K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Hana Matelová o karanténě: Dělám věci, na které jsem neměla čas


Série rozhovorů z karantény začíná s nejvýše postavenou českou reprezentantkou Hanou Matelovou

Jakou soutěž hrajete a jak to s ní během koronavirové situace vypadá?
Hraji nejvyšší ligu ve Francii a veškeré soutěže jsou tam přerušeny. Nás ještě čeká poměrně velká porce zápasů, takže si myslím, že pokud by se soutěž znovu rozjela, pak by se upravil formát play off, popř. play out. Liga je specifická tím, že hrajeme ve dvou skupinách, a tudíž nemůžeme určit mistra a sestupujícího ligy.

Jak byste si představovala další postup?
V první řadě chci říct, že s tímto opatřením naprosto souhlasím. Nebylo tu o čem diskutovat. Nejdůležitější je, aby se ustálila situace. Volila bych variantu, která bude vhodnější do dalšího programu s ohledem na olympijské hry a další turnaje. Může také nastat situace, že si ligu už letos nezahrajeme a soutěž nebude mít vítěze.

Co děláte pro to, abyste se udržela v dobré fyzické kondici?
Tím, že jsem se vrátila z Německa až tento týden, tak mám čtrnáctidenní domácí karanténu. Mám tedy trochu více omezené možnosti, co dělat. Samozřejmě na sobě denně pracuji, cvičím jógu, tabatu, posilování vlastním tělem, dýchací cvičení… Dělám maximálně vše proto, abych se udržela ve formě a v celkové fyzické i mentální pohodě. Uvidíme, jak se situace bude vyvíjet dál v České republice a jestli po čtrnácti dnech budu moci vyběhnout z domu.

Jak snášíte karanténu?
Ve čtvrtek to byly teprve dva dny, co jsem v karanténě a zatím se nenudím. Bylo by super, kdyby to vydrželo i nadále. Dělám věci, na které jsem neměla moc času, začala jsem se učit francouzsky, jsem v kontaktu se svými přáteli, rodinou, snažím se využít i čas sama pro sebe.

Máte kde trénovat alespoň základní údery, nebo si dáváte od hraní nucenou pauzu?
Hrála jsem naposled minulý pátek v Düsseldorfu, tento týden už to nešlo. Myslím, že se dá najít hodně způsobů, jak úplně nevyjít ze cviku. Pomocí vizualizace, stínováním, koukáním na videa…

Jak se váš klub postavil k současné situaci? Posílá vám peníze dle dohody, nebo došlo k určitým úpravám?
Máme soutěž přerušenou a zatím nevíme, jak celá situace s ohledem na Covid-19 dopadne, takže jsem s klubem tuhle věc zatím konkrétněji neřešila.

Vaším cílem je určitě kvalifikace na olympijské hry. Jak současná situace ovlivňuje vaši přípravu?
Samozřejmě to není nic příjemného, ale situace je skoro stejná pro celý svět, s výjimkou části Asie, která je snad už z nejhoršího venku. Beru to jako možnost se zastavit, odpočinout a taky zapracovat na jiných věcech, než jsem zvyklá. Rozhodně nepodléhám panice. Olympiáda je velký cíl, nebudu říkat, že ne, ale v momentální situaci je to jen sport a ten teď není na prvním místě.

Věříte, že se olympiáda bude konat?
Já doufám, že se celá situace stabilizuje co nejrychleji a olympijské hry nebudou zrušené. Jsem optimistka, takže věřím, že Tokio bude a já si tam zahraji. Taky se nabízí otázka, jak to bude s kvalifikacemi… Evropská v Moskvě už byla zrušena a jsem zvědavá, jak ITTF, popřípadě Mezinárodní olympijský výbor, rozhodnou o dalším průběhu.

Bude podle vás případně spravedlivá, když má každý jiné podmínky na přípravu?
Nemám teď v hlavě myšlenky, jestli je to spravedlivé, nebo ne. Pokud se do Tokia dostanu, budu chtít předvést svůj nejlepší pinec, i když bych před tím trénovala měsíc, dva nebo třeba jen 2 týdny.