K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Juniorky na MEJ porazily Turecko a vyhrály skupinu


Postup do osmifinále si zajistili z druhého místa ve skupinách také kadeti a kadetky

Po cenném vítězství nad Německem pokračovaly české juniorky na evropském šampionátu v Ostravě ve vynikajících výkonech. V posledním utkání skupiny C porazily Turecko 3:1 a skupinu vyhrály. Zajistily si tak přímý postup do osmifinále. Do osmifinále už zamířili také kadeti, kteří si vítězstvím 3:1 nad Tureckem zajistili druhé místo ve skupině. Kadetky po prohře 1:3 s Německem obsadily ve skupině nakonec i s jedinou výhrou druhé místo. Pomohlo jim k tomu nečekané vítězství Litvy nad Chorvatskem.

České družstvo juniorek mohlo ještě teoreticky skončit třetí, což by znamenalo účast v baráži. Jenže prohru 0:3 s Tureckem si svěřenkyně trenéra Tomáše Vrňáka ani na chvilku nepřipouštěly. Ne, že by k ní nebylo blízko. V prvním zápase totiž Gabriela Štěpánová prohrála s Ece Haracovou a pak Zdena Blašková málem promarnila vedení 2:0 na sety. Ozge Yilmazová zlepšila hru, naopak Blašková zbytečně kazila svoje míčky a musela v pátém setu sebrat všechnu sílu, aby zařídila klíčový bod, znamenající přímý postup. „Věděli jsme, že bod bude stačit na druhé místo ve skupině, ale my jsme chtěli vyhrát. Proto jsem Zdenu postavil na její místo v sestavě a neschoval ji někde na trojku. Přiznám se, že v průběhu zápasu po prohraném čtvrtém setu jsem se o výsledek trochu obával. Jsem rád, že Zdena rozhodující set zvládla a tím vlastně celé družstvo i mne uklidnila. I tak to byl psychicky nejtěžší zápas ve skupině,“ řekl po utkání Tomáš Vrňák.

Na vítězství Zdeny Blaškové navázala hned v dalším zápase Klára Hrabicová. Přitom to byla její premiéra na evropském šampionátu. Hrála odvážně hned od začátku a Gamze Cotraovou nakonec v pěti setech porazila. „Byla jsem před zápasem dost nervózní, ale myslím, že u stolu to ze mne spadlo. Nebyl to z mé strany asi nejlepší výkon, ale měla jsem zápas pod kontrolou. Hlavně v jeho konci, kdy už jsem se cítila opravdu dobře. Mám radost, že se mi premiéra takhle povedla. Atmosféra na šampionátu je krásná, my máme dobré družstvo, takže si to moc užívám,“ usmívala se česká reprezentantka. Jak by také ne, když Zdena Blašková po jejím vítězství dotáhla do úspěšného konce celé utkání a Češky se mohly radovat z prvního místa ve skupině.

Za vítězstvím ve skupině míří i čeští junioři. Ovšem ti hrají ve druhé výkonnostní divizi. Jejich soupeřem byla tentokrát Černá Hora a pro české družstvo to byl snadný soupeř. Trenér Josef Braun dal příležitost dalším dvěma hráčům z týmu. Kromě Tomáše Martinka nastoupili také Radim Bako a Michal Blinka. Oba své zápasy zvládli na jedničku a po celkovém vítězství 3:0 si Češi upevnili první příčku v tabulce. Večer je čeká poslední duel se Slovinskem.

Kadeti už naději na vítězství ve skupině ztratili po prohře s Francií, ovšem jejich souboj s Tureckem byl ve znamení druhého místa, a tedy přímého postupu do osmifinále. V úvodní dvouhře Ondřej Květon zaváhal a s Tarikem Saimem Özbekem prohrál. České družstvo ovšem podržel Šimon Bělík, který vyhrál obě svoje dvouhry a společně s Vítem Kadlecem i čtyřhru. „Hráli jsme spolu čtyřhru vůbec poprvé, takže tam byla určitá nervozita. Ale pak jsme se rozehráli a Vítek byl skvělý. Pomohl mi v důležitých momentech a bylo důležité, že jsme to zvládli. V tak těžkých zápasech je totiž čtyřhra klíčová. Dva body jednoho hráče na výhru nestačí,“ hodnotil výhru 3:1 Šimon Bělík a dodal, že ho pořád mrzí prohra s Francouzi, která znamená druhé místo ve skupině. „Bohužel, neprošla mi kontrolou ani jedna raketa, takže jsem hrál s vypůjčenou. Ale nebylo to vůbec špatné. Francouzi byli favority, ovšem hrát se svoji raketou, věřil bych si klidně i na dva body a třeba by vyšla i čtyřhra. To ale není teď důležité, jsme v osmifinále a musíme se soustředit na dalšího soupeře.“

Kadetky prohrály s Německem 1:3, ale nakonec obsadily ve skupině i s jedním vítězstvím druhé místo. Pomohly jim k tomu Litevky, které v dramatickém souboji vyhrály nad Chorvatskem 3:2 a díky lepšímu poměru ze vzájemných utkání vyšly z minisouboje s Litvou a Chorvatskem nejlépe české reprezentantky.

