K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Tokio je opět na dosah, muži porazili Maďarsko


Českému týmu zbývá porazil v Gondomaru poslední soupeř, kterým bude silný Hong Kong

V portugalském Gondomaru vrcholí světová olympijská kvalifikace družstev. Do večerního finále 2. fáze turnaje, a tedy do boje o poslední letenku na hry do Tokia, se probojovaly v soutěži žen týmy Koreje a Francie, v soutěži mužů pak po výhře 3:0 nad Slovenskem družstvo Hong Kongu a také Česká republika!!! Svěřenci trenéra Josefa Plachého v semifinále porazili Maďarsko 3:0.

Češi začali utkání skvěle. Výhráli totiž úvodní čtyřhru. Pár Nandor Ecseki, Adam Szudi je 12. na aktuálním světovém žebříčku čtyřher, naopak dvojice Lubomír Jančařík, Tomáš Polanský je na žebříčku až 123. Za stolem tento propastný rozdíl nebyl vidět. Naopak, po prohraném prvním setu se český pár rozehrál k vynikajícímu výkonu. Vyhrál druhý a čtvrtý set a musel rozhodovat až ten pátý. V něm Maďaři začali pěkně zostra a vedli 3:0. Polanský s Jančaříkem naštěstí brzy srovnali na 4:4 a po změně stran šli poprvé do vedení 6:5. Pak už své úsilí dotáhli do vítězného konce.

Trenér Josef Plachý své svěřence za předvedený výkon pochopitelně chválil. „Je vidět, jak je čtyřhra v tomto systému důležitá. Z mého pohledu jsou Maďaři kvalitní debl, ale nejsou to Číňané, se kterými bychom si nemohli poradit. Kluci zahráli skvěle, podařilo se nám to vyhrát, a to byl odraz pro další průběh utkání,“ řekl a dodal, že Polanský s Jančaříkem potvrdili, že i oni čtyřhru hrát umí. „Kluci spolu hráli vloni na World Touru ve Švédsku, kde postoupili mezi šestnáct. Navíc, my jsme schopni složit kvalitní debl ze všech tří hráčů, můžeme to přizpůsobit soupeři. Tohle je doklad toho, jak si kluci navzájem sedli, jak jsme vytvořili kompaktní družstvo bez větších slabin.“

V první dvouhře proti sobě nastoupily týmové jedničky. Pavel Širuček porazil Bence Majorose na loňském mistrovství světa, moc dobře však věděl, že je to velmi kvalitní hráč. To Maďar dokazoval od úvodních výměn, kdy v prvním setu vedl už 6:1. Český reprezentant se však nevzdal, postupně snižoval a dotáhl svého soupeře na 9:9. Pak dvěma míčky získal set pro sebe. Promarněný set se na Majorosovi projevil totální ztrátou koncentrace. Naopak Pavel Širuček zvyšoval tempo a drtil Maďara přesnými údery. Druhý set vyhrál naprosto hladce. Přestože jeho soupeř svoji hru v dalším setu zlepšil, nenechal už si vítězství vzít.

Pavel Širuček posunul český tým jediný krok od postupu do finále 2. fáze kvalifikace. „Majoros trefil na začátku zápasu pár skvělých balonů. Bylo ovšem moc důležité, že Pavel dokázal stav vyrovnat a v závěru získat set pro sebe. Pak už si v těch úderech věřil, hrál velmi dobře a dostal se do takové pohody, že byl lepším hráčem,“ hodnotil Širůčkovo vystoupení český kouč.

Rozhodující bod udělal Lubomír Jančařík, který porazil Adama Szudiho 3:1 na sety. Úvodní dějství sice prohrál, když nezachytil skvělý nástup svého soupeře. Pak ale nejenže vyrovnal hru, zvládl důležitou koncovku druhého setu a v dalším průběhu už byl lepší. „Tohle byl psychicky hodně těžký zápas a rozhodující byl třetí set. Luboš v něm vedl 10:8, ale Maďar srovnal. Pak tam byly další dva naše setboly a teprve až ten další Luboš proměnil. Szudi mě překvapil, jak stíhal ve výměnách. To nebylo o tom, že by Luboš zakončil po druhém třetím balonu. Míček lítal čtyřikrát pětkrát po stolem, než ho dokázal vyhrát. Jak říkám, těžký zápas s výborně zvládnutým koncem,“ uzavřel semifinálový boj s Maďary Josef Plachý.

Večer čeká české reprezentanty rozhodující bitva o postup na olympijské hry. Hong Kong byl na turnaji desátý nasazený tým. Do 2. fáze se dostal nečekanou prohrou se Srbskem, což je pro Josefa Plachého signál, že šance na postup jsou naprosto vyrovnané. „Tento typ turnaje je psychicky náročný. Hraje se o hodně, takže nějaké papírové předpoklady a prognózy podle postavení hráčů na žebříčku nejsou k ničemu. Bude to o momentální formě o nasazení a bojovnosti. Já našemu týmu věřím a uděláme všechno proto, abychom místo na olympijském turnaji vybojovali.“

 

Světová olympijská kvalifikace družstev

Výsledky českých družstev

Muži, 2. fáze, semifinále: Maďarsko – ČESKÁ REPUBLIKA 0:3

Nandor Ecseki, Adam Szudi – Tomáš POLANSKÝ, Lubomír JANČAŘÍK 2:3 (8,-7,8,-2,-7), Bence Majoros – Pavel ŠIRUČEK 0:3 (-9,-2,-9), Adam Szudi – Lubomír JANČAŘÍK 1:3 (5,-10,-11,-3).

Kompletní informace o turnaji najdete ZDE