K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Ohlédnutí za rokem 2017 – 4. čtvrtletí

BALAZOVA Barbora, MATELOVA Hana ITTF Czech Open BrychtaJan_ITTF Czech_Open_20170824_101251_D71_4942

Hana Matelová s Barborou Balážovou se kvalifikovaly na prestižní World Tour Grand Finals

ŘÍJEN

♦   Na mistrovství Evropy ve slovinském Lašku postoupili ze základních skupin do play off tři čeští reprezentanti a jeden z nich se probojoval až do semifinále. Vozíčkář Jiří Suchánek ve dvouhře mužů klasifikace SM2 porazil v boji o medaili Ukrajince Oleksandra Yezyka 3:2 a vybojoval na šampionátu bronz. V družstvech si ještě polepšil. Společně se svým spoluhráčem Martinem Zvolánkem zvládli na jedničku boje ve skupině klasifikace TM2, kde porazili i paralympijské vítěze z Ria Francouze. Postoupili až do finále, kde podlehli světovým šampionům Jánu Riapošovi, Martinu Ludrovskému ze Slovenska.

♦   Ve svém prvním utkání nového ročníku Ligy mistryň se hráčky SKST Mart Hodonín představily na stolech obhájkyň titulu TTC Berlin Eastside. Nastoupily bez avizované posily Číňanky Guo Lin, ale i tak odehrály velmi vyrovnaný souboj. Prohrály 1:3. Neuspěly ani ve druhém utkání, kdy na domácích stolech nestačily na TT Saint Quentinois z Francie a podlehly 2:3.

♦   Dvě medaile si z turnaje Junior & Cadet Circuit v srbském Bělehradě odvezli ze soutěží družstev mladí čeští hráči a hráčky. Kadeti i kadetky se probojovali do semifinále a vybojovali tak bronzové medaile. V kadetech dvojice Šimon Bělík, Matěj Stach, v kadetkách pak Anna Klempererová s Martinou Novákovou. V boji o postup do finále však ani jedno družstvo neuspělo. Kadeti prohráli 1:3 s Portugalskem, kadetky stejným poměrem s Rumunskem.

♦   Dařilo se mu už v soutěži družstev, ovšem svoji formu naplno předvedl až ve dvouhře. Šimon Bělík postoupil až do finále turnaje okruhu 2017 ITTF Junior & Cadet Circuit v Bělehradě a postaral se o nejlepší výsledek celé české výpravy. V boji o zlato prohrál s Irem Owenem Catchcardem 0:3. O poslední českou medaili na Serbian Open se postarala dvojice Matyáš Lebeda, Jan Mokrejš. Ve čtyřhře kadetů postoupila až do semifinále, kde nakonec prohrála se španělským párem Arnau Pons, Albert Vilardell.

♦   Nečekaně hladce vybojovali své první vítězství v letošní Lize mistrů hráči TTC Ostrava 2016. Na stolech rakouského SPG Walter Wels vyhráli 3:0 a předvedli po všech stránkách naprosto skvělý výkon. Další dvě utkání český mistr prohrál. S favoritem skupiny německým Ochsenhausenem prohrál 1:3, francouzskému Stella Sport la Romagne podlehl stejným poměrem.

♦   Zatímco na mistrovství Evropy hendikepovaných se z medailí radovali pouze vozíčkáři, na silně obsazeném turnaji Thailand Para Open 2017 dosáhli na bednu oba čeští reprezentantí v kategoriích stojících. Ivan Karabec ve dvouhře klasifikace 10 vybojoval stříbro, Daniel Horut ve dvouhře klasifikace 7 bronz.

♦   Další víkend bodovacích turnajů mládeže v sezoně zahájily v Ostravě a Havířov kategorie dorostu a mladšího žactva. Tradiční turnaj Miloše Teicherta v hale TJ Ostrava KST vyhráli havířovský Radim Bako a Linda Záděrová z Brna. Velkou cenu Havířova mladšího žactva pak Štěpán Brhel z Hodonína a Monika Pařízková z Liberce. Dvouhru žáků vyhrál Šimon Bělík z TTC Ostrava 2016, turnaj žákyň ovládla podle očekávání Helena Sommerová z SK DDM Kotlářka Praha. Turnaje nejmladšího žactva vyhráli David Sochor z AC Pparta Praha a Vendula Šichanová z SK Dobré.

