K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Nominace na MS jednotlivců v Budapešti je hotová


O účasti Hany Matelové na šampionátu nebylo pochyb, je dlouhodobě jasnou českou jedničkou

Výkonný výbor ČAST schválil konečnou nominaci na mistrovství světa jednotlivců, které se uskuteční ve dnech 21. – 28. dubna v maďarské Budapešti. Je v ní celkem osm hráčů a hráček.

Nominovaní hráči a hráčky, včetně odůvodnění Komise vrcholového sportu ČAST.

Muži

Pavel Širuček (aktuální umístění na světovém žebříčku – 62.)

V současnosti je stabilním členem úzkého kádru reprezentace. Jeho výkonnost neustále stoupá a je podložená kvalitními výsledky. Na turnaji Challenger plus v Portugalsku byl ve čtvrtfinále, v Kataru na turnaji kategorie Platinum v osmifinále mezi šestnácti nejlepšími. Je aktuálním mistrem ČR a patří mezi nejlepší hráče v polské lize.

Lubomír Jančařík (78.)

Je rovněž stabilním členem úzkého kádru reprezentace. Za poslední rok udělal velký posun, a to nejen na světovém žebříčku, ale i svými výkony v německé Bundeslize a Lize mistrů, kde porazil výborné hráče (například Franzisku, Gacinu).

Tomáš Polanský (232.)

Tomáš se po skvělém výsledku na ME do 21 let vloni v Bělorusku, kde získal titul mistra Evropy, zranil a podstoupil operaci ramene. Následoval propad ve světovém žebříčku, který však momentálně neodpovídá jeho výkonnosti. Pevně věřím, že se Tomáš postupně propracuje zpět a bude oporou reprezentace. V současné době se opět dostává do formy a potvrdil to vzestupnou tendencí na mistrovství ČR, kde byl v semifinále a v klubových soutěžích posledních týdnů rozhodoval výsledek celého utkání.

David Reitšpies (185.)

David udělal velký posun na světovém žebříčku, na kterém se v lednu 2018 nacházel kolem 300. místa. Na turnajích World Tour a Challenger dosáhl v posledním období velmi dobrých výsledků, když porazil například Francouze Accuzu nebo Liao Cheng-Tinga z Taiwanu. Čtyřhru v reprezentaci hraje s Lubomírem Jančaříkem a na turnaji World Tour v Bulharsku byli ve čtvrtfinále.

Shrnutí trenéra Josefa Plachého: „O prvních třech nominovaných hráčích jsem měl jasno, jako čtvrtého hráče jsem se rozhodl nominovat Davida Reitšpiese, který mě přesvědčil svými výsledky a největším progresem za poslední období.“

Ženy

Hana Matelová (59.)

Nejlepší česká hráčka, mistryně ČR z Teplic, kvalifikovala se na Evropské hry v Minsku, o její nominaci nebylo pochyb.

Karin Adámková (103.)

Karin udělala největší pokrok ze všech hráček, musí si dát pozor na to, aby pouze neobhajovala svou pozici, ale více rozvíjela svoji hru i pozici, aby se posouvala na světovém žebříčku. Byla platnou hráčkou družstva v evropské kvalifikaci. Vyhrála Kontrolní i Nominační turnaj žen této sezony, v české extralize patří k nejlepším.

Dana Čechová (75.)

Nejzkušenější hráčka, kvalifikovala na Evropské hry v Minsku, a tím i její pozice v nominaci je zasloužená. Dana má stále velmi vysokou úroveň a důležitou členkou ženského družstva. Je druhou nejvýše postavenou hráčkou na světovém žebříčku.

Kateřina Tomanovská (157.)

Katka udělala na začátku sezony rozhodnutí jít trénovat do zahraničí. Za poslední měsíce udělala výrazné pokroky ve hře. Trenér Peter Engel se v konečné fázi rozhodl pro Kateřinu Tomanovskou, protože dle jeho názoru je na správné cestě k výkonnostnímu zlepšení v budoucnu a měla stabilnější formu i výsledky v posledních měsících, než Aneta Kučerová. Katka patří k nejlepším ve 3. německé lize.

Shrnutí trenéra Petra Engela: „Rozhodnutí bylo velmi složité, protože Aneta Kučerová měla vynikající začátek sezony na ME, ale poté se její výsledky zhoršovaly a její hra nebyla dostatečně efektivní. Naopak Kateřina Tomanovská se i díky tréninku v zahraničí zlepšovala a na mezinárodních turnajích dosahovala lepších výsledků, i když ne výrazných. Nominační turnaj nám ukázal pozitivní reakce u hráček, ale i negativní záležitosti na kterých musíme v budoucnu pracovat.“

Vyjádření Petra Nedomy, sportovního ředitele České reprezentace: „V září loňského roku jsme se rozhodli při nominaci na ME pro Anetu Kučerovou. Nyní se situace trochu vyměnila, i když ze sportovního hlediska je to velmi těsné. Původní návrh trenéra Petra Engela byl, že pojedou první tři z Nominačního turnaje v Olomouci. Tento návrh jsme upravili, protože osobně si myslím, že nominace by měla vyplývat z nějakého časového úseku dobré výkonnosti a sportovních výsledků. Jeden turnaj by neměl rozhodnout o celoročním snažení hráček, i když v řadě jiných sportů se právě takové závody konají. Já vycházím z aktuální situace ve stolním tenise v ČR. U mužů byla situace odlišná, máme větší konkurenci a dravé mladé hráče. Tomáš Polanský má maximální podporu ČAST, je opravdový profesionál a jsme rádi se mu opět po zranění daří a jeho výkonnost jde nahoru. Potěšilo mě, že se i David Reitšpies svými výsledky nominoval na MS a ukázal ostatním, že cesta odchodu za lepšími podmínkami do zahraničí může být v daný okamžik nejlepším řešením. Obecně družstvo mužů velmi dobře funguje pod vedením Josefa Plachého, častá soustředí a individuální tréninky i plánování. V následujících  nominacích nebudeme automaticky pracovat s maximálním počtem míst pro ME nebo MS, hráči a hráčky si musí nominaci vybojovat výsledky.“