K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Stolní tenis hráčů s tělesným postižením, druhá část


Aktuální informace o stolním tenisu hráčů s tělesným postižením v ČR, o praktických aspektech tréninku a o možnostech propagace

V České republice existuje několik oddílů, republikových turnajů i státní reprezentace. V roce 2017 si na některém z turnajů zahrálo 116 hráčů, z toho 74 hráčů na vozíku (= sedící) a 42 stojících hráčů (= stojící). Stolnímu tenisu hráčů s tělesným postižením se věnují čtyři webové stránky. Jsou to: www.stpara.cz (hráči na vozíku), www.caths.cz (stojící), www.cstps.cz
(hráči na vozíku i stojící) a www.pinec.eu (stojící).

Jak vyplývá z výše uvedeného, je potřeba rozlišit, jestli se jedná o hráče sedícího nebo stojícího. Roubíček (2015) se zmiňuje o obecných výkonnostních úrovních ve stolním tenisu; rekreační, masová, výkonnostní, vrcholová a státní reprezentace.

Přibližně 90 % hráčů s tělesným postižením v České republice spadá do rekreační a masové úrovně. „Za masové soutěže považujeme soutěže rekreačního charakteru přístupné co největšímu počtu účastníků, u nichž se nepředpokládá vyšší výkonnost podložená soustavným tréninkem.“ (Hýbner et al., 1999, s. 5). Zbylých 10 % můžeme zařadit do výkonnostní úrovně (do vrcholové pouze jednoho hráče) a do státní reprezentace.

Všichni současní reprezentanti trénují v oddílech pro nepostižené stolní tenisty. Je to pro ně z důvodu výkonnostní úrovně naprosto nezbytné, aby měli šanci konkurovat špičkovým světovým hráčům. Slobodzian (2015) uvádí, že kdyby existovala kvalitní práce s mladými stolními tenisty s tělesným postižením, tak by bylo možné, aby se Česká republika více přiblížila světové špičce, jako tomu bylo zhruba před 15–20 lety.

Celý článek od Davida Půlpána naleznete ZDE

Související novinky

Všechny novinky