K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

V Dauhá rozděleno devět letenek, co bude dál


Další souboje o olympiádu čekají Evropany v dubnu v Portugalsku

V katarském Dauhá skončila světová olympijská kvalifikace jednotlivců a devět hráčů a hráček rozšířilo řady těch, kdo mají už jistou účast v Tokiu. Patří mezi ně i Lubomír Jančařík, český reprezentant, který vyhrál turnaj první fáze.

Podobně jako on si vedl Slovák Wang Yang. Ve finálovém souboji dvou obranářů udolal Řeka Panagiotise Gionise. Třetím vítězem jedné ze skupin první fáze byl Maďar Bence Majoroš, který ve finále porazil Belgičana Florenta Lambieta. Devět hráčů z první fáze postoupilo do fáze druhé a v ní se nejlépe vedlo Kirillu Skačkovovi. Radoval se z postupu na olympiádu po finálovém souboji s Angličanem Liamem Pitchfordem.

Ženy bojovaly o pět míst. Z první fáze si letenku zajistily Nizozemka Britt Eerlandová po výhře nad Španělkou Galiou Dvorakovou, