň mělo stejné obsazení jako na loňském šampionátu. Zatímco v Hostinném se z vítězství 4:3 radovala Helena Sommerová, v Ústí nad Labem slavila titul Linda Záděrová. „Na loňský zápas jsem hodně myslela, znovu jsem prohrát nechtěla,“ popsala své pocity brněnské stolní tenistka. Z rok staré prohry se dokonale poučila. Od prvních míčků hýřila aktivitou, povzbuzovala se a tlačila soupeřku od stolu. „Hrála jsem bez zbytečný chyb a těžila jsem především z topspinů z obou stran,“ vrátila se k výhře 4:2 Záděrová.

Dva tituly ze čtyřhry získal Matěj Stach

Ačkoliv byli v semifinále jeden míček od vyřazení, Matěj Stach a Jakub Kaucký získali mistrovský titul ve čtyřhře starších žáků. Hráči pražské Kotlářky v souboji o titul přemohli 3:1 Adama Štalzera a Ondřeje Květona. „Klíč k úspěchu byl v jednoduchosti,“ promluvil za své svěřence Petr Kaucký, Jakubův otec. „Platilo ostře pinknout a pak umístit první topspin. Myslím, že finále nabídlo na rozdíl od semifinále pěknou podívanou,“ zhodnotil Petr Kaucký. Sám vybojoval dva mistrovské tituly ve čtyřhře mužů, nyní pomohl z role trenéra svému synovi k prvenství mezi staršími žáky.

Mistryněmi republiky ve dvouhře starších žákyň se staly Klára Hrabicová a Jana Vašendová, stříbro berou Zdeňka Marešová s Rebekou Žižkovskou. „Hrajeme spolu už dlouho a jsme tedy sehrané,“ pochvalovaly si vítězky. Finále opanovaly s přehledem, těžily především z úderové jistoty Vašendové a razantních topspinů Hrabicové. „Nejtěžší pro nás bylo semifinále se Sommerovou a Klempererovou, ale zvládly jsme ho. Stejně jako finále,“ radoval se ostravsko-havířovský pár.

Smíšenou čtyřhru si podmanil nejvýše nasazený pár Matěj Stach, Linda Záděrová. Celým pavoukem protančili velmi hladce, v pěti zápasech ztratili pouhé tři sety a ve finále poměrem 3:0 zdolali Adama Štalzera a Janu Vašendovou. „Nejvíce práce jsme měli ve čtvrtfinále, pár Brhel, Hrabicová jsme porazili až 3:2,“ shodli se čerství mistři republiky. Přestože společně odehráli první turnaj v kariéře, za stolem si dobře rozuměli. „Zlepšovali jsme se s každým dalším zápasem. Soupeři si nevěděli rady s naší hrou nakrátko,“ hledali příčiny svých úspěchů Stach se Záděrovou. A po úspěšné ústecké jízdě by se nebránili ani případné spolupráci na mistrovství Evropy kadetů. „Stejně to ale určí trenéři,“ trefně poznamenala Záděrová.

Pomyslnou štafetu republikových šampionátů mládeže přebírá po Ústí nad Labem Praha. V hlavním městě se ve dnech 19. a 20. května uskuteční mistrovství mladšího žactva.

 

Mistrovství ČR staršího žactva 2018, Ústí nad Labem

Výsledky závěrečných kol

Dvouhra starších žáků

Semifinále: Šimon BĚLÍK (TTC Ostrava 2016) – Ondřej KVĚTON (SK Jiskra Domažlice) 4:0 (4,9,5,5). Matěj STACH (SK DDM Kotlářka Praha) – Adam ŠTALZER (TJ Ostrava KST) 4:3 (4,-5,-8,-5,4,9,0).

Finále: Šimon BĚLÍK – Matěj STACH 4:0 (5,9,3,3).

Dvouhra starších žákyň

Semifinále: Linda ZÁDĚROVÁ (TTC Moravská Slavia Brno) – Nela HANÁKOVÁ (SKST Baník Havířov) 4:0 (4,7,6,7), Helena SOMMEROVÁ (SK DDM Kotlářka Praha) – Klára HRABICOVÁ (SKST Baník Havířov) 4:1 (6,4,4,-7,12).

Finále: Linda ZÁDĚROVÁ – Helena SOMMEROVÁ 4:2 (7,-9,-7,7,5,5).

Čtyřhra starších žáků

Finále: Matěj STACH, Jakub KAUCKÝ (oba SK DDM Kotlářka Praha) – Ondřej KVĚTON (SK Jiskra Domažlice), Adam ŠTALZER (TJ Ostrava KST) 3:1 (-7,7,4,8).

Čtyřhra starších žákyň

Finále: Klára HRABICOVÁ (SKST Baník Havířov), Jana VAŠENDOVÁ (TJ Ostrava KST) – Zdeňka MAREŠOVÁ (SK Jiskra Domažlice), Rebeka ŽIŽKOVSKÁ (SKST Hodonín) 3:0 (3,8,6).

Smíšená čtyřhra

Finále: Matěj STACH (SK DDM Kotlářka Praha), Linda ZÁDĚROVÁ (TTC Moravská Slavia Brno) – Adam ŠTALZER, Jana VAŠENDOVÁ (oba TJ Ostrava KST) 3:0 (7,8,9).

 

Kompletní výsledky naleznete zde