K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Ohlédnutí za rokem 2019 – 1. čtvrtletí


Hana Matelová a Pavel Širuček obhájili tituly mistrů republiky

Tři významné mezinárodní akce na českém území, medaile z evropského juniorského šampionátu, turnaje TOP 10 juniorů a také česká vlajka mezi účastníky ITTF World Tour Grand Finals.

Rok 2019 opět nabídl pestrou plejádu turnajů a akcí, na nichž byl český stolní tenis vidět. Vybrat z nich ty největší úspěchy není snadné, je totiž věcí každého hráče a hráčky, zda považují titul mistra republiky za větší úspěch, než je například postup do druhého kola na mistrovství světa nebo postup do čtvrtfinále Ligy mistrů. Tradičním shrnutím toho nejzajímavějšího ze světa českého, ale i světového stolního tenisu uzavřeme letošní předolympijský rok.

LEDEN

♦   Světovými jedničkami na začátku roku 2019 byli Číňané Fan Zhendong a Ding Ning. Po roce, kdy vstoupilo v platnost nové hodnocení žebříčku, se toho změnilo hodně. Ve světové špičce i v pořadí nejlepších českých hráčů a hráček. Zaujal zejména postup patnáctiletého Japonce Tomokazu Harimota na třetí příčku pořadí mužů. Českou jedničkou mezi muži byl Lubomír Jančařík (81.), v elitní stovce byl i Pavel Širuček (97.). Českému pořadí žen vládla Hana Matelová (56.), za ní byla Dana Čechová (83.).

♦   V Jablonci nad Nisou a Liberci pokračoval seriál mládežnických bodovacích turnajů. V pořadí čtvrtý v sezoně a současně první v novém kalendářním roce vyhráli v kategorii dorostu Radek Skála z TTC MS Brno a jeho oddílová kolegyně Linda Záděrová. Ve dvouhrách mladšího žactva byli nejlepší Martin Šíp z pražské Kotlářky a Veronika Mazalová z TJ Olympia Bruntál. O den později pak vyhráli kategorii staršího žactva Ondřej Květon z Jiskry Domažlice a Helena Sommerová z pražské Kotlářky, dvouhru nejmladšího žactva ovládli Jaroslav Grabovský z Jiskry Strážnice a Veronika Poláková z Vlašimi.

♦   Na začátku ledna se v Budapešti uskutečnil tradiční turnaj pro kategorie mladšího a nejmladšího žactva Hungarian Mini Cadet Open . Turnaje se zúčastnila také výprava České republiky, konkrétně osmička mladých talentů. Největšího úspěchu dosáhl prachatický Petr Hodina, který vyhrál základní skupinu a v hlavní soutěži došel až do finále! V něm prohrál s Francouzem Luca Trascuem 0:3.

♦   Přetěžká kvalifikace na turnaji Seamaster 2019 World Tour v Maďarsku měla z českého pohledu jednu vítězku. Hana Matelová se dokázala jako jediná ve dvouhře probojovat do hlavní soutěže a v prvním kole ji čekala třináctá hráčka světového žebříčku Číňanka Chen Xingtong. Česká reprezentantka sice prohrála, ale pak si společně se Slovenkou Barborou Balážovou řekly výhrou nad ruským párem Maria Tajlakovová a Olga Vorobljevová o účast ve čtvrtfinále. Tam jejich cesta skončila na čínské dvojici Chen Meng, Sun Yingsha.

♦   Parádní úspěch se povedl hráčkám SKST Hodonín – Stavoimpex, které porazily v prvním čtvrtfinálovém utkání Ligy mistryň německý TTC Berlín Eastside 3:1. Škoda, že do odvety v Německu nastoupila Číňanka Guo Ruichen nemocná a společně s dalšími hodonínskými oporami nedokázaly na skvělou výhru navázat. Český mistr prohrál v odvetě 0:3 a byl vyřazen.

♦   Anketa Trenér roku, kterou pořádá od roku 2013 Unie profesionálních trenérů Českého olympijského výboru, měla letos jasného favorita. Byl jím Tomáš Bank, trenér olympijské vítězky Ester Ledecké. Ocenění v kategorii individuálních sportů podle očekávání získal. Na slavnostním vyhlášení ankety v Praze se hovořilo i o stolním tenise. Mezi nominovanými trenéry byl také Josef Plachý, který koučoval v minulém roce Tomáše Polanského na jeho cestě za zlatem na ME do 21 let. Do Síně slávy bylo uvedeno třináct osobností, mezi nimi také legendární Ludvík Vyhnanovský.

