K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

MČR juniorů se blíží. Kdo přesvědčí trenéry a pojede na evropský šampionát?


Českou juniorskou jedničku Jana Valentu brzdí v aktuální sezoně četná zranění

Komu připadne výsada reprezentovat Česko na mistrovství Evropy juniorů? Odpověď na tuto otázku je letos složitější než kdy dřív a o šanci probít se na šampionát do poslední chvíle soupeří značný počet hráčů. Zatímco v minulých letech nabývaly týmy kolem Tomáše Polanského a Jiřího Martinka jasné kontury v průběhu celé sezony, v té aktuální se o (s největší pravděpodobností) čtyři místa ve výběru Josefa Brauna hlásí hned osm adeptů. A volit mezi nimi je nesmírně obtížné.

Jasnou jedničkou týmu pro mistrovství Evropy v Rumunsku měl být Jan Valenta. Jenže momentálně 61. hráč světového žebříčku juniorů letos putuje z jedné zdravotní patálie do druhé. Na podzim jej stíhala četná a opakující se zranění, momentálně musí zkousnout téměř dva měsíce bez stolního tenisu. Podezření na boreliózu jej donutilo vzdát se veškeré fyzické aktivity.

Pokud byl ale Valenta zdravotně v pořádku, dokazoval, že ve své kategorii je v Česku suverénem. Ovládl BTM v Praze i žebříčkový turnaj ve Vlašimi. Nad jeho startem na mistrovství republiky v Havířově, potažmo na evropském šampionátu ale stále visí otazník. Pokud bude zdravý, nominace jej s největší pravděpodobností nemine.

Trenéru Braunovi se při výběru dalších hráčů nabízejí dvě cesty. Může povolat „staré mazáky“, kteří letos končí v juniorské kategorii, nebo vsadit na mladší zástupce, kteří prožívají v dorostencích premiéru.

Do první varianty můžeme zahrnout hráče narozené v roce 2000, jmenovitě Davida Průšu, Tomáše Koldase a Jakuba Plachtu. Průša figuruje na páté příčce českého žebříčku, dle světového rankingu je na 121. místě dokonce druhým nejlepším Čechem. Koldas je sice v republice až na osmé pozici, nicméně vítězství na kontrolním turnaji v Havlíčkově Brodu mu dodává značný kredit. Ve prospěch Plachty pak hovoří čtvrté místo na národním žebříčku a vítězství na BTM v Jablonci.

Při úvahách o možné účasti těchto hráčů na mistrovství Evropy je třeba položit si otázky: Má jejich nominace smysl? Nebude to jejich poslední mezinárodní akce? Mají někdy v budoucnu šanci prosadit se v dospělé reprezentaci?

Stejné pochyby pochopitelně provázejí rovněž Tomáše Martinka, Františka Onderku, Radka Skálu nebo Radima Baka. Tito stolní tenisté však mají velikou výhodu. Mezi juniory stráví ještě minimálně jeden rok a brzká konfrontace s nejlepšími vrstevníky v Evropě by mohla uspíšit jejich výkonnostní růst. Tomáš Martinko, Onderka a Skála už navíc úspěšně reprezentovali na loňském evropském šampionátu v Portugalsku a v kadetské kategorii se rozhodně neztratili.

Ovšem postavení na žebříčku jim ve srovnání se staršími kolegy nedává výhodu, spíše naopak. Tomáš Martinko je sice v republikovém pořadí na třetí pozici, ale v poslední době se mu na mezinárodní scéně příliš nevede. Zatímco v březnu byl 150. junior světa, v dubnu si pohoršil na 162. místo. Onderkovi zase v Česku patří 10. místo, což ho na první pohled neopravňuje ke startu na mistrovství Evropy.

Totéž platí i o jeho parťákovi Skálovi, jehož jméno najdeme na šestém místě v republice. Na světovém žebříčku okupuje 231. pozici. Jediný, kdo může doopravdy vydávat žebříčkové postavení jako své veliké plus je Bako. Proti poslednímu vydání světového rankingu zaznamenal obdivuhodný progres, když z 212. pozice skočil na 132. a v českém pořadí mu patří druhé místo.

Nebývale zapeklitou otázku nominace tak pravděpodobně rozlouskne až mistrovství republiky ve dvouhře, které proběhne 21. a 22. dubna v Havířově. Pro výše uvedené hráče bude tato akce skvělou příležitostí, jak přesvědčit trenéra, že do týmu pro mistroství Evropy patří právě oni.

 

Adepti pro MEj přehledně v číslech

Světový žebříček, duben

Jan VALENTA 61.

David PRŮŠA 121.

Radim BAKO 132.

František ONDERKA 143.

Tomáš MARTINKO 162.

Tomáš KOLDAS 167.

Radek SKÁLA 231.

Jakub PLACHTA 532.

Republikový žebříček

Jan VALENTA 1.

Radim BAKO 2.

Tomáš MARTINKO 3.

Jakub PLACHTA 4.

David PRŮŠA 5.

Radek SKÁLA 6.

František ONDERKA 10.

Tomáš KOLDAS 13.

Kontrolní turnaj v Havlíčkově Brodu

Tomáš KOLDAS 1.

Radek SKÁLA 2.

František ONDERKA 3.

Tomáš MARTINKO 4.

Radim BAKO 5.

Jakub PLACHTA 7.