K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Před půl stoletím vznikl Swaythling club international


Prvním prezidentem SCI byl legendární Maďar Viktor Barna

Psal se rok 1967. Mistrovství světa, tehdy ještě jednotlivců a družstev společně, se konalo ve stockholmské hokejové hale Johanneshof. Zatímco hráči a hráčky bojovali o medaile, funkcionáři, mezi nimiž byly největší legendy našeho sportu, se po večerech a mnohdy i nocích zabývali tím, jak stolní tenis udělat ještě atraktivnější a nezapomenout ani na šampiony, kteří už odešli z aktivní scény.

Na těch večerech vzniknul mimo jiné i Swaythling club international (SCI), organizace, která nemá v jiných sportovních odvětvích obdoby. Myšlenka padla na úrodnou půdu, postupně byly zakládány národní sekce SCI a dnes má tento spolek přes 600 členů v 63 zemích všech kontinentů.

Prvním prezidentem SCI se stal Viktor Barna, pravděpodobně nejlepší stolní tenista všech dob. Po něm se této funkce ujali – Joe Veselský (se slovenskými kořeny), Žarko Dolinar, Steve Boros, Johny Leach, Ferenc Sido, Hugo Urchetti, Ischiro Ogimura, Diana Rowe-Schölerová, Oivind Eriksen a Eberhard Schöler, který vede náš klub do dnešních dnů.

Co je vlastně posláním SCI ? Vydává pravidelně časopis SCI News, který dostává každý řádný člen a v němž se může dočíst co se děje v našem sportu a jak žijí naší bývalí soupeři a kamarádi. SCI club také posílá za své prostředky vybrané členy na MS, ME a vybrané mezinárodní akce. A v neposlední řadě pomáhá těm členům, kteří se dostali ze zdravotních, a nebo jiných důvodů do svízelné životní situace. Posledním takovým příkladem byl Rus Anatolij Strokatov, finalista ME 1976 v Praze. Po těžkém zranění potřeboval prostředky na velmi náročnou operaci a léčbu. Od SCI peníze obdržel, což přispělo k tomu, aby se mohl vrátit do normálního života. Velmi krásné je, že o to, aby se mu dostalo finanční pomoci se nejvíce zasloužil jeho bývalý soupeř za zelenými stoly Milan Orlowski, člen mezinárodního vedení SCI.

Foto: Síň slávy ETTU/ http://etthof.org/project/victor-barna/