K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Úspěšné vystoupení talentů na TTVN Grand Prix 2018


Martin Šíp vyhrál v singlu jedenáct zápasů a zaslouženě na turnaji zvítězil

Ve dnech 14. – 16.září 2018 se v německém Rintelnu uskutečnil 32. ročník mezinárodního turnaje mládeže TTVN Grand Prix 2018. V letošním roce došlo k zásadní změně systému turnaje. Turnaj je nově určen pro hráče a hráčky ročníků 2005 a mladší, na turnaji se hrají jak soutěže jednotlivců, tak soutěže družstev a byl zařazen spolu s turnaji v Minsku a v Bratislavě do seriálu turnajů International Minicadet Ligue.

V letošním roce se turnaje zúčastnilo 12 družstev ze 7 zemí a 4 německých regionálních výběrů. Na turnaj bylo nominováno šest českých hráčů a hráček, kteří se podobně jako v uplynulých letech zúčastnili přípravného kempu v německém Hannoveru. Nominováni byli: Monika Pařízková, Kateřina Pisárová, Adéla Sazimová, Daniel Košťál, Jaroslav Bača a Martin Šíp. Dále se turnaje zúčastnilo i B družstvo našich děvčat v sestavě Lucie Masopustová, Magdaléna Ščibrániová a Iva Gallerachová pod vedením trenérky Martiny Hurníkové.

Soustředění probíhalo od úterý do pátku. Ve vedení tréninků se střídali trenéři regionálního centra Niedersachsenu Nebojsa Stevanov a Jaroslav Kunz spolu s dalšími trenéry centra a trenéry naší výpravy Martinem Bajgerem a Martinem Linertem a trenéry výprav Běloruska, Slovenska a Dánska. V pátek po obědě jsme se přemístili do Rintelnu, kde byl odpoledne zahájen turnaj soutěží družstev.

Na turnaji se hrála soutěž tříčlenných družstev, a to nejprve ve čtyřech tříčlenných skupinách s následnou dohrávkou o konečné umístění. Dále se hrála soutěž jednotlivců, která byla zahájena v šesti skupinách po šesti hráčích, ze kterých se postupovalo do dalších šestičlenných skupin, po nichž se opět dohrávalo o konečné umístění. Na účastníky turnaje tak čekalo ve dvou a půl dnech minimálně patnáct, u některých až devatenáct náročných zápasů s kvalitními soupeři. Výsledky jednotlivých hráčů jsou bodově ohodnoceny, sečteny a je vyhlášeno i umístění jednotlivých výprav.

V soutěži družstev naši chlapci obsadili pěkné 5. místo, když prohráli pouze v úvodním utkání turnaje s výběrem Hesenska 2:3. K postupu do bojů o medaile chybělo málo, Martin Šíp vedl s Taylerem Foxem 2:0 na sety a prohrál 10:12 v pátém setu. Výborného výsledku dosáhla naše děvčata, která vyhrála základní skupinu a postoupila tak do semifinále. V něm nás čekalo favorizované družstvo Běloruska. Holky podaly výborný výkon, když Monča Pařízková a Kačka Pisárová porazily Palinu Harelavovou a chybělo málo, aby Kačka Pisárová podobně jako v soutěži jednotlivců porazila Veru Volkavovou, když tentokrát prohrála 1:3, kdy prohrála ve dvou koncovkách.

Po porážce 2:3 na holky čekal neoblíbený zápas o třetí místo proti výběru Hesenska. Utkání bylo plné zvratů. Holky začaly výborně, vedly již 2:0 na zápasy. Ve třetí dvouhře nenašla Adélka Sazimová recept na kombinaci sendvič a tráva, a jelikož Monča Pařízková prohrála s jedničkou soupeřek Panovou, musela o výsledku rozhodovat závěrečná dvouhra, ve které nastoupila Kačka Pisárová proti Brendě Rühmkorffové. Zápas byl velmi nervózní, šlo o medailové umístění, a tak se rozhodovalo v koncovce pátého setu. Kačka sice prohrávala již 3:7, ale zabojovala a fantastickou koncovkou vyhrála set 11:7. Holky tak vybojovaly výborné třetí místo.

