K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Koronavirus


Aktuální situace způsobená novým druhem koronaviru ovlivňuje náš každodenní život a nevyhnula se ani stolnímu tenisu. Na této stránce naleznete přehledně na jednom místě všechna opatření, která přijímá vedení České asociace stolního tenisu v souvislosti s omezením sportovních soutěží, turnajů, ale i dalších plánovaných akcí v ČR. No a protože nyní tráví většina z nás hodně času v domácím prostředí, přinášíme tipy, jak tento čas trávit pohybem a stolním tenisem. V neposlední řadě zde naleznete obecná doporučení a relevantní informace k probíhající pandemii.

VÝKLADOVÉ STANOVISKO K NOUZOVÉMU STAVU VE SPORTU

Od pondělí 5. října 2020 platí na území České republiky nouzový stav. O jeho vyhlášení rozhodla vláda Andreje Babiše na mimořádné schůzi ve středu 30. září 2020. Od uvedeného data zároveň platí i krizové opatření, kterým vláda omezuje volný pohyb osob, především pořádání hromadných akcí.

Sportovní akce v rámci soutěží, které jsou organizované sportovními svazy (národní svaz, krajský svaz a regionální svaz) jsou omezené v počtu účasti nepřevyšujícím celkem 130 osob (sportovci a nezbytné osoby) v rámci vnitřního i vnějšího sportoviště.

Stejné omezení se vztahuje i na přípravu (trénink, soustředění apod.) sportovců pro sportovní akce v rámci soutěží, které jsou organizované sportovními svazy.

            Sportovci jsou: osoby řádně registrované sportovním svazem a jsou přímo zapojené do soutěží dané sportovní akce jako hráči.

            Nezbytné osoby jsou: osoby, které zajišťují organizační a technické zázemí včetně rozhodčích, delegátů, osob zajišťující zpravodajství.

Ze sportovních akcí je vyloučena veřejnost (diváci, doprovod hráčů).

Krizové opatření, kterým vláda omezuje volný pohyb osob platí do 18. října 2020.

Výkladové stanovisko k nouzovému stavu ve sportu, které vydala NSA je zveřejněno ZDE.

Usnesení vlády České republiky ze dne 30. září 2020 je zveřejněné ZDE.

METODICKÝ POKYN A PRAVIDLA PRO KONÁNÍ SPORTOVNÍCH AKCÍ

dne 18.9.2020 vydala hlavní hygienička ČR metodický pokyn a pravidla pro konání sportovních soutěží, které připravila Národní sportovní agentura (NSA) ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví a jsou určena k zajištění řádného průběhu sportovních soutěží i v této těžké epidemiologické situaci. Pravidla zohledňují prioritu NSA, kterou je vždy zdraví sportovců, trenérů, rozhodčích, realizačních týmů i diváků, zároveň však zohledňují i zájem NSA, aby byly zahájeny a reálně mohly i probíhat soutěže v jednotlivých sportovních odvětvích, a to zejména mistrovské soutěže v kolektivních i individuálních sportech.

Metodický pokyn a s ním spojené dokumenty najdete ZDE.

DESATERO O COVID-19 PRO SPORTOVCE

COVID SPORT

Dne 15.6.2020 byla vyhlášena dotační výzva COVID SPORT. Veškeré informace k žádosti naleznete ZDE. K této výzvě můžete využít následující informační kontakty:

 

Finanční podpora spolků provozujících sportovní zařízení

Vážení sportovní přátelé,

možnost finanční podpory spolků provozujících sportovní zařízení, které mají hospodářské ztráty způsobené uzavřením sportovišť, dostává reálnější obrysy.

Ztráty na tržbách, které vznikly v důsledků preventivních opatření vlády proti šíření koronaviru, bezprostředně ohrožují existenci a majetek řady sportovních klubů.

Česká unie sportu v součinnosti s Národní sportovní agenturou a s podporou České obce sokolské vyzvala předsedu vlády, aby se podobně jako ministerstvo kultury, zasadil o pomoc provozovatelům zařízení. Tiskovou zprávu najdete ZDE

Vláda poté minulý týden schválila návrh zákona, kterým bude pomoc umožněna prostřednictvím Národní sportovní agentury, která návrh zákona připravila.

