K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Polská LOTTO Superliga mužů má za sebou základní část


Pavel Širuček patří k tahounům vedoucího celku tabulky Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki

Zatímco obě české extraligové soutěže jsou z důvodů pandemie pozastaveny, v řadě evropských zemích profesionální ligy dál fungují. A v nich mají možnost hrát i někteří čeští hráči a hráčky. Nejvíce kol má za sebou polská LOTTO Superliga mužů, kde o víkendu skončila základní část.

Po třinácti odehraných kolech je v čele s jedinou porážkou Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki v sestavě s českým reprezentantem Pavlem Širučkem. Ten s bilancí devíti vítězství a dvou porážek patří mezi nejúspěšnější hráče soutěže. Jen o dva body zpět je Dekorglass Działdowo, kde působí v roli hrajícího kouče Jiří Vráblík. I on zasáhl do bojů a ze tří dvouher dvakrát vyšel vítězně.

Opora Grodziska Mazowieckého i českého národního týmu Pavel Širuček je s dosavadním průběhem sezony spokojen. „Po dvanácti odehraných utkáních se týmy rozdělí na horní šestku a dole bude hrát zbylých sedm klubů. Takže nás teď ještě čekají další souboje s těmi nejlepšími. Teprve pak přijde na řadu play off. V klubu je prozatím spokojenost, nikdo na začátku sezony nevěděl, jak těžké to bude, nepřijela řada cizinců, hraje se bez diváků, to všechno hraje roli. Proto jsme rádi, že se nám podařilo splnit očekávání a zatím nám to jde dobře. Naši fanoušci nás povzbuzují na dálku, utkání se hrají před prázdnými tribunami, ale cítíme jejich podporu na webových stránkách, na sociálních sítích a podobně,“ shrnuje dosavadní ročník Pavel Širuček.

Pouhé dvě prohry na jeho kontě jsou zcela určitě vynikajícím vysvědčením, jedna z nich ho přitom dost mrzí. „Prohrál jsem s Ukrajincem Kou Lei, to je v pohodě. Myslím, že jsem s ním snad ještě nikdy nevyhrál. Ale pak mě porazil i Bělorus Aliaksandr Khanin, což mě mrzí. V utkání s Białystokem jsme hráli všichni špatně a je to vlastně jediná porážka v sezoně.“

Zajímavým zpestřením sezony byl turnaj nejlepších šestnácti hráčů superligy, který se konal před několika dny. Širuček v něm postoupil do finále, kde těsně prohrál s Polákem Jakubem Dyjasem. „Abych byl upřímný, nejsem moc příznivcem podobných turnajů uprostřed ligové sezony. Ale když se vše včas naplánuje, zajistí se kvalitní účast a taky dostatečná motivace, tak proč ne. Tohle byl jiný případ, měli jsme třítýdenní přestávku, takže turnaj přišel vhod. Ale moc mě mrzí, že jsem nedosáhl na vítězství. Organizátoři si moc přáli, aby vyhrál Jakub Dyjas. Hrálo se v hale, kde on trénuje. S míčky, s nimiž trénuje. Už nasazení do turnaje nebylo podle mne úplně v pořádku. Zkrátka spousta maličkostí hrála v jeho prospěch. Ve finále jsem to bral hodně prestižně, chtěl jsem vyhrát, ale nevyšlo to. Štve mě to, ale sezona pokračuje dál.“

Kromě polské nejvyšší soutěže čeká Pavla Širučka, podobně jako další dva české reprezentanty Tomáše Polanského a Lubomíra Jančaříka, kteří působí v německé Bundeslize, a samozřejmě český klub TTC ENFIREEX Ostrava, v polovině prosince Liga mistrů. Polský Grodzisk Mazowiecki má hodně těžký los. Ve skupině A změří síly s ruským velkoklubem Fakel Gazprom Orenburg, německým Post TV Mülhausen a španělským Leka Enea TDM. „Tohle bude hodně těžká skupina a postup do čtvrtfinále by byl velký úspěch. Ale uvidíme, třeba se nám bude na turnaji v Düsseldorfu dařit a uspějeme. Je to přece jen Liga mistrů. Určitě se tam těším,“ dodává Pavel Širuček.

A jak se daří dalším českým reprezentantům, působících v prestižních evropských klubových soutěžích? V německé Bundeslize hrají Tomáš Polanský a Lubomír Jančařík. V tabulce je na tom prozatím lépe Polanského 1. FC Saarbrücken TT, který je po devíti kolech pátý s vyrovnanou bilancí čtyř vítězství a čtyř porážek. V nedělním kole dokonce porazil Borussi Düsseldorf 3:0, ovšem český reprezentant do utkání nezasáhl. V letošním ročníku hrál pouze jednou a zaznamenal vítězství. Lubomír Jančařík o víkendu hrál. V barvách Post SV Mülhausen naskočil v duelu s Bergneustadtem v závěrečné čtyřhře, kde společně s Rumunem Ovidiem Ionescem prohráli. Mülhausen je tak v tabulce sedmý, se stejnou bilancí jako Saarbrücken, Jančařík v dosavadním ročníku hrál čtyři dvouhry, v nichž dvakrát vyhrál.

V Bundeslize žen hraje Kateřina Tomanovská, konkrétně v TTG Bingen/Münster-Sarmsheim. V dosavadním průběhu soutěže její tým ještě nevyhrál, v tabulce je sedmý a česká hráčka má bilanci jednoho vítězství a tří porážek. Úřadující mistryně republiky Hana Matelová i letos hraje ve francouzském EVITAL ASRTT 1 a její klub je se dvěma porážkami na desátém místě tabulky. Také Matelová z dosavadních čtyř zápasů vytěžila jen jednu výhru.