K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Tituly ve dvouhře pro Jiřího Vráblíka a Hanu Matelovou


Bývalý reprezentant měl ze svého prvního zlata v singlu obrovskou radost

Ze zisku mistrovských titulu ve dvouhře mužů a žen se v havířovském Národním tréninkovém centru radovali Hana Matelová a Jiří Vráblík. Zatímco současná ženská česká jednička prodloužila svoji sérii vítězství už na pět v řadě a vybojovala celkově sedmý titul, bývalý český reprezentant Jiří Vráblík se ze zlaté medaile v singlu radoval poprvé.

A byla to radost opravdová, protože titul si v programu závěrečného dne šampionátu tvrdě vydřel. Nejprve svedl sedmisetovou bitvu s Tomášem Treglerem. Zápas byl některými trenéry a fanoušky označován jako předčasné finále, protože po vyřazení Lubomíra Jančaříka to byli právě tito dva hráči, kdo měl být největším favoritem. Vráblík ovšem předváděl skvělou hru a patřil mu závěr zápasu.

Ve finále ho čekal junior Šimon Bělík, který v semifinále přehrál 4:1 na sety zkušeného Dmitrije Prokopcova. Ani v přímém souboji o zlato se svého výrazně zkušenějšího soupeře nezalekl. Vyhrál koncovku prvního setu a naznačil, že to s ním Vráblík nebude mít vůbec snadné.

A také, že neměl. Vedení 3:1 na sety nic neznamenalo, Bělík našel dostatek psychických sil, aby zápas o titul zdramatizoval. Vyrovnal na 3:3 a diváci v hale i u televizních obrazovek sledovali bitvu o každý míček. Za stavu 9:9 měl ovšem přece jen pevnější nervy Jiří Vráblík, který se po prvním proměněném mečbolu radostně skácel k zemi. „Je to první titul, ale já jsem šampionát šest let nehrál. Když jsem v létě přišel do El Niňa, říkal mi Petr Kaucký, abych na šampionát jel, totéž říkal pan Špaček a já jsem moc rád, že mě přemluvili,“ řekl po zápase a k finálovému duelu dodal: „Když jsem po prvním setu skóre otočil, už jsem cítil, že jsem herně lepší. Že mi soupeř nemá čím ublížit. Jenže on se začal zlepšovat, začal mi lépe přijímat a mně navíc ubývaly síly. Cpal jsem do sebe Redbull, colu a všechno možný. Pak mi taky pomohli kluci z Havlíčkova Brodu, když jsem slyšel jejich podporu. Pak tam byla šíleně dlouhá výměna, kterou jsem vyhrál, ale hrozně jsem se zadýchal. Říkal jsem si, že teď je to špatné, a taky jsem hned zkazil dva míčky. Pak jsem se ale nějak zkoncentroval a myslím, že jsem zahrál koncovku zkušeně. Byl jsem dostatečnšě ostrý a mám obrovskou radost, že se to povedlo.“

První, kdo mu k výhře pogratuloval, byl pochopitelně jeho soupeř a bylo znát, jak moc si váží toho, že mohl ve finále dvouhry mužů hrát. Šimon Bělík v Havířově skončil na druhém místě, ale na svoje vystoupení rozhodně může být pyšný.

Ženské finále už tolik dramatické nebylo. Hana Matelová se do něj probojovala po výhře 4:0 nad Tamarou Tomanovou, její soupeřka Kateřina Tomanovská potřebovala v duelu se Zdenou Blaškovou o dva sety víc. Jenže pak ji její reprezentační kolegyně a obhájkyně titulu nedala vůbec nic zadarmo. Matelová šla jasně za svým cílem, a nakonec vybojovala pátý titul ve dvouhře v řadě. To se v historii samostatné České republiky ještě žádnému hráči ani hráčce nepodařilo. „Jednoduché to rozhodně nebylo, protože s Kačkou se velmi dobře známe. Byla jsem před zápasem hrozně nervózní. Myslím, že obě umíme předvést lepší hru, než diváci ve finále viděli. Měla jsem ale výhodu, že už těch finále jsem odehrála několik. Kdybychom proti sobě hrály v tréninkové hale, byly by tam super výměny a vypadalo by to úplně jinak. Tohle bylo hodně nervózní a já jsem moc ráda, že jsem to zvládla,“ řekla k finálovému duelu.

Svůj první titul mistryně republiky vybojovala v Havířově Tamara Tomanová. Společně s Markétou Ševčíkovou nenašly přemožitelky ve čtyřhře žen. Byla jednou z nejúspěšnějších hráček na turnaji, protože k tomuto titulu ještě přidala bronzovou medaili ze singlu a stříbro ze smíšené čtyřhry.