Sledujte oficiální informace České unie sportu, abyste byli včas připraveni reagovat na dotační výzvy, které pravděpodobně Národní sportovní agentura vypíše v případě schválení státní podpory.

Česká unie sportu bude své členy o situaci nadále průběžně informovat.

 

Výkladové stanovisko NSA k Usnesení Vlády ČR ze dne 23. dubna 2020

Výklad NSA ZDE

Česká unie sportu

Aktuální nastavení podmínek pro sportování včetně právního výkladu.

ČUS zveřejnila právní stanovisko k aktuálnímu opatření MZDR (aktuální od 7. dubna a i po 14. dubnu platné), aby nedocházelo k mylným výkladům a k porušování nařízených pravidel prevence proti šíření koronaviru. Více na oficiálním webu ČUS.

Vláda s účinností ode dne 27. dubna 2020 od 00:00 hod.
I. zakazuje

bod f)

přítomnost veřejnosti v provozovnách poskytovatelů služeb – vnitřních sportovišť včetně vnitřních bazénů, s výjimkou posiloven, tělocvičen a fitness center, pro které se nařizuje, aby byla dodržována následující pravidla:

i. omezit přítomnost klientů tak, aby byly mezi nimi rozestupy alespoň 2 metry a na každých 10 m2 se vyskytoval nejvýše 1 klient,
ii. nelze používat šatny a sprchy,
iii. vstup a cvičení po celou dobu pouze s ochrannými prostředky dýchacích cest,
iv. zajistit dezinfekci strojů a dalšího cvičebního nářadí a pomůcek po použití každým klientem,
v. průběžně dezinfikovat místa, kde se klienti vyskytují,
vi. zajistit dezinfekci rukou pro personál i klienty,
vii. klienti provedou povinnou dezinfekci rukou před zahájením a po celkovém ukončení cvičení,
viii. prodávat pouze balené nápoje a balené potraviny,
ix. používat vzduchotechniku pouze se samostatným přívodem a odtahem vzduchu,
x. je možné realizovat individuální tréninky pouze v režimu jeden na jednoho,
xi. v sálech pro skupinová cvičení bez osobního kontaktu označit cvičební místa tak, aby se zachovala potřebná vzdálenost mezi jednotlivými cvičícími nejméně 2 metry, vždy při dodržení účasti nejvýše 8 cvičících a nejvýše 1 trenéra,
xii. upravit časový harmonogram tak, aby mezi jednotlivými lekcemi proběhl úklid, vyvětrání a dezinfekce prostor;

Opatření pro stolní tenis

Výkonný výbor ČAST ruší všechny jím pořádané soutěže

      • Výkonný výbor rozhodl o ukončení všech extraligových a ligových soutěží řízených ČAST s platností od 21.4
      • více informací zde

ČAST odkládá další akce

      • na dobu neurčitou se odkládá řádná konference ČAST, stejně jako schůzky s Radami krajů
      • více informací zde

Koronavirus posouvá také letní olympijské hry

      • Olympiáda v Tokiu se přesune na příští rok a začne 23. července 2021
      • Toto rozhodnutí platí také pro paralympijské hry, které mají nový temrín stanoven na 24. srpna 2021
      • Mezinárodní federace stolního tenisu bude v úzkém kontaktu s MOV a budou studovat další důsledky pro stolní tenis
      • více informací zde

Co dělat v době karantény?

Karanténa nás připoutala doma. Tato izolace může být pro mnohé skličující a pomalu nahlodávat tělo i ducha. Připravili jsme pro vás souhrn aktivit, kterými se v tomto období můžete zabavit a zároveň tak udělat i něco pro sebe.

 

      • Domácí kondiční trénink

Nepochybujeme o vaší pevné vůli, ale kdyby přece jen někdo potřeboval namotivovat k vyšší aktivitě, přínášíme pár tipů na sportovní aplikace se kterými se můžeme udržovat fit v pohodlí domova.

