K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Kvarteto mužů pro MS v Budapešti je známo, ženy čeká nominační turnaj


Nováčkem v mužské nominaci na MS je pouze David Reitšpies

Na mistrovství světa jednotlivců v Budapešti budou v kategorii mužů reprezentovat Českou republiku Pavel Širuček, Lubomír Jančařík, Tomáš Polanský a David Reitšpies. Tento návrh reprezentačního trenéra Josefa Plachého podpořila Komise vrcholového sportu a jednomyslně schválil výkonný výbor ČAST, a to rozhodnutím per rollam.

Ženy budou na šampionátu startovat rovněž čtyři, jejich nominace však prozatím ještě není hotová. Jistotu účasti má dlouhodobá česká jednička Hana Matelová, o zbylá tři místa budou hrát čtyři hráčky nominační turnaj 29. března v Olomouci. Zúčastní se ho kvarteto Dana Čechová, Karin Adámková, Kateřina Tomanovská a Aneta Kučerová. Bude se hrát systémem každý s každým, vítězka si zajistí místo na mistrovství světa a další dvě hráčky nominuje reprezentační trenér bezprostředně po skončení turnaje. „Chceme, aby na šampionát jely hráčky s nejlepší aktuální formou a především na základě sportovních výsledků. Nominační turnaj je pro hráčky poslední možností ze série turnajů, jak si zajistit spravedlivé rozhodnutí na základně sportovních výsledků,“ vysvětluje předseda Komise vrcholového sportu ČAST Petr Nedoma.

Na stránkách mezinárodní federace ITTF se před několika dny objevil seznam potvrzených hráčů a hráček všech zúčastněných zemí. Tento seznam však podle slov Petra Nedomy nemusí být definitivní, všechny svazy odevzdávají své „předběžné“ přihlášky a poté upřesňují do posledního možného momentu.

Je běžnou praxí, že se hrají tak jako u nás nominační turnaje. Je tomu tak i v jiných především evropských asociacích/zemích. ITTF vyžaduje přesné počty, ty jsou závazné a neměnné, jména je možné měnit dle potřeby nejpozději 24 hod před začátkem Jury Meetingu v Budapešti. “ Proto bude například nominační turnaj žen až po skončení turnaje ve Španělsku, kde budou všechny čtyři zmíněné hráčky startovat – výsledky započítáváme do tzv. nominačních kritérií v kategorii žen. V tomto směru nebylo kam spěchat a hráčky jsou s plánem dlouhodobě seznámeny,“ dodává Petr Nedoma.

Na šampionátu v Budapešti nebude v akci pouze osmička českých reprezentantů a reprezentantek. Na vrcholném podniku toho roku se představí také řada českých rozhodčích a obrovským úspěchem pro český stolní tenis je, že už potřetí bude hlavním rozhodčím na mistrovství světa Petr Bohumský. Řídil šampionát v roce 2013 v Paříži a pak také MS družstev v roce 2016 v Kuala Lumpur.