K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Klára Vaculovičová má licenci Mezinárodní vrchní rozhodčí


"Je to výsledek desetileté práce rozhodčí," říká k dosaženému úspěchu

Na začátku loňského roku získala česká rozhodčí Klára Vaculovičová Blue badge odznak ITTF, v letošním dosáhla na další metu. Tou bylo zdárné složení zkoušek na Mezinárodní vrchní rozhodčí, čímž se zařadila ke dvojici Petr Bohumský a Zdeněk Jirásek, která jako jediná z aktivních českých sudích tuto licenci vlastní.

Vloni v únoru jste neskrývala radost z toho, že se vám jako druhé české rozhodčí podařilo získat Blue badge odznak. Jaké pocity máte nyní?

Opět je to pochopitelně důvod k radosti. Licence Mezinárodní vrchní rozhodčí je výsledek desetileté práce ve funkci rozhodčí. Na samotné zkoušky jsem se intenzivně připravovala zhruba dva týdny, ale myslím, že hlavní roli hrály zkušenosti.

Je paradoxní, že ještě před získáním licence jste ve funkci vrchní rozhodčí už působila na mistrovství světa mentálně postižených v Hradci Králové. To byla zřejmě velmi dobrá zkušenost, je to tak?

Rozhodně ano. Tento šampionát nepořádala Mezinárodní federace stolního tenisu (ITTF), takže jsem licenci nepotřebovala. Ovšem byla to pro mne velmi prestižní a náročná akce, na kterou jsem se rok připravovala. Troufám si říct, že jsme jako sbor rozhodčích na turnaji odvedli skvělou práci.

A vaše další zkušenosti? Která z velkých akcí vám pomohla nejvíc?

Už jsem dělala zástupkyni vrchního rozhodčího na turnajích Czech Open v Olomouci, juniorském Czech Open v Hodoníně, ale největší školou byl bezesporu světový šampionát družstev v roce 2016 v Malajsii. Tam byl vrchním rozhodčím Petr Bohumský a mne si vybral jako jednoho z asistentů. Dělat asistentku vrchního rozhodčího na mistrovství světa, to byla obrovská zkušenost.

Vrchní rozhodčí má zcela jiné povinnosti, než rozhodčí u stolu. Vás tato práce baví víc?

Řekla bych, že ano. Vrchní rozhodčí na turnaji působí mimo jiných také v roli jakéhosi garanta výkladu pravidel. Musí řešit řadu sporných situací, komunikovat s kolegy u stolů, trenéry i hráči samotnými. Tohle mě ohromně baví. Na druhé straně se rozhodně nechci vzdát soudcování zápasů u stolu. Vše bude záležet na tom, jaké dostanu nominace. A pak také, mám jen 25 dnů dovolené v roce, což není při počtu turnajů rozhodně mnoho.

Máte už nějaké plány a představy o vaší premiéře ve funkci vrchní rozhodčí?

Ještě netuším, jaký bude můj první turnaj v této roli. Ale ono je to v podstatě jedno. Licenci mám, to byl můj cíl. Klidně budu ještě dál sbírat zkušenosti a až dostanu nominaci, věřím, že odvedu stoprocentní práci. Jsem ráda, že se čeští rozhodčí stále víc a víc prosazují na velkých mezinárodních podnicích. Je to výsledek kvalitní práce celé Komise rozhodčích ČAST a také podpory svazu.