K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Kadeti jsou v osmifinále, ostatní musí o postup ještě bojovat


Debl Matěj Stach, Adam Štalzer na turnaji ještě neprohrál

Ze čtyř českých týmů na MEJ v Kluži si pouze jediný zajistil přímý postup do osmifinále. Kadeti porazili Irsko 3:0 a obsadili ve skupině 2. místo za Ruskem. Ostatní budou muset o postup do play off a zachování účasti v elitní divizi bojovat v baráži. Kadetky prohrály v posledním utkání skupiny s Maďarskem 0:3, stejně jako juniorky s Ázerbajdžánem. Nejhůř dopadli junioři, kteří ani ve třetím utkání nezískali ani bod a po protře s Ruskem skončili ve skupině poslední.

Kvarteto kaderů Šimon Bělík, Adam Štalzer, Matěj Stach a Ondřej Květon vědělo moc dobře, že jakákoliv výhra nad Irskem jim jednak zajistí volno v odpoledním programu druhého hrací dne šampionátu, ale především je posune mezi osm nasazených týmů v osmifinále. Proto trenér Marek Klásek nic neriskoval. „Chtěli jsme postup potvrdit, proto jsme nastoupili v nejsilnější sestavě. Věřím, že bychom vyhráli i v jiné sestavě, kdyby například Matěj Stach hrál dvouhru, což byl můj prvotní záměr. Ale já jsem to takto hráčům vysvětlil, že nehodlám nic podcenit a oni k utkání přistoupili maximálně soustředěni. Postavil jsem opět do dvouhry Adama Štalzera, který tady hraje opravdu ve velmi dobré formě,“ řekl kouč kadetů po utkání.

Oba singlisté své zápasy vyhráli 3:1 a bylo vidět, že na šampionátu není žádný zápas snadný. Česká jednička Šimon Bělík se navíc podle slov Marka Kláska trochu trápil. „Trápil se sám se sebou, moc mu to tentokrát nešlo. Byl psychicky dole po dvou prohrách s ruskými soupeři. Ovšem i v tomto rozpoložení svůj zápas vyhrál, což je velmi dobré. A věřím, že do zítřka hodí vše za hlavu a bude zase úplně v pohodě. Splnili jsme první cíl, postoupit ze skupiny přímo do osmifinále. Tam se navíc v boji o čtvrtfinále vyhneme nejlepším týmům, což je taky skvělé. Věřím, že pokud kluci zahrají podobně dobře jako proti Itálii nebo Rusku, nějaký dobrý výsledek by z toho mohl být,“ dodal Klásek.

Byl jediným z českých trenérů, který mohl hodnotit vystoupení svých svěřenců pozitivně. Ostatní byli více či méně s výkony hráčů a hráček zklamaní. Nejméně jednoznačně Tomáš Vrňák, protože juniorky podlehly Ázerbajdžánkám 0:3. „Hráli jsme proti třem Číňankám, které očividně věkem nepatří do juniorské kategorie. Tahle prohra proto neznamená žádnou katastrofu a není ani důvod se k ní nějak vyjadřovat. Nás zajímá boj o postup do osmifinále, na ten se nyní soustředíme,“ řekl po utkání.

Postupový klíč do osmifinále je při počtu deseti skupin, rozdělených do dvou divizí, trochu složitější. Ze čtyř skupin elitní divize si už místo mezi šestnácti nejlepšími zajistila první dvě družstva z každé z nich. Týmy na třetích místech hrají podle předem vylosovaného klíče mezi sebou o další dvě místa. O zbylých šest míst budou hrát dva poražené celky z třetích míst, družstva na čtvrtých místech a vítězové šesti skupin druhé divize. V praxi to pro juniorky znamená, že první možnost k postupu budou mít ještě dnes, kdy změří síly s Německem. „Skupina D byla hodně zamotaná, mohli jsme hrát proti Rumunsku, Německu a dokonce i Španělsku. Nakonec z toho vyšel pro nás nejnepříjemnější soupeř. Ale co se dá dělat,“ dodal Tomáš Vrňák. Utkání proti Němkám se hraje na stole č. 1 v 16.30 (SELČ) a sledovat jej můžete živě na streamu Laola1.tv

Ve stejné situaci jako české juniorky se ocitly i kadetky. Ty totiž nevyužily šanci na druhé místo v tabulce a prohrály duel s Maďarskem 0:3. V prvním kole baráže tak změří síly s Běloruskami. Proti Maďarkám se nevydařil hned začátek, kdy Linda Záděrová prohrála s Csenge Adamikovou 1:3. Pak sice mohla Helena Sommerová vyrovnat, ale po neskutečně dramatické koncovce nakonec vedly Maďarky 2:0.