 

      • Velký Československý kvíz

Od 1. 4. 2020 běží VELKÝ ČESKO-SLOVENSKÝ KVÍZ o ceny v celkové hodnotě 27 000 Kč! Zapojte se také zde.

      • Škola ping-pongu

V souvislosti s novou knihou Stolní tenis od Marty Novotné připravila ČAST videonávody, které mají všem hráčům, trenérům i rodičům ukázat, jak správně hrát deset základních úderů stolního tenisu.

Další díly naleznete ke shlédnutí zde

 

      • Výzva Všichni za stůl

Na Facebook a Instagramu běží výzva s názvem #vsichnizastul. Zapojme se do ní všichni a rozhýbejme tak Česko. Více informací najdete na FB profilu České asociace stolního tenisu.

 

      • Z historie českého stolního tenisu

Seriál, který všem fanouškům připomene nejvýznamnější a největší úspěchy českých stolních tenistů. Každý den až do začátku května vychází na našem webu nový díl.

První díl naleznete zde.

 

      • Užitečné informace na stránkách České unie sportu
Na stránkách České unie sportu je také možno sledovat vývoj situace a získat informace o tom, co přináší pro sportovce, sportovní kluby a spolky aktuální dění v zemi. Stránky jsou pravidelně aktualizovány.
www.cuscz.cz

Informace ministerstva zdravotnictví ČR

Co je koronavirus?

Označení koronavirus se používá pro jakýkoli virus, patřící do podčeledi Coronaviridae. Jde o souhrnné označení pro čtyři čeledi virů, které způsobují onemocnění u zvířat a lidí s různým stupněm závažnosti. Název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční korony. Může způsobit běžné obtíže, jako je nachlazení, kašel, dýchací obtíže, teploty. Ale také smrtící choroby, jako je dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom (SARS; Severe Acute Respiratory Syndrome) či infekci MERS (Middle East Respiratory Syndrome).

Nový typ koronaviru označovaný jako „nový koronavirus“ neboli SARS-CoV-2 (původně označený jako 2019-nCoV), případně také jako wuchanský koronavirus, se objevil poprvé v na začátku prosince 2019 v čínské provincii Chu-pej, v níž se nachází jedenáctimilionové město Wu-chan. Vědci už dokázali popsat genetickou strukturu viru. Čína tyto údaje uvolnila veřejnosti, takže na výzkumu nyní pracuje řada odborných pracovišť po celém světě. Onemocnění, které tento koronavirus způsobuje, dostalo označení COVID-19.

Jak se onemocnění COVID-19 přenáší?

Koronavirus se přenáší z člověka na člověka po úzkém kontaktu. Jedná se o tzv. kapénkovou infekci, která je přenášena vzduchem. Zasahuje nejčastěji sliznice horních a dolních dýchacích cest. Inkubační doba je týden až čtrnáct dní. Po týdnu od nakažení se nemoc projeví horečkami, které neustupují. Mohou být provázené nepříjemnými pocity, bolestmi kloubů a svalů a brzy se objeví projevy kašle.

Jak se proti nákaze COVID-19 preventivně chránit?

Důležité je postupovat tak, jako při klasickém respiračním onemocnění:

      • vyhýbat se těm, kdo jsou zjevně nemocní
      • dodržovat základní hygienická pravidla
      • používat například i dezinfekci, pokud jsme v kontaktu s lidmi, kteří trpí akutními respiračními potížemi
      • nezdržovat se v místech s vyšší koncentrací osob
      • jedinci, kteří trpí respiračním onemocněním by měli dodržovat pravidla respirační hygieny – tj. při kýchání a kašlání řádně užívat, nejlépe jednorázové, kapesníky, při kašlání a kýchání si zakrývat ústa paží/rukávem, nikoliv rukou! (kapénky se pak mohou přenést dál)
      • důsledně chránit by se měli také zdravotníci, kteří přicházejí s pacienty nejvíce do styku

Kompletní informace naleznete na webu MZ ČR, stránkách Světové zdravotnické organizace, případně na speciální stránce ke koronaviru.