K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Tomáš Polanský kráčí turnajem TOP 10 bez porážky


Důležitý souboj s Rakušanem Levenkem vyhrál až po sedmi setech

V kategorii kadetů se stále nedaří Janu Valentovi. Ve čtvrtém dopoledním zápase prohrál 0:4 s Wang Chenxinem z Ázerbajdžánu a stejným poměrem pak odpoledne podlehl také Lillianu Bardetovi z Francie. Byl pochopitelně hodně zklamán, protože se mu totálně rozpadla koncepce hry. „Nemám tolik nahráno, abych mohl konkurovat těmto hráčům, kteří jsou všichni kvalitativně o poznání lepší. Můj poslední rok byl pestrý na různá zranění a nemoci, takže mi prostě schází jistota. Na začátku turnaje to ještě šlo, hodně jsem bojoval, ale po třech prohrách na mne nějak dolehla ta samotná skutečnost, že soupeři jsou prostě mnohem lépe připraveni na tento turnaj. Musím opět zabojovat, fyzicky se necítím zle, takže stále nevzdávám myšlenku, že alespoň jedno vítězství na turnaji získám,“ řekl trochu smutným hlasem.

Dobrá pohoda nebyla cítit ani ze slov kadetky Zdeny Blaškové, která měla v domácím prostředí patřit ke spolufavoritkám celého turnaje. Po dvou prohrách v první hracím dni si na začátku toho druhého připsala výhru nad Chorvatkou Martou Vukeličovou. Byl to pochopitelně opět boj až do samotného závěru, ale sedmisetové drama nakonec pro sebe získala česká hráčka. „Herně to ještě stále nebylo ono, o to cennější tohle vítězství bylo. Normálně bych tuhle hráčku měla porazit výraznějším výsledkem, jenže to bych musela podávat v Praze lepší výkony. Jsem za to vítězství ráda, protože prohra by mě asi už úplně zablokovala,“ hledala hlavní pozitivum na vydřeném vítězství. V tomto kontextu ji naopak příliš nevadila porážka v následujícím zápase s Ruskou Ekaterinou Zironkovou. Už před turnajem totiž právě ji označila za jednu ze dvou nejnepříjemnějších soupeřek. „No, teď to vidím trochu jinak. Podala jsem v tomhle zápase asi nejlepší výkon na turnaji, přesto jsem odešla s prázdnou. Základ byly dvě prohrané koncovky prvních dvou setů. Pak už se mi zápas těžko otáčel. S výkonem, tedy s předvedenou hrou, jsem konečně alespoň trochu spokojená, ovšem prohra mě mrzí. Po pěti zápasech jen dvě výhry, to je hrozně málo,“ dodala česká kadetka.

Velikou radost svým příznivcům naopak dělá junior Tomáš Polanský, který po třech výhrách v prvním dni turnaje pokračoval na vítězné vlně i v sobotu dopoledne. Los mu přitom do cesty postavil Rakušana Andrease Levenka, který podobně jako Polanský, v pátek všechny své zápasy vyhrál. Český reprezentant do zápasu vlétl jako uragán. První set vyhrál 11:1, v tom druhém soupeři povolil jen o čtyři míčky víc. „Slyšel jsem, jak si pod nosem brumlal něco ve smyslu, že stále ještě spí,“ smál se Polanský a byl rád, že začátek souboje takto zvládl. Levenko totiž v dalším průběhu dokazoval, že role spolufavorita turnaje mu nepřísluší náhodou. „Když už jsem vedl 3:1 na sety, dokázal změnit hru a přizpůsobit se mojí taktice. Docela mě rozebral a najednou bylo vyrovnáno. Museli jsme na to s trenérem zareagovat i my a opět jsem zkoušel něco nového. Vyšlo to, takže jsem získal důležité vítězství směrem k šanci na celkové prvenství.“

Polanský v odpoledním duelu následně vyhrál 4:0 nad Francouzem Manolem a zůstal jediným hráčem ve své kategorii, který má čisté konto. Ovšem čtyři zápasy před koncem si ještě zdaleka netroufá říct, jak to celé dopadne. „Mám logicky velkou výhodu, ovšem před sebou ještě těžké soupeře. Večer nastoupím proti Siposovi z Rumunska, což bych teoreticky měl zvládnout. Ale pak v neděli těžké tři zápasy s Rumunem Pleteou, Bělorusem Khaninem a zejména Francouzem Seyfriedem na závěr. Bude to ještě dřina, ale cítím se fyzicky v pořádku, tak to snad vyjde,“ dodal Tomáš Polanský.

Juniorka Nikita Petrovová prozatím podobně jako Jan Valenta na své první vítězství teprve čeká. Ovšem blíž, než k němu měla v dopoledním souboji s Francouzkou Marie Migotovou, už se dostat nemůže. Nad mnohem zkušenější soupeřkou vedla v zápase 3:1 na sety a zdálo se, že už ji nic nezastaví. Soupeřka sice ještě dokázala vyrovnat, ale v rozhodující sadě česká hráčka vedla při změně stran 5:1. „Byl to skvěle rozehraný zápas, Migotová hodně spěchala a hrála nepřesně. Já jsem se naopak snažila hrát hodně trpělivě, a přestože jsem ztratila slibné dvousetové vedení, byla jsem lepší i úvodu sedmého setu. Myslím si, že jsem normálně dostala strach. Zalekla jsem se šance vyhrát nad tak kvalitní soupeřkou a úplně jsem v závěru vybouchla. Vedla jsem ještě 8:4, pak jsem dokonce měla mečbol, jenže ten závěr byl hrozný. Je to taková škoda, vůbec nevím, co s tím mám dělat,“ přiznala Petrovová, která ještě mnoho minut po utkání schovávala hlavu pod ručníkem a do šaten odcházela se slzami v očích. Její odpolední duel s Angličankou Ho Tin Tin byl touto prohrou bezesporu poznamenán také, takže prohra 0:4 ani nikoho nepřekvapila.

 

Turnaj TOP 10 juniorů, Praha

logo-TOP10_CMYK_white_1744d_r_215x121 

Výsledky českých reprezentantů

Sobotní zápasy českých reprezentantů

Kadeti: Wang Chenxi (Ázerb.) – Jan VALENTA 4:0 (9,9,7,6), Lillian Bardet (Fr.) – Jan VALENTA 4:0 (5,7,2,5).

Kadetky: Zdena BLAŠKOVÁ – Marta Vukeličová (Chor.) 4:3 (-8,7,5,-7,8,-6,5), Ekaterina Zironovová (Rus.) – Zdena BLAŠKOVÁ 4:1 (9,11,5,-10,2).

Junioři: Tomáš POLANSKÝ – Andreas Levenko (Rak.) 4:3 (1,5,-8,8,-8,-9,5), Tomáš POLANSKÝ – Alexandru Manole (Fr.) 4:0 (6,5,8,1).

Juniorky: Marie Migotová (Fr.) – Nikita PETROVOVÁ 4:3 (5,-11,7,-9,8,7,10), Ho Tin Tin (Angl.) – Nikita PETROVOVÁ 4:0 (6,2,11,4).

 

Více informací o turnaji zde: http://www.ettu.org/en/events/europe-youth-top-10/general-information/