K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Překvapení na úkor Pavla Širučka a Hany Matelové


Česká mužská jednička na světové olympijské kvalifikaci v Dauhá skončila

Po prvním dni světové olympijské kvalifikace jednotlivců v katarském Dauhá vypadlo ze hry hned několik nasazených hráčů. Bělorus Vladimír Samsonov se přímo na místě omluvil kvůli zranění, dál nepokračuje bohužel ani Pavel Širuček, který prohrál s Alexandrem Khaninem. Na turnaji skončila po prohře s Francouzkou Prithikou Pavadeovou také Hana Matelová, na Rusku Janu Noskovovou nestačila Karin Adámková. Vypadl rovněž Kirill Gerassimenko, toho vyřadil český reprezentant Lubomír Jančařík.

Nad 46. hráčem světového žebříčku zvítězil 4:2. Zatímco na předchozích dvou turnajích v Dauhá Jančařík nevyhrál ani jeden zápas, tentokrát potvrdil, že do Kataru přijel v optimální formě. Po vyhraných dvou setech získal ještě větší sebevědomí a nepolevil ani ve chvíli, kdy Gerassimenko zlepšil hru a vyhrál dva sety. „Vstup do zápasu byl velmi důležitý a já jsem se dostal do pohody. Potvrdilo se, že jsem přijel do Kataru dobře připraven, proto jsem byl hodně špatný z toho, že se mi na předchozích turnajích nedařilo. Teď jsem byl mnohem jistější a dával jsem si pozor na jeho nepříjemnou hru. On vypadá na oko, že se mu ani nechce hrát, ale neustále vrací míčky s velikou falší. To pak člověka snadno znejistí. Mám z vítězství obrovskou radost,“ řekl po zápase Lubomír Jančařík a může se těšit na další kolo, v němž ho čeká Španěl Alvaro Robles.

V roli favorita nastupoval Pavel Širuček proti běloruskému mladíkovi Alexandru Khaninovi. Bohužel, zápas mu nevyšel vůbec podle jeho představ. V prvním setu ještě vedl 10:8, jenže koncovku ztratil a postupně ztrácel i naději na postup. „Nenašel jsem v sobě dost sil. Povedly se mi dva turnaje, tady ten třetí už byl nad mé síly. Viděl jsem los, bylo mi jasné, jak těžké by bylo dostat se třeba jen do semifinále. Dlouhý pobyt v Kataru, to všechno se zkrátka sešlo,“ hovořil smutně Pavel Širuček po prohře 0:4.

Uznal, že jeho soupeř hrál pozorně, měl v důležitých momentech štěstí a šel si za svým cílem. „Na mne to prostě dolehlo, nechci se na nic vymlouvat, ale tak to zkrátka je. Nemohl jsem se dostat do tempa, byl jsem ztuhlý a v takovém rozpoložení se vyhrát nedá,“ dodal.

Černý den českého národního týmu pokračoval bohužel i ve dvouhře žen. Šestá nasazená Hana Matelová měla za soupeřku jednu z nejlepších juniorek světa Francouzku Prithiku Pavadeovou. Po prohrané koncovce prvního setu se česká hráčka dostala do hry zpět a vyhrála tři sety za sebou. Mladá Francouzka však jako obvykle působila velmi pohodovým dojmem. Minimálně kazila a postupně se zlepšovala. Vyhrála suverénním způsobem pátý set a v tom šestém předvedla pevné nervy. Za stavu 6:9 uhrála pět míčků za sebou. „Tohle se mi nesmí stávat. Už jsem přemýšlela o tom, že je konec zápasu a najednou bylo srovnáno. Možná jsme si měli vzít oddechový čas, zkrátka to chtělo nějakou změnu,“ řekla o jednom z klíčových momentů zápasu Hana Matelová.

Byla hodně zklamaná, protože Pavadeová sedmý set zvládla mistrovsky. Vedla 8:1, pak 9:2, a přestože Matelová snížila, nakonec dotáhla zápas do vítězného konce. „Jednou jsem s ní hrála, porazila jsem ji, ale věděla jsem, že je to nepříjemná soupeřka. Tohle je veliké zklamání, takhle rychle jsem na turnaji rozhodně skončit nechtěla.“

A postoupit se nepodařilo ani Karin Adámkové, která prohrála s nasazenou osmičkou Ruskou Janou Noskovovou. Sehrála s favorizovanou soupeřkou vyrovnaný duel, vyhrála jeden set, jenže v koncovkách důležitých setů se prosadila ruská hráčka. „Byla to opravdu velmi silná soupeřka, ale myslím, že to nebyl z mé strany špatný zápas. Udělala jsem maximum, co jsem uměla. Zbytečně jsem na některé míčky spěchala, to byla chyba. Celkově ale Ruska postoupila zaslouženě,“ hodnotila své vystoupení karin Adámková.

 

Světová olympijská kvalifikace, Dauhá

Výsledky českých hráčů a hráček

Dvouhra mužů, 2. kolo: Lubomír JANČAŘÍK – Kirill Gerassimeno (Kazach.) 4:2 (6,3,-5,5,-9,7), Alexandr Khanin (Běl.) – Pavel ŠIRUCEK 4:0 (10,8,9,4).

Dvouhra žen, 2. kolo: Prithika Pavadeová (Fr.) – Hana MATELOVÁ 4:3 (10,-7,-7,-7,3,9,8), Jana Noskovová (Rus.) – Karin ADÁMKOVÁ 4:1 (11,8,-8,9,7).

Kompletní informace o turnaji najdete ZDE

Fotogalerii z turnaje najdete na Flickru ČAST