ÚNOR

♦   Poprvé v kariéře okusila Hana Matelová atmosféru prestižního turnaje TOP 16 ve švýcarském Montreux, který se hraje jako Evropský pohár. Sice prohrála v úvodním kole, ovšem za svůj výkon se rozhodně stydět nemusí. Obhájkyni prvenství na tomto podniku Rumunce Bernadette Szöcsové byla naprosto vyrovnanou soupeřkou a prohrála po boji 2:4. Turnaj vyhráli Němci Dimitrij Ovtcharov a Petrissa Soljaová.

♦   Další bodovací turnaje mládeže se hrály v Jaroměři a Hostinném. Ve dvouhrách dorostu se v Jaroměři z vítězství radovali Michal Blinka z SKST Liberec a Jana Vašendová z TJ Ostrava KST. O den později vyhrál dvouhru starších žáků Štěpán Brhel z Hodonína a starších žákyň Helena Sommerová z pražské Kotlářky. V Hostinném si prvenství ve dvouhře mladších žáků zajistil trochu překvapivě Dan Volhejn z Jiskry Heřmanův Městec, ve starších žačkách pak Vendula Šichanová z SK Dobré. Soutěže nejmladšího žactva ovládli Petr Hodina z TTC Libín Prachatice a Veronika Janů z Jiskry Humpolec.

♦   Byli druhým nasazeným týmem a prohráli ve finále 2:3. Čeští kadeti Šimon Bělík a Bořek Otáhal propluli až do finále soutěže družstev kadetů na Bahrain Junior & Cadet Open bez větších problémů. V boji o zlato se však museli sklonit před uměním mladých hráčů z Íránu. Úspěšnou misi na malém ostrově v Perském zálivu zakončil Šimon Bělík ziskem stříbrné medaile ve dvouhře kadetů. V boji o zlato prohrál s Indem Payasem Jainem,

♦   Na Czech Junior & Cadet Open v Hodoníně čeští reprezentanti bez medaile neskončili. Dvojice František Onderka, Radek Skála postoupila do semifinále čtyřhry juniorů a prohrála až se singapurským párem Chua Josh Shao Han, Pang Yew En Koen. Stejně tak bronzovou medaili vybojovala juniorka Zdena Blašková. Prohrála nakonec až v boji o finále s Francouzkou Prithikou Pavadeovou. V kategorii kadetů a kadetek Češi na medaili nedosáhli.

♦   Ve čtvrtfinále turnaje Seamaster 2019 ITTF Challenge Plus v portugalském Lisabonu bylo pět čínských hráčů, jeden Japonec, legendární Bělorus Vladimír Samsonov a také český reprezentant Pavel Širuček. Vypadl pak se světovým hráčem číslo tři Číňanem Lin Gaoyuanem. Dosáhl jednoznačně na maximum, v prvním kole vyřadil Španěla Carlose Machada, ve druhém Itala Mihaie Bobocicu a v osmifinále Nigerijce Quadriho Arunu.

BŘEZEN

♦   Mistrovství republiky mužů a žen se konalo tentokrát na severu Čech v Teplicích. Ještě než se rozběhly boje o mistrovské tituly naplno, byli diváci svědky jednoho slavnostního aktu. Dlouholetá česká reprezentantka, účastnice olympijských her v Aténách a medailistka z mistrovství Evropy i Evropských her Renáta Štrbíková se už vloni rozloučila s reprezentační kariérou a šampionát byl ideální možností, jak jí za obrovský přínos pro český stolní tenis poděkovat. Pogratuloval jí předseda ČASZ Zbyněk Špaček, dlouhým potleskem řada spoluhráčů a spoluhráček přímo na ploše a samozřejmě diváci v hale.

♦   Vůbec první, kdo se na severu Čech radoval ze zisku mistrovského titulu, byla hodonínská obranářka Markéta Ševčíková, která ve finále dvouhry juniorek do 21 let porazila Annu Matějovskou z Vlašimi. Roli favorita ve dvouhře juniorů do 21 let potvrdil také nejvýše nasazený Jiří Martinko z Ostravy. Ve finále si poradil se svým bývalým oddílovým kolegou Patrikem Klosem.

♦   Součástí slavnostního zahájení mistrovství České republiky mužů a žen a juniorů do 21 let v Teplicích bylo také vyhlášení ankety Stolní tenista roku 2018. Cenu pro Stolního tenistu roku 2018 převzal hráč bundesligového 1. FC Saarbrücken Tomáš Polanský. Dvě medaile, z toho jedná zlatá, na ME do 21 let byl trumf, který nikdo nepřebil. Trenérem roku byl vyhlášen Josef Plachý, který jako kouč českého národního týmu mužů dovedl družstvo na MS v Halmstadu k třinácté příčce. Družstvem roku se staly hráčky SKST Hodonín – Stavoimpex. Cenu Fair play, kterou uděluje Komise rozhodčích ČAST, získala hráčka CDU SPORT – Stolní tenis Ostrava Hana Kubátová.

