K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Sedmička českých singlistů postoupila mezi dvaatřicet nejlepších


Přiznala, že se sice herně trápí, ale postup nakonec kadetka Helena Sommerová vybojovala

Nedělní program hlavních soutěží na juniorském evropském šampionátu v Ostravě nabídl na úvod zápasy druhého kola dvouher. Z nich se mezi dvaatřicet nejlepších probojovalo celkem sedm českých hráčů a hráček.

Výborně vše odstartoval kadet Ondřej Květon, který porazil Bělgičana Toma Closseta 4:1. Sice prohrál první set, ale pak se uklidnil a předvedl vynikající výkon. Postoupil mezi dvaatřicet nejlepších a byl spokojen především se svojí hrou. „Nikdy jsem s ním ještě nehrál, takže jsem zpočátku sledoval, co předvede. Prohrával jsem rychle 2:6, pak jsem sice vyrovnal a bylo 10:10, ale set už jsem nezachránil. Sebevědomí mi ale dodalo vítězství v dalším setu a pak už jsem si věřil. Byl to určitě můj nejlepší zápas na šampionátu. Chtěl bych ještě minimálně o jedno kolo dál a je dobře, že Španěl Pantoja, se kterým jsem letos už dvakrát prohrál, nepostoupil přes Poláka Zalewského. To je tedy můj další soupeř a bude to samozřejmě hodně těžký zápas,“ řekl po výhře ve 2. kole Ondřej Květon.

Vít Kadlec už tolik důvodů k radosti neměl, protože prohrál s Ukrajincem Nazarem Tretiakem 1:4. Nedařilo se ani Matyáši Lebedovi. Ten prohrál 0:4 s Italem Antoniem Giordanem.

Spokojený byl naopak Šimon Bělík, nasazený ve dvouhře jako dvojka. Porazil s přehledem Řeka Alexandrose Madesise a také postoupil mezi dvaatřicet nejlepších. „Tohle byl opravdu lehčí soupeř, spíš na rozehrání. Ale od dalšího kola už to tak snadné nebude. Večer nastoupím proti Vincentu Senkbeilovi, který byl ve finále německého mistrovství. Tam už půjde do tuhého, ale věřím, že postoupím dál,“ přiznal český kadet, který si uvědomuje, že je od začátku šampionátu pod tlakem. „To ani nejde necítit, jen se snažím ho u stolu eliminovat. Pokud se mi povede nemyslet na to všechno kolem a dostanu se do určitého zápasového transu, budu hrát dobře,“ dodal.

Dařilo se oběma českým hráčkám, které zůstaly ve dvouhře kadetek. Tereza Bártová i Helena Sommerová vyhrály shodně 4:2, i když oba zápasy se vyvíjely odlišně. Nasazená Sommerová se s tureckou reprezentantkou Yagmur Sevval Karacaová od začátku přetahovala o každý míček a set. Ovšem za stavu 2:2 přece jen přitvrdila a obrovskou bojovností zlomila odpor soupeřky. „Trochu se trápím, byl to těžký zápas, ale vybojovala jsem to. Hlavní mojí zbraní byl servis, se kterým měla soupeřka problémy. Toho jsem hlavně v posledních dvou setech využila. Byl to můj první zápas v singlu, takže z tohoto pohledu to nebylo zase tak strašné. Potřebuji ale hru zlepšit, v příštím kole mám dobrý los, toho bych chtěla využít,“ řekla česká kadetka, kterou v boji o postup do osmifinále čeká Portugalka Patricia Santosová.

Také Tereza Bártová by se ráda probojovala mezi šestnáct nejlepších. Ovšem v cestě ji bude stát pátá nasazená Walesanka Anna Hurseyová. S postupem do třetího kola však byla Bártová spokojená. V souboji s Maďarkou Annou Volenticsovou začala skvěle. Vedla už 3:0, jenže pak dovolila vyhrát dva sety soupeřce. „V tom čtvrtém setu měla hodně štěstí, v pátém jsem asi trochu polevila já. To by se stávat nemělo, takže je pořád co zlepšovat. Určitě jsem ale hrála lépe, než v prvním kole. Jsem moc ráda, že jsem obhájila svoje nasazení a postoupila mezi dvaatřicet nejlepších. Teď už mohu jen překvapit,“ shrnula zápas druhého kola.

