K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Muži na kvalifikaci přehráli po boji KLDR a postupují


Za nepříznivého stavu 1:2 vrátil naději českému týmu skvělým výkonem Lubomír Jančařík

Zůstali v hale Multiusos v Gondomaru úplně jako poslední. Ale vyplatilo se. Čeští muži v olympijské kvalifikaci porazili v dramatickém utkání tým KLDR 3:2 a jsou stále ve hře o letenky do Tokia. V pátek je čeká první nasazený tým turnaje Korea.

Proti Severní Koreji nastoupili čeští hráči s vědomím, že ji před dvěma lety na mistrovství světa družstev dvakrát porazili. Jenže letos do Portugalska přijel úplně jiný tým. Mladý a ambiciózní. Přesvědčila se o tom hned v úvodu dvojice Lubomír Jančařík, Tomáš Polanský, která v deblu sice vyhrála první set, ale pak ve třech koncovkách za sebou na své soupeře nestačila.

Následovaly dvě pětisetové bitvy. V té první Pavel Širuček v duelu s jedničkou soupeře prohrával 1:2 na sety, ovšem dokázal skóre otočit a vybojoval první bod pro český tým. „Za prvé bych chtěl říct, že bylo hodně zvláštní, jak trenér Koreje mančaft postavil. Jejich nejlepší hráč An Ji Song totiž hrál čtyřhru a byl vlastně až trojka v sestavě. To nás trochu zaskočilo, zřejmě si věřili na čtyřhru a pak doufali, že zbylé dva body nějak udělají. To se jim ale nevyplatilo,“ řekl po utkání Pavel Širuček a přiznal, že souboj s Ham Yu Songem byl pro něj rozhodně těžší, než závěrečný duel s Kim Ok Chanem . „Pro mě to byl první zápas na turnaji a vůbec jsem nevěděl, co od soupeře čekat. Připravovali jsme se zkrátka na jinou sestavu. Nakonec jsem to ale otočil z 1:2 a vyhrál,“ dodal spokojeně.

Druhý bod mohl přidat Tomáš Polanský. Ten naopak nad žebříčkově nejlepším hráčem soupeře An Ji Songem vedl 2:1, pak ale nezachytil jeho nástup ve čtvrtém setu a od té doby už se do vedení nedostal. Naději ovšem vykřesal Lubomír Jančařík, který trpělivou a přesnou hrou porazil ve třech setech Ham Yu Songa. „Pro mě vývoj celého utkání měnil situaci v tom, že jsem nenastupoval s cílem udělat rozhodující bod, ale vyrovnat skóre. Neměl jsem v hlavě žádný stres, šel jsem do zápasu sebevědomě  s dobrou taktikou. Měl jsem z výkonu dobrý pocit,“ přiznal Lubomír Jančařík a ještě se pár slovy vrátil k úvodní čtyřhře, kterou český pár těsně prohrál. „Myslím, že máme dobrý debl, jenže Korejci hráli opravdu velmi dobře. Prohráli jsme tři koncovky, což bylo možná dílem jednoho dvou špatných rozhodnutí. Možná jsme je mohli nechat víc rozehrát, aby to otevřeli. Ale to je teď jedno. Každopádně, s Polišem hrajeme slušně, trénovali jsme debl v Saarbrückenu a pocitově je to v pohodě. Teď nás v dalším kole samozřejmě čekají nejlepší hráči tady na turnaji. Nasazené jedničky, takže to bude ještě těžší,“ dodal.

Snahu českého národního týmu nakonec dotáhl do úspěšného konce Pavel Širuček. Podal opět perfektní výkon a Kim Ok Chana přehrál 3:0. Češi se zaslouženě radovali z vítězství a postupu do přímého souboje o letenky na olympiádu. Trenér Josef Plachý proto všechny hráče chválil za kolektivní a bojovný výkon. „Potvrdilo se to, že máme vyrovnaný kádr. Všichni hráči předvedli skvělé výkony, lavička žila zápasem a myslím, že jsme vyhráli zaslouženě. Soupeř změnil postavení hráčů v sestavě, na to jsme ale dokázali zareagovat. Mám velikou radost z toho, že se nám podařilo vyhrát,“ pochválil celý tým.

 

Světová olympijská kvalifikace družstev

Výsledky českých družstev

Muži, 1. kolo: KLDR – ČESKÁ REPUBLIKA 2:3

Kim Ok Chan, An Ji Song – Lubomír JANČAŘÍK, Tomáš POLANSKÝ 3:1 (-12,10,9,9), Ham Yu Song – Pavel ŠIRUČEK 2:3 (6,-7,-2,-8,-6), An Ji Song – Tomáš POLANSKÝ 3:2 (-7,9,-9,4,8), Ham Yu Song – Lubomír JANČAŘÍK 0:3 (-7,-7,-8), Kim Ok Chan – Pavel ŠIRUČEK 0:3 (-8,-6,-12).

Kompletní informace o turnaji najdete ZDE