K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Ředitel turnaje World Tour Nikolas Endal: Akci rozhodně chceme uspořádat


Ředitel turnaje Nikolas Endal věří, že se letos v Olomouci hrát bude

Mezi českou stolnětenisovou veřejností se často mluví o turnaji World Tour v Olomouci. Pravidelně se do České republiky sjíždějí esa z celého světa a tato akce má pro český stolní tenis obrovský význam. V době koronavirové krize naděje na letošní uspořádání turnaje kolísaly, ale v současné chvíli to vypadá nadějně. Detailněji se vyjádřil ředitel World Touru Nikolas Endal.

Jaký je aktuální postoj ITTF k mezinárodním turnajům?
Situace je momentálně taková, že dle nařízení ITTF jsou všechny turnaje zrušeny do konce července. Zatím to vypadá, že World Tour v Olomouci by měl být otevíracím turnajem nové pokoronavirové doby. My to rozhodně chceme uspořádat. Dle podmínek, které stanovuje česká vláda, by od 25. května mohlo být až 500 účastníků na sportovních akcích, což by nám stačilo. V tu chvíli by turnaj z organizačních hledisek nebyl problém uspořádat.

Kdy by mělo být s jistotou určeno, že se skutečně v srpnu v Olomouci bude hrát?
Já stále čekám na 25. května, jestli skutečně dojde k většímu rozvolnění, abych mohl ITTF informovat. Jsem s nimi ale v pravidelném kontaktu a dáváme si vědět, jaká je aktuální situace. 2. června je zasedání výkonného výboru ITTF, na kterém se, doufám, definitivně rozhodne, že turnaj bude. Je ale otázka, jak k tomu ITTF přistoupí, jestli to nebude dál odsouvat. Mělo by to ale být tak, že dokud není akce zrušena, tak není důvod k tomu, aby neproběhla.

Datum konání na konci srpna tedy stále platí?
Ano, termín je 25.-30. srpna. Největší rizika s kolegy z výkonného výboru vidíme v tom, jak bude fungovat letecká doprava a za jakých podmínek bude povolen vstup do České republiky. To jsou dvě věci, které ITTF ani ČAST nedokážou ovlivnit a bude záležet, jak rozhodnou vládní představitelé.

Diváci by však přístup povolený neměli, že?
Bohužel, turnaj by byl určitě hrán bez diváků. Do konce roku budou pravděpodobně všechny sportovní akce hrány pouze bez diváků.

Měli by fanoušci možnost sledovat přenosy alespoň on-line?
Na vlastní vysílání nemáme žádná práva, takže je to všechno v gesci ITTF. Vždy jsou ale on-line vysílány první čtyři stoly. I kdybychom chtěli vysílat více, tak by to nebylo možné, protože k 18 stolům by se více techniky do haly už nevešlo. Tento problém se ale stejně týká pouze dvou kvalifikačních dnů, protože hlavní soutěž už se hraje pouze na čtyřech stolech, ze kterých jsou streamy.

Pokud by vstup do České republiky byl povolen pouze z „bezpečných zemí“, byla by to překážka pro uspořádání turnaje?
V tu chvíli by možná mohly přijít nějaká omezení ze strany ITTF. My z ekonomického hlediska turnaje potřebujeme určitý počet hráčů a je nám jedno, jestli je hráč z Číny či ze Slovenska. Musí být splněno určité číslo, aby byla ekonomická stránka alespoň vyrovnaná. Co je důležité zmínit, tak už dnes máme od státu i od kraje schválené peníze, což je základní příspěvek na pořádání tohoto turnaje. Bez toho by to vůbec nešlo. I přes to, že je takováto doba, tak naši hlavní podporovatelé potvrdili svoji podporu.

A jaký by byl váš osobní názor na takový typ turnaje?
Mně osobně by se líbilo, kdyby byl turnaj složen pouze z Evropanů a myslím si, že i spoustě evropských hráčů a hráček. Mohli by si zahrát o vítězství i prize money, kdyby nepřijeli Asiaté.