Ze zlata se radovali také zástupci HB Ostrov. Deblová dvojice Michal Obešlo, Radek Skála zastoupila favorizovaný pár Tomáš Tregler, Dmitrij Prokopcov, který vypadl v bojích o medaile. Obešlo se Skálou ve finále porazili Patrika Klose s Františkem Onderkou 3:1.

Rovněž domácí klub slavil úspěch. Havířovský pár Petr David, Kristýna Štefcová ve finále porazil Patrika Klose s Tamarou Tomanovou. Pro zkušeného Petra Davida to bylo zlato v mixu po dlouhých třinácti letech. V Hodoníně v roce 2008 vyhrál s Lenkou Harabaszovou.

Ve výčtu mistrovských titulů nesmí chybět ani vítězové dvouher do jedenadvaceti let. V té mužské vrátil porážku ze čtvrtfinále dvouhry mužů Šimonu Bělíkovi ostravský junior Tomáš Martinko. Ve dvouhře žen U21 titul obhájila Zdena Blašková, když ve finále porazila Lindu Záděrovou.

 

Mistrovství ČR jednotlivců 2021, Havířov

Dvouhra mužů, semifinále: Šimon BĚLÍK (SKST Havířov) – Dmitrij PROKOPCOV (HB Ostrov) 4:1 (-9,9,7,12,10), Jiří VRÁBLÍK (SF SKK El Niňo Praha) – Tomáš TREGLER (HB Ostrov) 4:3 (-8,1,6,-7,-5,8,3). Finále: Jiří VRÁBLÍK – Šimon BĚLÍK 4:3 (-11,6,4,10,-5,-8,9).

Dvouhra žen, semifinále: Hana MATELOVÁ (ASRTT Etival) – Tamara TOMANOVÁ (TJ Ostrava KST) 4:0 (6,10,9,6), Kateřina TOMANOVSKÁ (TTG Bingen/Münster-Sarmsheim) – Zdena BLAŠKOVÁ (SK Dobré) 4:2 (-8,8,-11,8,9,8). Finále: Hana MATELOVÁ – Kateřina TOMANOVSKÁ 4:0 (8,1,9,6).

Čtyřhra mužů, semifinále: Patrik KLOS, František ONDERKA (TJ Ostrava KST) – Michal BLINKA, Jakub SEIBERT (SKST Liberec) 3:0 (9,9,10), Michal OBEŠLO, Radek SKÁLA (HB Ostrov) – Ondřej BAJGER, Petr DAVID (SKST Havířov) 3:1 (-9,9,8,11). Finále: Michal OBEŠLO, Radek SKÁLA – Patrik KLOS, František ONDERKA 3:1 (8,8,-7,10).

Čtyřhra žen, semifinále: Barbora KAPOUNOVÁ, Kristýna MIKULCOVÁ (MH ST Ostrava) – Zdena BLAŠKOVÁ (SK Dobré), Kristýna ŠTEFCOVÁ (SKAT Havířov) 3:0 (7,9,6), Markéta ŠEVČÍKOVÁ (SKST Hodonín), Tamara TOMANOVÁ (TJ Ostrava KST) – Karolína MYNÁŘOVÁ (TTG Bingen/Münster-Sarmsheim), Linda ZÁDĚROVÁ (SHSZ Hodonín) 3:2 (-4,8,8,-4,6). Finále: Markéta ŠEVČÍKOVÁ, Tamara TOMANOVÁ – Barbora KAPOUNOVÁ, Kristýna MIKULCOVÁ 3:2 (-7,5,5,-8,9).

Smíšená čtyřhra, semifinále: Petr DAVID, Kristýna ŠTEFCOVÁ (SKST Havířov) – Jan VALENTA (SKST Havířov), Zdena BLAŠKOVÁ (SK Dobré) 3:2 (-9,9,-8,10,8), Patrik KLOS, Tamara TOMANOVÁ (TJ Ostrava KST) – Ondřej BAJGER, Gabriela ŠTĚPÁNOVÁ (SKST Havířov) 3:1 (-8,7,8,8). Finále: Petr DAVID, Kristýna ŠTEFCOVÁ – Patrik KLOS, Tamara TOMANOVÁ 3:1 (-6,6,7,8).

Dvouhra mužů U21, finále: Tomáš MARTINKO (TJ Ostrava KST) – Šimon BĚLÍK (SKST Havířov) 4:3 (4,10,-8,-10,4,-8,8).

Dvouhra žen U21, semifinále: Zdena BLAŠKOVÁ (SK Dobré) – Linda ZÁDĚROVÁ (SKST Hodonín) 4:1 (3,8,7,-6,9).

Kompletní výsledky najdete ZDE

Fotogalerii z turnaje najdete na Flickru ČAST ZDE