K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Do soutěží na MEJ vstoupily české týmy podle předpokladů


Kadetky Linda Záděrová s Helenou Sommerovou nedaly Bulharkám příliš mnoho šancí

Tak nějak se předpokládalo, že po prvních utkáních budou mít české týmy na juniorském mistrovství Evropy v Kluži na svém kontě jednu prohru a tři vítězství. Junioři na obhájce titulu Němce nestačili a prohráli 0:3, ostatní tři týmy vybojovaly vítězství nad papírově slabšími soupeři.

Prakticky ve stejnou dobu skončily duely kadetek s Bulharskem a kadetů s Itálií. Oba české výběry vyhrály 3:0, byť jejich průběh byl rozdílný. Kadetky se v utkání nejvíc strachovaly, když Helena Sommerová v zápase s Dimanou Nikolovovou nevyužila ve třetím setu dva mečboly a dovolila soupeřce srovnat stav setů. Pak ale skvěle zvládla závěr rozhodující sady a vybojovala bod. Ten první získala s přehledem hrající Linda Záděrová a obě české hráčky pak společnými silami dotáhly do vítězného konce i čtyřhru. „Heleně chvíli trvalo, než se pro promarněných mečbolech vrátila zpět do hry. Pořád to hrnula před sebou, nedokázala změnit hru, ale nakonec to doslova vydřela. Těžila ze skvělého servisu a je dobře, že takový zápas dokázala nakonec vyhrát. Nechtěl jsem před čtyřhrou nic riskovat, proto jsem obě hráčky postavil proti bulharskému páru. Výhra 3:0 je na úvod turnaje perfektní, Linda si pochvalovala prostředí a bylo vidět, že jí hala sedí,“ shrnul vystoupení českých kadetek trenér Martin Pytlík.

Také kouč českých kadetů Marek Klásek byl po utkání s Itálií spokojen. Jeho svěřenci bojovali a proti nepříjemným Italům několikrát otáčeli nepříznivý stav. Už v první dvouhře se skvělým výkonem blýsknul Adam Štalzer, který porazil soupeřovu jedničku. Pak Šimon Bělík přidal druhý bod, když po prohraném první setu zlepšil pohyb a byl mnohem důraznější, než jeho soupeř. Závěrečná čtyřhra nabídla pětisetové drama, v němž Češi vyhráli až 19:17. „Já jsem věřil a doufal v takový vstup do turnaje. Musím hráče pochválit, opravdu to bylo dobré. Adam Štalzer utkání skvěle začal a pak držel i výkon naší čtyřhry. Stejně tak byl skvělý Šimon Bělík, jakmile se dostal do svého tempa, byl lepší. Tohle jsme na úvod šampionátu potřebovali. Vyhrát, a přitom neodehrát úplně snadné zápasy,“ řekl po výhře.

V juniorských kategoriích se v Kluži nejprve představili čeští junioři. Prohráli s Německem 0:3 a mnoho důvodů ke spokojenosti neměli. Dokázali proti favorizovanému soupeři uhrát jediný set, což bylo i pro trenéra Josefa Brauna málo. „Kluci bojovali, to jednoznačně ano, ovšem na skvěle připravené Němce to nestačilo. Soupeř podal absolutně soustředěný výkon a zaslouženě vyhrál. Možná bych byl spokojenější, kdybychom měli na svém kontě o nějaký ten set více, na druhé straně důležité zápasy nás teprve čekají.“

Na vítězství se z českých týmů nejvíce nadřely juniorky. V utkání proti Norkám byly sice favoritkami, ale jak přiznal trenér Tomáš Vrňák, ani jednu z hráček soupeře neznali. „Je to zvláštní, ale ani holky ani já jsme Norky ještě hrát neviděli. Věděl jsem, že tam mají obranářku a nějaký sendvič, ovšem to bylo vše. I z tohoto důvodu mám radost, že se nám podařilo vyhrát,“ řekl po utkání.

V něm nejprve obranářka Rikke Skattetová porazila Gabrielu Štěpánovou 3:1, pak vedla Sinniva Sjoeholtová nad Zdenou Blaškovou 2:1 na sety a 4:1, ovšem česká jednička za tohoto stavu zavelela k protiútoku. Zápas v pětisetové bitvě vyhrála a pak už Češky neztratily ani set. „Pokud bych měl některou z holek pochválit, pak by to byla Anežka Ilčíková, která podala absolutně perfektní výkon. Zdenča hrála ve druhém svém zápase taky dobře, ale jinak to bylo docela vydřené vítězství. To ale nevadí, jsem spokojený, je to povedený vstup do turnaje,“ dodal Tomáš Vrňák.

 

Mistrovství Evropy juniorů 2018 v Kluži

MEJ_2018_logo_1010x0

Výsledky českých družstev

Junioři, skupina C: Německo – ČESKÁ REPUBLIKA 3:0. Cedric Meissner – Radim BAKO 3:0 (7,4,9), Kay Stumper – Tomáš MARTINKO 3:0 (5,7,5), Meng Fanbo – František ONDERKA 3:1 (-7,5,7,5).

Kadetky, skupina A: ČESKÁ REPUBLIKA – Bulharsko 3:0. Linda ZÁDĚROVÁ – Gabriela Ivanovová 3:0 (7,6,3), Helena SOMMEROVÁ – Dimana Nikolovová 3:2 (7,8,-10,-8,9), Linda ZÁDĚROVÁ, Helena SOMMEROVÁ – Tsvetelina Georgievová, Sidelya Mutluová 3:1 (-13,4,4,6).

Kadeti, skupina D: ČESKÁ REPUBLIKA – Itálie 3:0. Adam ŠTALZER – Andrea Puppo 3:0 (6,9,9), Šimon BĚLÍK – Tommaso Giovennetti 3:1 (-7,6,8,5), Adam ŠTALZER, Matěj STACH – Andrea Puppo – Shasa Pellizzon 3:2 (-7,4,-10,8,17).

Juniorky, skupina A: ČESKÁ REPUBLIKA – Norsko 3:1. Gabriela ŠTĚPÁNOVÁ – Rikke Skattetová 1:3 (11,-7,-5,-6), Zdena BLAŠKOVÁ – Sinniva Sjoeholtová 3:2 (-8,2,-9,9,9), Anežka ILČÍKOVÁ – Anne Kalvatnová 3:0 (6,6,9), Zdena BLAŠKOVÁ – Rikke Skattetová 3:0 (4,5,5).

Kompletní informace o MEJ v Kluži najdete ZDE