K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Reprezentační i sportovní centra mládeže zahajují trénink


Za stoly se všichni těší, jenže žáci musí svůj program přizpůsobit on line výuce ve školách

Od 23. dubna 2020 byla z nařízení vlády České republiky kvůli vyhlášení nouzového stavu uzavřena všechna sportoviště. Postupným rozvolňováním se v oblasti sportu mohlo už před několika dny trénovat na venkovních sportovištích, dnešním dnem je možné využívat také vnitřních prostor.

Moment, na který všichni sportovci čekali, opět se mohou všechny věkové kategorie i výkonnostní skupiny začít věnovat tréninku a přípravě. Stále ovšem za velmi jasných hygienických předpisů a nařízení. Stolní tenisté a tenistky se nemohli dočkat, a to platí zejména pak pro ty nejmenší.

V šesti svazových sportovních centrech se dnes začalo, nebo začne trénovat. Zatímco reprezentační centrum mládeže v Praze na Kotlářce začalo s prvním tréninkem už v dopoledních hodinách, v Havířově se hala otevře až odpoledne. „Prakticky celý týden počítáme se dvěma bloky tréninků pro dvě skupiny. Ranní od 9 hodin a odpolední od 13 hodin. Je to přizpůsobeno jednotlivým hráčů a hráčkám podle jejich možností se školní on line výukou. Máme povoleno maximálně čtrnáct sportovců na jednom tréninku, první dopolední trénink jich absolvovalo dvanáct. Společně s nimi ale také například extraligový hráč Stanislav Kučera,“ řekl trenér pražské Kotlářky Petr Kaucký.

V Havířově by kromě členů střediska měli v hale trénovat také extraligoví hráči a hráčky. „Uvidíme, kolik z nich přijde, ale ozvala se mi například odchovankyně klubu Renáta Štrbíková, zda se může připojit. Budeme mít oba naše extraligové kádry a snad by mohla být i polská reprezentantka a hráčka Hodonína Natália Partyková,“ hovořil ještě před prvním tréninkem Ján Medvecký.

Ve čtyřech sportovních centrech mládeže v Hodoníně, Vlašimi, Hradci Králové a Ostravě je situace hodně podobná. „Dopoledne bylo v hale osm lidí, na odpolední trénink ale bude plno,“ hlásí z ostravské herny na Varenské ulici trenér Karel Karásek. Kromě domácích hráčů a hráček se do tréninku zapojili například i krajánci Patrik Klos a Michal Beneš. V Hodoníně naopak trénují většinou jen členové klubu a centra mládeže. Trenér Jaroslav Mikeska upřesnil: „Trénovat budeme ve dvou skupinkách maximálně po osmi. Předpokládáme, že se občas zapojí také extraligoví hráči a hráčky, ale ti budou mít svoje samostatné hodiny.“

V Hradci Králové začali se společnou přípravou už minulý týden, ovšem v souladu s nařízeními vlády pouze na venkovních sportovištích. „Náš areál je k tomu skvěle vybaven, takže jsme se mohli věnovat alespoň fyzické přípravě v malých skupinkách. Teď už máme k dispozici dvě tělocvičny, takže by chod střediska měl fungovat jako obvykle. S jednou zásadní změnou. Tréninky jsou přizpůsobené školním povinnostem jednotlivců. Takže nelze úplně přesně naplánovat jednotlivé tréninkové bloky. Tohle asi bude stejné až do konce června, jsou žáci, kteří se připravují na přijímačky a jejich prioritou je nyní škola. Proto k řadě z nich musíme přistupovat individuálně podle jejich možností,“ vysvětluje trenér Michal Lebeda.

Jaká bude účast na prvním tréninku se ve večerních hodinách dozví také trenér sportovního  centra mládeže ve Vlašimi Lubomír Pěnkava. Pro všechny má jedno milé překvapení. „Máme v hale nově instalovaná světla a je to něco úžasného. Světelnost se nám zvedla o sedmdesát procent při padesátiprocentních nákladech na energie.“ Co se přípravy na zahájení přípravy týče, dodává, že obeslal všechny členy centra a většina z nich už se nemůže tréninku dočkat. „Máme připravených deset stolů, takže když přijdou všichni, budou mít určitě kde hrát. První trénink jsme zvolili až ve večerních hodinách, protože zejména žáci základních škol to nemají s časem vůbec jednoduché.“