K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Junioři také postoupili do osmifinále, převálcovali Portugalsko


Tomáš Martinko porazil nepříjemného Li Tiaga a pomohl týmu k postupu mezi šestnáct nejlepších

V osmifinále juniorského mistrovství Evropy v Kluži budou hrát všechny čtyři česká družstva. Jako poslední si postup mezi šestnáct nejlepších zajistili junioři, kteří ve 2. fázi baráže porazili Portugalsko 3:0.

Zatímco Češi v průběhu turnaje nevyhráli v elitní divizi ani jeden zápas, jejich soupeř vyhrál bez ztráty bodu svoji skupinu ve druhé divizi a mohl tak pomýšlet na postup. Svěřenci trenéra Josefa Brauna však předvedli neskutečně bojovný výkon a velmi kvalitního soupeře porazili.

Hned v úvodní dvouhře vybojoval dramatickou pětisetovou bitvu František Onderka. Vstoupil do zápasu lépe, jenže promarnil náskok dvou setů. V tom rozhodujícím nakonec ale vyhrál 15:13. „Byl jsem před zápasem samozřejmě dost nervózní, ale hned po prvním vydařeném míčku to ze mne spadlo. Nebyl to vůbec jednoduchý duel, protože on drží hodně míček na stole a každý balonek jsem si musel uhrát. Ale povedlo se to a z vítězství mám obrovskou radost,“ řekl k vynikajícímu vstupu do utkání český reprezentant.

Po něm nastoupil Tomáš Martinko a vyhlášený ranař Li Tiago. Jeho jméno budí mezi juniory patřičný respekt, přestože je mu teprve šestnáct let. „Posledně jsem od něj dostal 0:3 a vůbec jsem si nepinknul,“ usmíval se Tomáš Martinko. „Teď to ale bylo úplně jiné. Hrálo se mi dobře, v prvním setu mi moc pomohl oddechový čas, který si vzal trenér, a pak už to bylo docela dobré. Jistotu sice nemáte nikdy, nevíte, co soupeř vymyslí, ale já jsem věřil, že zápas dotáhnu do vítězného konce.“

Za stavu 2:0 už scházel jen jeden poslední krůček k tomu, aby se Češi probojovali do osmifinále. Ten měl zařídit Radim Bako. I on přiznal, že byl trochu nervózní, ale jeho hře to neškodilo. „Ono se nastupuje jinak za stavu 2:0 a za stavu 1:1 nebo 0:2. Kluci to skvěle rozehráli a mne těší, že jsem to nepokazil.“ Nad výhrou 3:0 se pak za všechny zamyslel David Průša, který společně s Radkem Skálou od úvodního míčku své spoluhráče mohutně povzbuzoval. „Portugalci byli určitě mírným favoritem, ale my jsme dokázali, že máme morálně silný tým. Po prohrách ve velmi silné základní skupině jsme konečně dokázali, co v nás je. Jsme skvělá parta a všichni jsme moc chtěli postoupit. To se povedlo,“ dodal.

Soutěž družstev na MEJ v Kluži tak vstoupí do své druhé fáze. Jak se obvykle říká, teprve nyní turnaj vlastně začíná. Do této chvíle si týmy pouze připravovaly pozice, ale nyní už se bude hrát nekompromisním k.o. systémem. Z něj vzejde v každé kategorii nejen čtveřice medailistů, ale také jeden tým, který v play out bude držet v rukou Černého Petra. Šestnáctý tým konečného pořadí totiž automaticky padá do druhé divize a pro příští šampionát ho v elitní divizi nahradí družstvo, které skončí sedmnácté. Stále je tedy o co hrát.

 

Mistrovství Evropy juniorů 2018 v Kluži

MEJ_2018_logo_1010x0

Výsledky českých družstev

Junioři, baráž o postup do osmifinále: ČESKÁ REPUBLIKA – Portugalsko 3:0. František ONDERKA – Samuel daSilva 3:2 (5,9,-10,-6,13), Tomáš MARTINKO – Li Tiago 3:1 (9,8,-8,3), Radim BAKO – Vitor Amorim 3:0 (4,7,5).

 

Kompletní informace o MEJ v Kluži najdete ZDE