K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Schválená nominace na olympijskou kvalifikaci jednotlivců


Do bojů o letenky do Tokia půjde pětice českých hráčů a hráček

Výkonný výbor České asociace stolního tenisu schválil nominaci na evropskou i světovou olympijskou kvalifikaci jednotlivců. Ve dnech 10. – 14. února se nejprve skuteční v Lisabonu evropská kvalifikace, 16. – 19. března je pak v Dauhá na programu kvalifikace světová.

Do Portugalska odletí čtveřice Pavel Širuček, Tomáš Polanský, Hana Matelová a Karin Adámková. Bojovat budou o pět postupových míst ve dvouhře mužů a čtyři ve dvouhře žen. Podobně jako v minulých letech půjde o mimořádně náročný turnaj, a to i bez ohledu na skutečnost, že se ho nezúčastní hráči a hráčky, kteří se na olympiádu už kvalifikovali. Jde konkrétně o vítěze Evropských her a členy týmů, které uspěly na světové kvalifikaci družstev.

Systém turnaje počítá s účastí 44 až 56 hráčů a hráček v každé kategorii. Je rozdělen do tří fází. V té první skupinové nebude muset hrát osm nejlepších podle únorového olympijského žebříčku. Ti budou nasazeni přímo do druhé fáze, hrané systémem k.o. Mezi nasazené by se měli dostat Hana Matelová a Pavel Širuček, jasno ovšem bude právě až po vydání únorového žebříčku. V první fázi se bude hrát ve dvanácti tří až čtyřčlenných skupinách o dvě postupová místa z každé skupiny do fáze druhé.

V ní se představí nasazená osmička a čtyřiadvacet postupujících z první fáze. Hrát se bude vyřazovacím systémem a finalisté si zajistí letenky do Tokia. Zbylých třicet hráčů a hráček v obou soutěžích postoupí do třetí fáze. Opět se bude hrát vyřazovacím způsobem a v soutěži žen postoupí na olympiádu opět obě finalistky, v soutěži mužů pak navíc ještě jeden z poražených semifinalistů, který vyhraje závěrečný zápas „o třetí místo“.

Přesný systém světové kvalifikace bude znám až podle počtu přihlášených hráčů a hráček, stejně jako podle konkrétního počtů postupujících. Bude se hrát minimálně o dvě a maximálně o osm míst v každé kategorii. Do katarského Dauhá v nominaci nahradí Tomáše Polanského zkušený Lubomír Jančařík. Pokud pochopitelně některý z hráčů nebo hráček postoupí do Tokia už z evropské kvalifikace v Lisabonu, nemusí na světovou kvalifikaci cestovat.