K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Hana Matelová obhájila titul, Tomáš Polanský se raduje z prvního


Po dvou letech se změnila dvojice vítězů dvouhry na mistrovství republiky, Širučka vystřídal Polanský

Blok čtyř finálových soubojů zakončil program letošního mistrovství republiky mužů, žen, juniorů a juniorek do 21 let v Plzni. Do bojů o tituly ve dvouhrách se probojovali favorité, takže diváky čekaly přímé souboje nejlepších českých hráčů a hráček. A bylo rozhodně na co koukat.

Nejprve přišly na řadu deblové soutěže. Finále ženské čtyřhry bylo velmi vyrovnané. Dvojice Kristýna Mikulcová, Simona Šlehobrová měla lepší vstup do zápasu a po dvou vyhraných koncovkách byla krůček od titulu. Zdena Blašková s Anetou Širučkovou se však nevzdaly a podařilo se jim otočit vývoj zápasu. Nakonec se ze zlatých medailí radovaly právě ony. „Byla jsem během zápasu úplně v pohodě, protože jsem věřila, že můžeme vyhrát. Sice jsme prohrály dvě koncovky, ale máme dobrou čtyřhru a jsem ráda, že jsme to otočily a zvládly,“ řekla po výhře Zdena Blašková. Aneta Širučková její slova doplnila slovy: „Musely jsme trochu změnit taktiku a ono to pak přišlo. Začaly jsme hrát první dva míčky na stejné místo, aby se tam soupeřky trochu pomotaly.“ Obě pak souhlasně přitakávaly, že ze zlaté medaile máme obrovskou. „Byl to můj poslední zápas na šampionátu, takže jsem ráda, že byl zlatý,“ dodala s úsměvem čtyřnásobná medailistka z Plzně Zdena Blašková. Její bilance se tak zastavila na dvou zlatých, jedné stříbrné a jedné bronzové medaili.

Také finálový zápas v mužské čtyřhře měl svůj příběh. Tomáš Tregler s Tomášem Konečným vloni ve finále šampionátu prohráli. Letos však začali proti Pavlu Širučkovi s Tomášem Polanským lépe. Vyhráli první set a v tom druhém už vedli 10:6. Nevyužili však šest setbolů, dovolili soupeřům vyrovnat a v dalším průběhu už se do vedení nedostali. „Prohrávat 0:1 na sety a 6:10, obzvlášť v deblu je těžké otočit. Nám se to povedlo. Začátek nám nevyšel, my jsme vloni ve finále vyhráli nad stejnými soupeři poměrně snadno a mysleli jsme si dnes, že to půjde samo. Byli jsme pomalejší, nebyli jsme tak důslední a kluci hráli opravdu perfektně a trefovali těžké balony. Pak jsme vyhráli tu koncovku a cítil jsem, že jsme lepší,“ hodnotil zápas Pavel Širuček. Tomáš Polanský s tímto názorem souhlasil. „Myslím, že za toho stavu 10:6 soupeři cítili, že jsou blízko vedení 2:0 na sety a celkovému vítězství. Začali však trochu kazit, my jsme se zlepšili a nakonec se nám podařilo utkání zvrátit.“

Šampionát vyvrcholil finálovými duely ve dvouhrách. A diváci v hale se rozhodně nenudili. Právě naopak, Karin Adámková s Hanou Matelovou svedly nekompromisní sedmisetovou bitvu, na jejímž konci vyhrála přece jen zkušenější Hana Matelová 11:9. Její soupeřka přitom už vedla 3:2 na sety a v koncovce šestého setu jí chyběly jen dva míčky k vítězství. Podobné to pak bylo i v setu sedmém. „Já jsem se to snažila užít, myslím, že jsme obě předvedly hezkou hru. Bylo tam hodně výměn, skóre nahoru a dolů, dvě koncovky, zkrátka vše, co k ping-pongu patří. Doufám, že se to líbilo a já jsem si to užila. Nepřijela jsem do Plzně v absolutní pohodě. Před šampionátem jsem pár dnů proležela, takže jsem neměla žádná očekávání. Byť jsem věděla, že jsem velký favorit. Bylo to těžké, s Karin se nepotkáváme tak často, takže byly šance vyrovnané.“

Přiznala, že v určitých fázích mohla hrát roli skutečnost, že Karin Adámková hrála o titul mistryně republiky poprvé. „Ze začátku tam možná byl z její strany trochu respekt, mně naopak pomohlo, že jsem těch finále odehrála víc. To je pravda.“

Překvapení se nakonec zrodilo až v úplně posledním zápase šampionátu. Pro někoho to možná až takovým překvapením ani nebylo, jenže favorit v zápase Pavel Širuček – Tomáš Polanský byl jasný. Pětačtyřicátý hráč světového žebříčku a obhájce titulu Pavel Širuček chtěl potřetí za sebou dvouhru na mistrovství republiky vyhrát, jenže jeho soupeř byl tentokrát proti.

Polanský skvěle začal, vyhrál první dva sety a v tom třetím měl setbol. Sice ho nevyužil a set prohrál, ovšem pak stejně našel sílu na to, aby zápas vyhrál. K velkým medailím na mládežnických akcích tak přidal i tu první velikou mezi muži. „Do toho setbolu ve třetím setu jsem hrál super, soupeř se naopak neměl čeho chytit, byl takový pomalý. Jenže od toho momentu jsem cítil, jako kdyby mu přišla druhá vlna energie. Začal trefovat všechno a já byl naopak pasivní. Pak jsem musel změnit taktiku, snažil jsem se hrát víc přes forhend, kde jsem asi o něco lepší a vše skončilo až v sedmém setu. Tam jsem zahrál v úvodu několik dobrých balonů, takže v tom závěru jsem měl navrch,“ shrnul své finálové vítězství Tomáš Polanský a dodal: „Jsem moc rád, že se mi podařilo tento titul vyhrát. Byl vlastně poslední v mé sbírce domácích titulů.“

 

Mistrovství ČR mužů a žen, Plzeň

Výsledky

Čtyřhra žen, finále: Zdena BLAŠKOVÁ, Aneta ŠIRUČKOVÁ (SK Dobré) – Kristýna MIKULCOVÁ, Simona ŠLEHOBROVÁ (CDU Sport-ST Ostrava) 3:2 (-10,-11,4,6,3).

Čtyřhra mužů, finále: Tomáš POLANSKÝ (1.FC Saarbrücken-TT), Pavel ŠIRUČEK (DARTOM BOGORIA Grodzisk) – Tomáš KONEČNÝ (SC TTC Wiener Neustadt), Tomáš TREGLER (SKST Cheb) 3:1 (-8,14,5,7).

Dvouhra žen, finále: Hana MATELOVÁ (ASRTT Etival) – Karin ADÁMKOVÁ (MSK Břeclav) 4:3 (-9,2,7,-8,-8,10,9).

Dvouhra mužů, finále: Tomáš POLANSKÝ (1.FC Saarbrücken-TT) – Pavel ŠIRUČEK (DARTOM BOGORIA Grodzisk) 4:3 (6,4,-10,-2,-6,7,5).

Kompletní výsledky šampionátu najdete ZDE