Mohly ještě teoreticky skupinu i vyhrát, ovšem Němky byly nad jejich síly. Po prohraných dvouhrách sice dvojice Helena Sommerová, Nela Hanáková vybojovala bod ve čtyřhře, pak ale účet celého utkání podtrhla Annett Kaufmannová. „Musím uznat, že Němky byly lepší a vyhrály zaslouženě. Hodně se zlepšila Naomi Prjankovičová, která naši jedničku vůbec nepustila do hry. Skvěle to zvládla takticky. My jen těžko můžeme pomýšlet na úspěch, když soupeřky dokážou eliminovat hru naší jedničky. To se Němkám povedlo. Obsadili jsme třetí místo, což odpovídá nasazení ve skupině. Budeme se muset připravit na důležité utkání baráže a věřím, že se mezi šestnáct nejlepších probojujeme,“ řekl trenér Martin Pytlík těsně po skončení duelu s Němkami. O hodinu později se však několikrát ujišťoval, že Litevky poslaly jeho družstvo do osmifinále. „To je skvělá zpráva, ale nic to nemění na faktu, že potřebujeme zlepšit naši hru,“ dodal.

Snahu o návrat do elitní divize zatím završili junioři čtvrtým vítězstvím ve skupině F druhé divize nad Slovinskem. Skupinu tak vyhráli a čeká je barážové utkání o postup. Trenér Josef Braun opět mohl zamíchat sestavou a trojice Tomáš Martinko, František Onderka a Radek Skála bez větších problémů své soupeře přehrála. „Jsem samozřejmě rádi, první důležitý krok jsme udělali. Ten rozhodující nás ovšem teprve čeká. Je dobře, že kluci zvládli závěrečné zápasy v pohodě a ověřili jsme si, že vše funguje. Nemá smysl k tomu nic víc říkat, protože to hlavní nás čeká. Chceme postoupit, to je náš hlavní cíl na tomto turnaji,“ řekl po utkání.

 

Mistrovství Evropy juniorů 2019, Ostrava

Výsledky českých týmů v soutěži družstev

I. výkonnostní divize
Juniorky, skupina C: ČESKÁ REPUBLIKA – Turecko 3:1. Gabriela ŠTĚPÁNOVÁ – Ece Haracová 0:3 (-9,-7,-8), Zdena BLAŠKOVÁ – Ozge Yilmazová 3:2 (10,8,-5,-3,7), Klára HRABICOVÁ – Gamze Cotraová 3:2 (6,-7,7,-8,3), Zdena BLAŠKOVÁ – Ece Haracová 3:1 (3,2,-7,4).

Kadeti, skupina C: ČESKÁ REPUBLIKA – Turecko 3:1. Ondřej KVĚTON – Tarik Saim Özbek 0:3 (-5,-5,-8), Šimon BĚLÍK – Ugurcan Dursun 3:1 (-8,7,7,6), Šimon BĚLÍK, Vít KADLEC – Tarik Saim Özbek, Ugurcan Dursun 3:2 (-9,6,5,-9,8), Šimon BĚLÍK – Tarik Saim Özbek 3:0 (8,5,1).

Kadetky, skupina D: Německo – ČESKÁ REPUBLIKA 3:1. Naomi Prjankovičová – Helena SOMMEROVÁ 3:0 (4,4,6), Annett Kaufmannová – Nela HANÁKOVÁ 3:0 (6,10,8), Jele Stortzová, Mia Grieselová – Helena SOMMEROVÁ, Nela HANÁKOVÁ 2:3 (-6,4,-6,9,-5), Annett Kaufmannová – Helena SOMMEROVÁ 3:0 (11,4,9).

2. výkonnostní divize

Junioři, skupina F: ČESKÁ REPUBLIKA – Černá Hora 3:0. Tomáš MARTINKO – Alan Asarovič 3:0 (5,10,5), Radim BAKO – Filip Radulovič 3:1 (5,-9,8,7), Michal BLINKA – Andrej Miloševič 3:0 (5,4,4). ČESKÁ REPUBLIKA – Slovinsko 3:0. Tomáš MARTINKO – Aljaz Godec 3:0 (10,5,5), František ONDERKA – Rok Trtnik 3:1 (9,-8,5,8), Radek SKÁLA – Taj Lavrič 3:0 (7,4,2).

Kompletní informace o MEJ v Ostravě a také „live scoring“ najdete na stránkách ETTU ZDE