K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Junioři se neudrželi mezi elitou a sestoupili do druhé divize


Nejlepšího umístění z českých družstev dosáhli kadeti, ovšem je to až 10. místo

Na soutěže družstev juniorského evropského šampionátu v Kluži budou chtít čeští reprezentanti určitě co nejdřív zapomenout. Ani jeden z týmů nepředvedl nic, s čím by se po návratu mohl pochlubit. Navíc, junioři po prohře se Švýcarskem 2:3 obsadili 16. příčku, což znamená, že na příštím šampionátu v Ostravě budou začínat ve druhé divizi.

Souboj se Švýcary poznamenala obrovská nervozita českých hráčů, kteří utkání psychicky nezvládli. S jedinou výjimkou, a tou byl Tomáš Martinko. Mistr republiky vyhrál obě své dvouhry a živil naději na záchranu. Ani jeden ze spoluhráčů ho však v tomto úsilí nepodpořil.

Radim Bako v úvodní dvouhře vůbec nestihl reagovat na rychlou hru Pedra Osira a prohrál 0:3 na sety. Pak ovšem srovnal Martinko a došlo na klíčový duel celého utkání. František Onderka ho rozehrál skvěle, vedl nad Eliasem Hardmeierem 2:0 na sety a zdálo se, že by Češi mohli jít do vedení. „Franta hrál na šampionátu výborně, ale poslední dva zápasy nezvládl psychicky. Už jsem o tom hovořil po utkání se Slovenskem. On tak moc chce, že sám sebe dostává pod obrovský tlak. Přitom byl lepším hráčem a vedl naprosto zaslouženě. Je to obrovská škoda, že prohrál, Tomáš Martinko hrál parádně a zřejmě by utkání ukončil v náš prospěch,“ řekl po utkání trenér Josef Braun.

Ve čtvrté dvouhře opravdu Tomáš Martinko vyhrál, ale to stačilo pouze na srovnání skóre. Utkání tak rozhodl Dorian Girod, který porazil Radima Baka 3:0. „Je to veliké zklamání, protože jsme se neudrželi v první divizi. Hráli jsme o udržení hodně křečovitě a nezvládli to psychicky. V průběhu turnaje jsme vyhráli jen jediné utkání s Portugalskem, a to je samozřejmě málo. Myslím, že výkonnostně patříme mezi elitní šestnáctku, ale to jsme na šampionátu nepotvrdili a budeme se muset o místo mezi nejlepšími zase tvrdě poprat za rok,“ dodal Josef Braun.

I v dalších utkáních o umístění české týmy prohrály. Kadetky podlehly družstvu Turecka 2:3, juniorky prohrály s Běloruskami 1:3. Kadeti i přes prohru 2:3 se Španělskem dosáhli nejlepšího umístění ze čtyř českých družstev. Obsadili ovšem až 10. příčku. Trenér Marek Klásek z toho žádnou radost samozřejmě neměl. „Myslím, že spokojeni bychom mohli být s umístěním v první osmičce. Desáté místo je za mým očekáváním. Prohráli jsme klíčový duel o postup do čtvrtfinále s Německem. Taková je realita. Tajně jsme doufali v medaili a nakonec jsme až na konci první desítky,“ řekl k vystoupení na šampionátu.

Do finále jednotlivých kategorií se probojovali hlavní favorité, ale nebyla také nouze o překvapení. Tím největším je, že ani v jednom juniorském se nepředstaví domácí Rumunsko. O zlato mezi juniory budou totiž hrát Rusko a Francie, mezi juniorkami Ázerbajdžán s Ruskem, finále kadetů obstarají Belgie s Francií a kadetek pak Rusko s Rumunskem.

Po skončení soutěží družstev bude juniorské mistrovství Evropy pokračovat soutěžemi jednotlivců. V nich se pokusí čeští hráči a hráčky napravit reputaci z nevydařeného turnaje družstev.

 

Mistrovství Evropy juniorů 2018 v Kluži

MEJ_2018_logo_1010x0

Výsledky českých družstev

Utkání o 9. místo

Kadeti: Španělsko – ČESKÁ REPUBLIKA 3:2. Iker Gonzalez – Šimon BĚLÍK 2:3 (5,5,-8,-8,-13), Norbert Tauler – Adam ŠTALZER 3:2 (10,8,-10,-9,6), Iker Gonzalez, Norbert Tauler – Adam ŠTALZER, Matěj STACH 3:0 (8,5,4), Norbert Tauler – Šimon BĚLÍK 3:2 (6,-9,-6,9,9), Iker Gonzalez – Adam ŠTALZER 3:1 (11,9,-9,8).

Utkání o 11. místo

Juniorky: Bělorusko – ČESKÁ REPUBLIKA 3:1. Naděžda Bogdanovová – Gabriela ŠTĚPÁNOVÁ 3:1 (10,8,-12,10), Marharyta Baltushiteová – Anna MATĚJOVSKÁ 2:3 (-8,5,-6,9,-10), Darya Kiselová – Zdena BLAŠKOVÁ 3:2 (4,-6,-9,6,4), Naděžda Bogdanovová – Anna MATĚJOVSKÁ 3:2 (8,-8,10,-8,13).

Utkání o 13. místo

Kadetky: Turecko – ČESKÁ REPUBLIKA 3:2. Simge Inalová – Helena SOMMEROVÁ 3:2 (-11,7,9,-8,6), Feyza Demirová – Anna KLEMPEREROVÁ 3:1 (9,-9,11,8), Simge Inalová, Feyza Demirová – Helena SOMMEROVÁ, Anna KLEMPEREROVÁ 0:3 (-9,-6,-10), Feyza Demirová – Helena SOMMEROVÁ 1:3 (-11,-8,4,-9), Simge Inalová – Anna KLEMPEREROVÁ 3:0 (8,5,7).

Utkání o 15. místo

Junioři: Švýcarsko – ČESKÁ REPUBLIKA 3:2. Pedro Osiro – Radim BAKO 3:0 (5,5,5), Dorian Girod – Tomáš MARTINKO 2:3 (-8,7,6,-8,-6), Elias Hardmeier – František ONDERKA 3:2 (-7,-12,9,5,5), Pedro Osiro – Tomáš MARTINKO 0:3 (-5,-8,-7), Dorian Girod – Radim BAKO 3:0 (2,4,8).

Kompletní informace o MEJ v Kluži najdete ZDE