K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Ping-pong TV na špici! Vysílání stolního tenisu je v ČR nejkvalitnější a nejsledovanější


Extraliga má jako jediná soutěž v Evropě předzápasové studio

V uplynulém týdnu jsme vydali rozhovor s Ivanem Urbanem (k přečtení ZDE), který popisoval desetiletou historii přímých přenosů ze stolního tenisu. Od té doby samozřejmě došlo k obrovskému kvalitativnímu posunu, který v letošní sezóně vyústil až ve spolupráci s ArenaSport TV. Pojďme si udělat sondu do ostatních evropských států, jak to u nich vypadá s vysíláním nejvyšší soutěže.

V našem průzkumu jsme se zaměřili na Švédsko, Rakousko, Řecko, Německo, Francii a Polsko a porovnávali jsme jejich nabídku s tou, kterou mají možnost fanoušci vidět v České republice. Kromě České republiky, je možné sledovat všechny zápasy z hracího kola také ve všech ostatních těchto ligách, kromě Švédska a Řecka. Nejlépe je na tom Francie, která vysílá kromě všech mužských zápasů první i druhé nejvyšší soutěže také ženskou nejvyšší a druhou nejvyšší soutěž.

Stejně jako u nás je jeden zápas komentovaný ve Francii. V Řecku jsou vybraná utkání, která jsou přenášena, taktéž s komentátory. V Německu – nejprestižnější evropské soutěži, jsou komentovány všechny zápasy v každém kole. V žádné další soutěži však komentátoři neobohacují zážitek ze stolního tenisu.

Naprostým unikátem v Evropě je předzápasové studio, které Ping-pong TV nabízí jako jediná. Zpravidla patnáctiminutový blok zajímavostí, statistik a rozhovorů, který předchází každému „televiznímu“ zápasu se v žádné jiné soutěži v Evropě nevyužívá stejně jako pozápasové rozhovory s aktéry jednotlivých mačů. Jediné Německo v letošní sezóně začalo přinášet rozhovory po skončení celého utkání s trenéry a jedním hráčem.

České republice je nejvyšší soutěž vysílána stejně jako téměř ve všech evropských zemích zdarma. Jinou cestou se rozhodlo jít Švédsko, které má streamy ze zápasů zpoplatněné. Měsíční poplatek činí v přepočtu zhruba 130 Kč, případně 100 Kč za jednotlivé utkání. To se však rapidně odráží na sledovanosti, která je neporovnatelně nižší než v ostatních státech.

A jak že to s tou sledovaností vypadá? I v té dle dostupných zdrojů možná trochu překvapivě vítězí česká Extraliga! Nejhůře je na tom již zmíněné Švédsko, které má v průměru mezi 100 – 200 sledujících, a to po 14 dnech od uplynutí utkání, ale hned v závěsu se drží Rakousko, které na tom není o moc lépe. V Polsku sleduje zápasy průměrně 500 – 700 diváků live a po měsíci se sledovanost průměrně vyšplhá na 2500 lidí. Řeckou nejvyšší soutěž v průměru vidí živě 800 fanoušků. Velký skok pak přichází při pohledu na Francii. Tam sleduje nejvyšší soutěž mužů 1500 – 2000 diváků live každý komentovaný zápas. Německo, u kterého lze předpokládat, že by mělo sledovanost nejvyšší, má údaje o počtu lidí nedostupné, takže z dostupných zdrojů je na tom nejlépe česká Ping-pong TV, která má na Youtube u každého zápasu zhruba 2500 diváků živě a vyrovnané a napínavé bitvy mají po několika měsících klidně i 6,5 tisíce zhlédnutí. Jen pro zajímavost, běžné streamy z ostatních zápasů české nejvyšší soutěže mají zhruba 350 zhlédnutí na zápas.

Velkou roli určitě hraje i kvalita přenosů. Televizní zápasy české Extraligy jsou vysílány v rozlišení 1080p60 HD a zbylé streamy z ostatních zápasů české nejvyšší soutěže, mají kvalitu 720p-1080p60. Ve všech ostatních evropských soutěžích se vysílá maximálně v 720p.