Naše B družstvo děvčat obsadilo pěkné 10. místo, když v závěrečných bojích porazily výběr Lucemburska a v souboji o 9. místo prohrály s týmem Nidersachsenu 1:3, když vedly 1:0 na zápasy a prohrály dvě následující dvouhry 2:3. Majda Ščibrániová prohrála s Faustýnou Stefanskou (8. hráčka konečného pořadí jednotlivců) 20:22 v pátém setu a Ivča Gallerachová prohrála s Majou Klokeovou 2:3, když vedla 2:1 a 10:8.

V soutěžích jednotlivců dosáhl vynikajícího výsledku Martin Šíp, který vyhrál všech svých 11 zápasů v soutěži jednotlivců a po zásluze se stal celkovým vítězem. Cesta to nebyla zdaleka jednoduchá, v druhém stupni skupin prohrával 8:10 v pátém setu s Dánem Viktorem Oksfeldtem, v semifinále prohrával 0:2 na sety s Karolisem Mikalauskasem z Lucemburska a ve finále s Němcem Tobiasem Sältzerem to byla též bitva do posledního míčku. Všechny tyto překážky Martin zvládl a stal se tak zaslouženým vítězem. Daniel Košťál obsadil 10. místo, když např. s nakonec bronzovým Lucemburčanem Mikalauskasem vedl 2:0 na sety a 9:5. Jarda Bača obsadil 29.místo, zajímavostí je, že v průběhu turnaje sehrál celkem 5 zápasů proti obranářům.

Nejlepší z děvčat byla Kačka Pisárová, která v soutěžích jednotlivců prohrála pouze jeden zápas, (dokázala porazit později stříbrnou Bělorusku Veru Volkavovou), ale díky horšímu poměru setů nepostoupila do bojů o medaile a obsadila tak konečné 13. místo. Adélka Sazimová obsadila 20. místo, kdy v průběhu turnaje dokázala dvakrát zvrátit nepříznivý stav 0:2 na svou stranu a nakonec zvítězit. Monča Pařízková skončila na 22. místě, když v základní skupině porazila později čtvrtou Melanie Merkovou z Badenska-Würtemberska a v soutěžích družstev další 4 hráčky z pořadí 1. – 12., v soutěži jednotlivců již Monče docházely síly, přesto zaslouží pochvalu za bojovnost.

Hráčky našeho B družstva na turnaji získávaly především zkušenosti. Lucka Masopustová obsadila 26. místo, které je velmi pěkným výsledkem, když uvážíme, že to byl její první start na velké akci. Lucka zejména od druhé poloviny turnaje hrála velmi pěkně, soustředěně, trpělivě a chytře využívala svou materiálovou výhodu. Majda Ščibrániová obsadila 27. místo, kdy během turnaje předvedla svou bojovnost, když vyhrála zápas, ve kterém prohrávala 0:2 a 3:7. Ivča Gallerachová obsadila konečné 35. místo. Během turnaje si vedla velmi dobře, kdy dokázala přesně aplikovat do hry rady trenérů a bojovala až do konce za každého stavu.

Naše družstvo se v celkovém hodnocení výprav umístilo na 5. místě, k umístění na stupních vítězů nám tentokrát chybělo pouhých 5 bodů. Turnaj byl opět velmi kvalitně obsazen. Kromě hráčů z Běloruska, Slovenska, Dánska, Lucemburska a Nizozemí se letos zúčastnilo několik hráčů a hráček ze širší německé špičky ročníků 2005 – 2008.

Na závěr bych chtěl poděkovat všem našim hráčům a hráčkám za vzornou a myslím si, že i úspěšnou reprezentaci ČR, Monice Masopustové za logistickou podporu a zejména mým kolegům trenérům Martinovi Bajgerovi a Martině Hurníkové za úspěšné zvládnutí náročného programu.

Kompletní výsledky naleznete  ZDE

Martin Linert