K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Na Czech Open dohrály všechny domácí naděje


Hana Matelová se statečně rvala o postup, s Japonkou Nagasakiovou padla 3:4

Kvalitně obsazený turnaj ITTF World Tour Czech Open v Olomouci pokračuje nadále bez účasti hráčů a hráček pořádající země. První kolo dvouhry se stalo osudným pro všechny tři nasazené české reprezentanty. Pavla Širučka poměrem 4:2 vyřadil Číňan Zheng Peifeng, Hana Matelová promarnila slibné vedení a z duelu s Japonkou Miyu Nagasakiovou odešla poražena 3.4 a Dana Čechová podlehla 0:4 Yu Fu, Portugalce s čínskými kořeny.

Pavlu Širučkovi přidělil los snad nejtěžšího možného soupeře. Číňan Zheng Peifeng se sice nepohybuje v nejvyšších patrech světového žebříčku, přesto minulý týden v Bulharsku šokoval výhrou nad Dimitrijem Ovtcharovem. V Olomouci vyřadil na cestě do hlavní soutěže Ondřeje Bajgera, Portugalce Joaa Geralda a Rakušana Stefana Fegerla.

Asijský stolní tenista tedy na Širučka vlétl ostřílen třemi těžkými bitvami a v prvních dvou setech bylo znát, že už se stačil seznámit s olomouckým prostředím. Český hráč chyboval, zvykal si na velký kurt i soupeřovo nepříliš rozšířené tužkové držení pálky.

První set získal Číňan, druhý se nesl ve znamení neproměněných šancí českého hráče. „Škoda druhého setu, tam jsem nevyužil tři setboly. Kdybych ho vyhrál, možná by to vypadalo jinak,“ litoval Širuček.

V prostřední pasáži zápasu ale favorit domácího publika dominoval. Povzbuzen vyhranou koncovkou třetí sady trestal sebemenší soupeřovo zaváhání a rychle smazal jeho náskok. „Když jsem srovnal na 2:2, myslel jsem, že mám trochu navrch. Ale on pak začal najednou lépe přijímat, zpreciznil to a já jsem udělal lehké chyby, které se s takovým hráčem prostě stávat nesmějí. Potom mi odskočil na 3:2, uklidnil se, a i když jsem chtěl, tak to nešlo,“ vylíčil další průběh.

I přes enormní úsilí Širuček nedokázal zastavil čínskou lavinu, přesto Zhengovi podával ruku se vztyčenou hlavou. „Myslím si, že jsem hrál dobře, ale bohužel byl lepší a zaslouženě vyhrál,“ přiznal po utkání. „Snažil jsem se používat bekhendový servis, se kterým se Číňané tolik nesetkávají. Myslím, že na ně ale není žádná speciální taktika, člověk musí hrát trošku jinak, být trošku atypický, to je asi nejdůležitější,“ přemítal.

Velmi obtížnou situaci zažila v prvním kole dvouhry žen také Hana Matelová. Do utkání s Japonkou Miyu Nagasakiovou sice vstupovala v roli nasazené hráčky, ale její 16letá soupeřka figuruje na světovém žebříčku o 14 míst výše.

Česká reprezentantka začala vlažně, první sadu ztratila poměrem 9:11, ve druhé promarnila tři setboly. „Mělo to být minimálně 1:1,“ posteskla si po zápase. Ani za nepříznivého stavu 0:2 ale nevypnula bojový režim. Právě naopak, s podporou zaplněné tribuny v zádech se vyhecovala ke skvělé stíhací jízdě. „Atmosféra byla dobrá lidi hezky fandili. Za podporu jim moc děkuji,“ vzkázala.

I díky publiku otočila na 3:2 na sety, v rozhodujícím dějství vedla 7:3. Jenže pak kouzlo přestalo účinkovat. Nagasakiová svým strojovým tempem, nečitelným příjmem a neomylným bekhendem sbírala bod za bodem, Matelová náhle nestíhala. Ve zbytku zápasu získala jediný míček a kurt opouštěla se zklamaným výrazem.

Totálně jsem vytuhla, bála jsem se vyhrát,“ prozradila česká reprezentantka skleslým hlasem. „Když jsem vedla 3:2 na sety a 3:1, tak jsem si poprvé uvědomila, že mohu vyhrát. Soupeřka pak začala podávat jen z forhendové strany, a to mně dělalo problémy. Mrzí mě, že to dalšího kola nevyšlo,“ dodala.

Neuspěla ani Dana Čechová. Vysoká Portugalka Yu Fu od začátku pevně svírala otěže zápasu a nepovolila české hráčce získat jediný set. „Ona je jednou z nejlepších hráček v kombinaci servis, příjem. Díky penholderovému držení pálky umí překvapit, často mi dávala servis přímo na tělo. Má skvělé i krátké podání, když u něj nejsem včas, okamžitě je z toho bod pro ni.  A navíc, jak říkám, je skvělá i na příjmu. Tyhle dvě činnosti rozhodly,“ odhalila silné stránky soupeřky Čechová.

Ač se snažila a nechtěla naturalizovanou Portugalku pustit do aktivity, na úspěch to nestačilo. „Asi to nebyl moc hezký zápas pro diváky, ale to jsem věděla. Kdybych lépe přijímala, zápas by byl vyrovnanější. Prohra mě mrzí,“ uzavřela hodnocení zápasu Čechová.

Úvodní kolo dvouher přineslo několik překvapivých výsledků. Třetí nasazený Koki Niwa z Japonska prohrál s krajanem Mizukim Oikawou, Němec Ricardo Walther zase v dalším pikantním souboji vyřadil Ruwena Filuse. Angličan Liam Pitchford potvrdil dobou formu z Bulharska a zvítězil nad Švédem Kristianem Karlssonem.

Ve dvouhře žen skončila nejvýše nasazená Evropanka turnaje Sofia Polcanová, levoruká Rakušanka se musela sklonit před uměním mladé Portoričanky Adriany Diazové. První zápas nezvládla rovněž turnajová čtyřka Hitomi Satoová, její obrana nestačila na dělové topspiny Němky Sabine Winterové.

 

Seamaster ITTF World Tour 2018 Czech Open, Olomouc

Výsledky českých hráčů a hráček

Dvouhra mužů, 1. kolo: Zheng Peifeng (Čína) – Pavel ŠIRUČEK 4:2 (7,13,-9,-4,6,6).

Dvouhra žen, 1. kolo: Miyu Nagasakiová (Jap.) – Hana MATELOVÁ 4:3 (9,11,-6,-9,-7,5,8) , Yu Fu (Port.) – Dana ČECHOVÁ 4:0 (6,7,7,7).

Kompletní informace o turnaji najdete ZDE