Maďarská jednička Dorottya Tolgyesová měla ve čtvrtém setu výhodu čtyř mečbolů, promarnila ji a se slzami v očích odcházela za svým trenérem. Sommerová v rozhodujícím dějství vedla už 6:2, pak ještě 8:6, ale nakonec prohrála. Dílo pak už opět v pohodě hrající Maďarky dokončily ve čtyřhře. „Holky bojovaly, ale to je málo. Myslím, že mohly a měly mnohem víc vyzkoušet další taktické varianty. Bohužel, mám dojem, že nad hrou v důležitých momentech moc nepřemýšlí. Pořád stereotypně tlačí míčky před sebou a mnohdy ani neposlouchají rady trenéra. Tohle je jednoznačně špatný návyk z tréninku, který tady neodstraníme. Maďarky nebyly lepším týmem, ale měly trochu víc štěstí a šly si víc za svým vítězstvím,“ hodnotil utkání trenér Martin Pytlík a dodal: „Bělorusko je rozhodně hratelný soupeř, takže budeme dál bojovat o postup mezi šestnáct nejlepších. Hru bychom však potřebovali trochu zlepšit.“

V nejhorší situaci z českých týmů jsou po odehrání základních skupin junioři. Obsadili poslední místo a co se týče postupu do play off, budou mít jen jedinou šanci. Zítra je čeká některý z týmů, které vyhrály skupinu ve druhé divizi. „Nebude to snadné, protože los nám může klidně přidělit takové Ázerbajdžánce,“ konstatoval po prohře s Ruskem trenér Josef Braun.

Jeho svěřenci ani tentokrát nedokázali vyhrát zápas a skončili s děsivou bilancí pouhých čtyř vyhraných setů z devíti zápasů poslední ve skupině. „Tohle je asi jediné, co mě na našem výkonu mrzí. My jsme věděli, že máme nesmírně těžkou skupinu, ale mohli jsme víc kousat. Uhrát pár setů navíc, proti Maďarům třeba i nějaký zápas. Teď musíme doufat, že budeme mít přijatelného soupeře a kluci že prodají co, co v nich je. Mají za sebou zápasy s těžkými soupeři a pevně věřím, že nervozitu nebo strach nechají pěkně na hotelu. Chceme se v elitní divizi udržet a uděláme pro to maximum,“ dodal.

 

Mistrovství Evropy juniorů 2018 v Kluži

MEJ_2018_logo_1010x0

Výsledky českých družstev

Juniorky, skupina A: Ázerbajdžán – ČESKÁ REPUBLIKA 3:0. Ning Jing – Gabriela ŠTĚPÁNOVÁ 3:0 (2,8,6), Chen Xingtai – Zdena BLAŠKOVÁ 3:0 (6,5,8), Zhou Chuyi – Anna MATĚJOVSKÁ 3:2 (5,-11,-10,5,5).

Kadetky, skupina A: Maďarsko – ČESKÁ REPUBLIKA 3:0. Csenge Adamiková – Linda ZÁDĚROVÁ 3:1 (6,-9,16,8), Dorottya Tolgyesová – Helena SOMMEROVÁ 3:2 (18,-2,9,-12,11), Csenge Adamiková, Dorottya Tolgyesová – Linda ZÁDĚROVÁ, Helena SOMMEROVÁ 3:1 (1,11,-9,6).

Junioři, skupina C: Rusko – ČESKÁ REPUBLIKA 3:0. Vladimir Sidorenko – Radek SKÁLA 3:0 (4,9,7), Maksim Grebnev – David PRŮŠA 3:0 (6,2,6), Lev Katsmal – František ONDERKA 3:1 (9,-8,4,9).

Kadeti, skupina D: ČESKÁ REPUBLIKA – Irsko 3:0. Adam ŠTALZER – Art McLaughlin 3:1 (4,8,-6,4), Šimon BĚLÍK – Thomas Joyce 3:1 (8,-8,8,4), Matěj STACH, Adam ŠTALZER – James Skelton, Dillon Byrne 3:0 (7,8,7).

Kompletní informace o MEJ v Kluži najdete ZDE