♦   Hráčky TTC Moravský Krumlov skončily svoji letošní pouť Pohárem ETTU již ve druhé fázi. V turnaji, který český vicemistr hostil ve své hale, vyhrál jediné utkání a nakonec skončil ve skupině D na celkovém třetím místě. Naopak, hráči pražského El Niňa ovládli skupinu Poháru ETTU a postoupili do třetí fáze druhé nejprestižnější evropské klubové soutěže. Svěřenci Josefa Plachého sehráli v rámci víkendového turnaje v Dubrovníku tři utkání a díky skvělému týmovému výkonu ani jedno neprohráli.

LISTOPAD

♦   Česká juniorka Zdena Blašková zůstala těsně před branami postupu z Evropské kvalifikace na Olympijské hry mládeže, které se konají v roce 2018 v Buenos Aires. Ve 2. fázi turnaje postoupila až do finále své části vyřazovacího pavouka a tam prohrála s Ruskou Marií Tailakovou. Jan Valenta prohrál už v základní skupině a pak v „opravném pavouku“ neuspěl a do bojů o postup nezasáhl. Oba však budou mít možnost bojovat o letenky na turnaji v únoru v Hodoníně.

♦   Na turnaji seriálu ITTF World Junior Circuit v Bratislavě se česká výprava nakonec přece jen medaile dočkala. Linda Záděrová ve dvouhře kadetek postoupila až do semifinále, kde prohrála s Němkou Annet Kaufmannovou a vybojovala tak nakonec bronz.

♦   Na turnaji German Open v Magdeburku se do hlavní soutěže probojvcala pouze dvojice Hana Matelová, Barbora Balážová ve čtyřhře žen. Dalším českým reprezentantům se už tolik nevedlo. Tomáš Konečný vypadl v předkole dvouhry mužů. Úspěch zaznamenal Tomáš Polanský ve dvouhře do 21 let. Postoupil až do čtvrtfinále, kde prohrál s Taiwancem Liao Cheng-Tingem.

♦   Na posledním podniku Seamaster 2017 World Tour ve Švédsku se probojoval Pavel Širuček do hlavní soutěže ve dvouhře mužů. Tam prohrál s domácím Kristianem Kalssonem. Pár Hana Matelová, Barbora Balážová se probojoval až do čtvrtfinále a definitivně si zajistil postup na prestižní Grand Finals v Astaně.

♦   Velká cena města Hustopeče svedla proti sobě v této sezoně už potřetí nejlepší české dorostence a dorostenky v rámci bodovacího turnaje. Vítězem v kategorii chlapců se stal Tomáš Martinko, dvouhru dorostenek vyhrála Tereza Pytlíková. V Blansku se třetí bodovací turnaj mladšího žactva hrál v rámci Memoriálu Jiřího Přikryla. Opět v kategorii chlapců potvrdil svoji suverenitu hodonínský talent Štěpán Brhel. Dvouhru mladších žákyň vyhrála Monika Pařízková z SKST Liberec. Turnaje staršího žactva vyhráli Linda Záděrová a Adam Štalzer. V kategoriích nejmladšího žactva v Blansku se z vítězství ve dvouhře radovali David Sochor a Vendula Šichanová.

♦   Dvě senzační výhry zaznamenaly dva české kluby v Lize mistrů. Muži TTC Ostrava 2016 na svých stolech porazili německý TTF Liebherr Ochsenhausen 3:0. A v úplně stejném duchu svedly souboj s obhájcem trofeje žen hráčky SKST Mart Hodonín-Stavoimpex. Porazily TTC Berlin Eastside před vlastním publikem 3:0.

♦   Další skvělý úspěch přidal Tomáš Polanský ve dvouhře mužů do 21 let na challengeru ve Španělsku. Postoupil až do finále, kde prohrál s Lam Siu Hangem z Hong Kongu.

♦   Celkem dva cenné kovy si odvezli mladí čeští stolní tenisté z Portugal Junior & Cadet Open v Guimarãesi. Do semifinále soutěže družstev kadetů se probojovala dvojice Jan Mokrejš, Šimon Bělík. Tam ale prohrála s Rumunskem a skončila na bronzovém stupínku. Podobně dopadla také Tereza Bártová ve dvouhře minikadetek. I ona nakonec vybojovala bronz.

