K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Širuček, Matelová a Adámková odletí zítra do Guimarãese


Evropská olympijská kvalifikace začne ve středu, ve hře je devět letenek do Tokia

Napodobit Lubomíra Jančaříka, který se kvalifikoval na olympijské hry v Tokiu ze světové kvalifikace v Dauhá, se pokusí v příštím týdnu napodobit trojice dalších českých reprezentantů. V neděli odlétají do portugalského Guimarãese Pavel Širuček, Hana Matelová a Karin Adámková. Samozřejmě v doprovodu trenérů Josefa Plachého a Petra Nedomy.

Volných míst na olympijský turnaj v Tokiu už není mnoho a na evropské kvalifikaci se bude hrát o dalších devět letenek. Pět ve dvouhře mužů a čtyři ve dvouhře žen. Uzávěrka přihlášek je 18. dubna, tedy v den, kdy musí být všechny výpravy z epidemických důvodů už v místě konání turnaje.

Aktuálně je v seznamu přihlášených na stránkách ETTU (aktualizováno 14. dubna) celkem 36 mužů a 40 žen. Je ovšem možné, že se tento počet ještě na poslední chvíli změní. Podle definitivního počtu přihlášených bude rovněž upraven herní systém.

Jisté je, že se bude hrát ve třech fázích a jisté je, že Pavel Širuček a Hana Matelová budou díky svému postavení na olympijském žebříčku nasazeni přímo až do vyřazovacích bojů, kterými začne 2. fáze. V té první se bude hrát ve skupinách (jejich počet bude záviset právě na počtu přihlášených) a tam čeká tvrdá práce Karin Adámkovou. Do vyřazovacích bojů postoupí vždy dva nejlepší z každé skupiny.

Postupující z 1. fáze, doplněni nasazenými hráči a hráčkami, pak rozehrají vyřazovacím systémem boje o první dvě postupová místa. Ta získají oba finalisté a finalistky. Zápas o celkové vítězství se hrát nebude. Všichni poražení hráči a hráčky z 2. fáze postoupí do fáze 3., kde opět vyřazovacím způsobem budou bojovat o další dvě místa. Poslední pátou letenku v mužské dvouhře si zajistí vítěz souboje poražených semifinalistů.

Podle Pavla Širučka, je systém celé olympijské kvalifikace příliš složitý, ovšem česká mužská jednička je připravena vydat ze sebe v Portugalsku maximum a zajistit si místo na olympiádě. „Nemá cenu přemýšlet nad tím, jestli se na olympiádu dostanu nebo nedostanu z žebříčku. Letím na turnaj zabojovat o jedno z pěti postupových míst. Nevadí mi, že naskočím přímo až do druhé fáze proti soupeřům, kteří už budou možná rozehraní. Výhodou je, že k postupu mi mohou stačit tři nebo čtyři vítězné zápasy, podle počtu přihlášených,“ řekl před odletem.

Na turnaji bude druhý nasazený za Rakušanem Danielem Habesohnem. Ještě o jedno místo výš, tedy jako jednička, by měla být Hana Matelová. Ta je totiž v aktuálním olympijském žebříčku třetí, ovšem Ukrajinka Pesotská ani Švédka Ekholmová nejsou mezi přihlášenými. I ona, a pochopitelně také Karin Adámková, by chtěly příští týden při zpáteční cestě držet v rukou cennou plaketu s nápisem RISE2TOKYO.

Kompletní informace o evropské olympijské kvalifikaci najdete ZDE