♦   Staronovými mistry republiky ve dvouhře se na šampionátu v Teplicích stali Pavel Širuček a Hana Matelová. Oba tak navázali na triumfy z minulého roku v Praze. V deblových soutěží vyhrály ve finále favorizované páry. Ve čtyřhře žen Hana Matelová s Kateřinou Tomanovskou, ve stejné soutěži mužů pak Pavel Širuček s Tomášem Polanským. Ve smíšené čtyřhře se z titulu radoval pár Martin Koblížek s Renátou Štrbíkovou.

♦   V portugalském Gondomaru vyvrcholilo mistrovství Evropy do 21 let. Na rozdíl od předchozích dvou ročníků, kdy se na stupních vítězů objevili i čeští zástupci, se tentokrát šestičlenná výprava vrátila bez medaile. Na zlato ve dvouhrách premiérově dosáhli Řek Ioannis Sgouropoulos a Rumunka Adina Diaconuová. Obhájce titulu Tomáš Polanský se neprobojoval do osmifinále, nejlepšího umístění dosáhla dvojice Jiří Martinko, Patrik Klos ve čtyřhře. Jejich maximem však bylo čtvrtfinále.

♦   V pořadí šesté bodovací turnaje mládeže v sezoně se hrály ve Valticích a v Hluku. Dvouhru dorostenců vyhrál Michal Blinka z SKST Liberec, mezi dorostenkami nenašla přemožitelku Linda Záděrová z TTC MS Brno. Své premiérové vítězství v seriálu turnajů zaznamenal ve dvouhře mladších žáků havířovský Tomáš Kment, dvouhru mladších žaček ovládla rovněž poprvé v kariéře Adéla Sazimová z SK Dobré. V Hluku vyhrál dvouhru starších žáků Vít Kadlec z TJ Ostrava KST, dvouhru starších žákyň pak Kateřina Pisárová z Rakovníka. Dvouhru nejmladšího žactva vyhráli Jan Škalda z SK Dobré a Veronika Poláková z SKST Vlašim.

♦   Hned první den turnaje seriálu 2019 ITTF Junior Circuit Premium v italském Lignanu se česká výprava dočkala medaile. Vybojovala ji juniorka Zdena Blašková, společně s Němkou Franziskou Schreinerovou postoupily do semifinále, kde už nestačily na čínskou dvojici Chen Yi, Wang Tianyi a z turnaje si odvezly bronz.

♦   Cenný úspěch zaznamenal na turnaji Seamaster 2019 ITTF Challenge ve Španělsku Tomáš Tregler. Skončil ve dvouhře mužů až ve čtvrtfinále. Skvěle si sice poradil v osmifinále s Němcem Kilianem Ortem 4:2, ovšem cestu mezi čtyři nejlepší mu zkřížil rumunský mladík Rares Sipos, který Treglera porazil 4:1.

♦   Cesta českých kadetů v soutěži družstev na Italy Junior & Cadet Open skončila v semifinále. V něm už mladí čeští reprezentanti Šimon Bělík, Ondřej Květon, Vít Kadlec a Bořek Otáhal nestačili na hráče Číny a prohráli s nimi 0:3. Postarali se tak o druhou medaili na turnaji.

♦   O prvotřídní senzaci se na turnaji nejprestižnějšího seriálu světového okruhu Seamaster 2019 ITTF World Tour Platinum v katarském Dauhá postaral Pavel Širuček. Postoupil z kvalifikace do hlavní soutěže a pak v prvním kole porazil sedmého hráče světového žebříčku Korejce Lee Sangsu 4:0. Postupem mezi šestnáct nejlepších zaznamenal největší úspěch své kariéry a okruhu.

♦   Čtyři hráčky bojovaly na nominačním turnaji žen v Olomouci o jistotu účasti na mistrovství světa jednotlivců v Budapešti. Podobně jako před rokem v Havířově vyhrála tento turnaj Karin Adámková. Porazila postupně Kateřinu Tomanovskou, Anetu Kučerovou a pak také oddílovou kolegyni Danu Čechovou. Ta skončila s jednou porážkou druhá, třetí skončila Kučerová a čtvrtá Tomanovská.

♦   Domácí šampionát jednotlivců dorostu v Havířově nepřinesl žádnou senzaci. Nasazené jedničky, konkrétně Tomáš Martinko z TJ Ostrava KST a Zdena Blašková z SK Dobré ve dvouhrách obhájili tituly, stejně jako se podařilo navázat na loňské vítězství deblovému páru Radek Skála, Linda Záděrová. Titul ve čtyřhře vybojovala Zdena Blašková s Helenou Sommerovou, čtyřhru dorostenců ovládli František Onderka a Radek Skála.