♦   České stolní tenistky obsadily na juniorském světovém šampionátu jedenáctou příčku. O naději na umístění v elitní desítce je připravila hladká prohra 0:3 s Hongkongem, v posledním utkání ale Češky zmobilizovaly zbylé síly a udolaly Brazílii 3:2. V soutěžích jednotlivců se nikdo z českých hráčů a hráček do závěrečných bojů neprobojoval.

♦   Síň slávy České asociace stolního tenisu se rozrostla o dalších pět členů. Třem z nich předal předseda asociace Zbyněk Špaček plakety a diplomy osobně, Květa Hrušková a Adolf Šlár byli uvedeni do Síně slávy in memoriam. Na setkáni s několika členy Swaythling clubu se tak především vzpomínalo na úspěchy Jaroslava Kunze, Dany Dubinové-Bayerové a Blanky Šilhánové-Přádové.

♦   Na žebříčkovém turnaji staršího žactva v Havířově sice chyběl ostravský Šimon Bělík, jinak ovšem o vítězství bojovali nejlepší hráči a hráčky podle nasazovacího žebříčku. Včetně Lindy Záděrové, která nakonec startovala na divokou kartu. Právě brněnská hráčka prošla turnajem děvčat bez jediného zaváhání a ve finále porazila svoji velikou rivalku Helenu Sommerovou. Ve finále turnaje chlapců se nasazené jedničce už tolik nevedlo. Adam Štalzer se musel sklonit před uměním Matěje Stacha.

PROSINEC

♦   Letošní poslední čtvrtý kemp programu ETTU Davelopment Training Camp pro třináctileté talenty z celé Evropy se na začátku měsíce uskutečnil v herně TTC Ostrava 2016. Výběrový kemp tohoto formátu se v Česku konal poprvé a pod vedením Petra Korbela, Tomáše Demka a dalších evropských trenérů se ho zúčastnilo osmnáct hráčů a hráček z jedenácti zemí.

♦   Putovní trofej Českého poháru zůstane i další rok ve vitrínkách MSK Břeclav a SF SKK El Niňo Praha. Oba největší favorité na prvenství suverénně ovládli závěrečný turnaj, který se uskutečnil 10. prosince v Havířově, a obhájili triumf z minulého roku. El Niňo ve finále porazilo DTJ Hradec Králové, ženy Břeclavi vyhrály nad CDU SPORT – Stolní tenis Ostrava.

♦   Vyvrcholením seriálu turnajů World Tour bylo tradiční Grand Finals, které se letos konalo v kazašské Astaně. Česko-slovenský pár Hana Matelová, Barbora Balážová hned v prvním zápase změřil síly s nasazenými jedničkami. Japonky Hina Hayatová, Mima Itoová vyhrály 3:1.

♦   Naprosto suverénním způsobem se vypořádali hráči El Niňa Praha s odvetou utkání 3. fáze Poháru ETTU s chorvatským Varaždinem. Po výhře 3:0 na stolech soupeře v odvetě neztratili ani jeden set, opět vyhráli 3:0 a postoupili do další fáze poháru.

♦   S přehledem dosáhla na vítězství na žebříčkovém turnaji mladšího žactva ve Vlašimi liberecká Monika Pařízková. Během turnaje neztratila ani set, v semifinále vyřadila Vendulu Šichanovou a ve finále si poradila s Kateřinou Pisárovou. V kategorii chlapců se nepovedlo obhájit pozici jedničky hodonínskému Štěpánu Brhelovi, když prohrál ve finále s Vítem Kadlecem.

♦   Po kategorii mladšího žactva se ve Vlašimi hrál také závěrečný žebříčkový turnaj kategorie dorostu. Na poslední chvíli byla z turnaje dorostenek omluvena česká juniorská jednička Zdena Blašková, takže se otevřela cesta pro další členky reprezentačního kádru. Nejlépe situace využila havířovská Gabriela Štěpánová, která ve finále svedla pětisetovou bitvu s Annou Matějovskou, ale nakonec se radovala z vítězství. Kategorii dorostenců ovládl jeden z největších favoritů Jan Valenta.

♦   V posledním utkání skupiny D Ligy mistryň prohrály hráčky SKST Mart Hodonín-Stavoimpex na stolech francouzského klubu TT Saint Quentinois 2:3 a obsadí tak v základní části třetí příčku. Do čtvrtfinále naopak postupují Francouzky, český mistr se musí spokojit s účastí v jarních bojích Poháru ETTU.

Související novinky

Všechny novinky