Také junioři se vytáhli a do třetího kola postoupili Tomáš Martinko a Radek Skála. Oba měli kvalitní soupeře a oba byli po zápasech velmi spokojeni. Skálův soupeř Maďar Patrik Juhasz byl v nasazovacím žebříčku o pětadvacet míst výš, takže papírově byl favoritem on. „To je fakt, jenže já jsem ho viděl v soutěži družstev a myslím, že se mu moc nedařilo. S tím jsem šel do zápasu, cítil jsem se dobře, trefoval jsem první míčky a držel se na stole. To bylo rozhodující. Navíc jsem vyhrál poměrně hladce první set, což mě naprosto uklidnilo a dokázal jsem dodržet taktiku. Taky mi pomohli diváci, bylo je slyšet a děkuji jim za to. Moc si toho vítězství vážím,“ řekl po zápase Radek Skála, který v dalším kole změří síly Italem Carlo Rossim.

Juniorská česká jednička Tomáš Martinko nastoupil proti Ukrajinci Volodymyru Lushnikovovi v roli mírného favorita. Alespoň to sám tvrdil po zápase. „Hrál jsem s ním před pár týdny na turnaji v Polsku a porazil jsem ho. Takže jsem to považoval za dobrý los. První tři sety to tak nevypadalo, ale pak jsem vyhrál hladce čtvrtý set a v tom pátém definitivně zlomil jeho odpor. Mám teď podle nasazení splněno, ale určitě se v dalším kole poperu se Srbem Levajacem o postup,“ prohlásil.

Soutěž naopak skončila pro Radima Baka, který nestačil na Francouze Myshaala Sahbiho a Františka Onderku. Ten svedl se Švédem dechberoucí sedmisetovou bitvu. V rozhodující sadě však nezačal dobře a nakonec prohrál. Stejně tak se nevedlo juniorkám Lindě Záděrové a Gabriele Štěpánové. Prohrály s Ruskou Olgou Višniakovou resp. Nizozemkou Emine Ernstovou.

Prapor českých juniorek tak už drží pouze Zdena Blašková. Její souboj se Srbkou Radmilou Tominjakovou nepatřil mezi ty snadné, nicméně Blašková dokázala na zlepšení ze strany soupeřky vždy včas zareagovat a celou dobu utkání vedla. „Nejsem moc spokojená, nehrála jsem dobře. Je to takový ten syndrom prvních zápasů v singlu. Nikdy jsem s ní nehrála, o to to bylo těžší. Mám vlastně radost jen z toho vítězství a postupu. Bude to však kolo od kola těžší, teď například mě čeká Ece Haracová z Turecka. To je nepříjemná soupeřka, ale dvakrát jsem ji teď porazila, takže uvidíme.“

 

Mistrovství Evropy juniorů 2019, Ostrava

Výsledky českých hráčů a hráček

Dvouhra juniorů, 2. kolo: Radek SKÁLA – Patrik Juhasz (Maď.) 4:1 (4,9,-9,4,6), Tomáš MARTINKO – Volodymyr Lushnikov (Ukr.) 4:2 (-5,5,-9,3,8,4), Myshaal Sahbi (Fr.) – Radim BAKO 4:1 (8,4,9,-10,8), Martin Friis (Švéd.) – František ONDERKA 4:3 (5,-14,3,-5,10,-9,6).

Dvouhra juniorek, 2. kolo: Olga Višniaková (Rus.) – Linda ZÁDĚROVÁ 4:0 (5,10,4,4), Zdena BLAŠKOVÁ – Radmila Tominjaková (Srb.) 4:2 (9,-10,5,10,-3,4), Emine Ernstová (Niz.) – Gabriela ŠTĚPÁNOVÁ 4:2 (-6,4,7,8,-5,7).

Dvouhra kadetů, 2. kolo: Ondřej KVĚTON – Tom Closset (Bel.) 4:1 (-12,2,5,4,8), Nazar Tretiak (Ukr.) – Vít KADLEC 4:1 (5,7,7,-8,7), Antonio Giordano (It.) – Matyáš LEBEDA 4:0 (4,11,13,9), Šimon BĚLÍK – Alexandros Madesis (Řec.) 4:0 (5,2,8,3).

Dvouhra kadetek, 2. kolo: Tereza BÁRTOVÁ – Anna Volenticsová (Maď.) 4:2 (11,8,9,-6,-4,8), Helena SOMMEROVÁ – Yagmur Sevval Karacaová (Tur.) 4:2 (11,-4,9,-11,6,9).

Kompletní informace o MEJ v Ostravě a také „live scoring“ najdete na stránkách ETTU ZDE

 

 

Související novinky

Všechny novinky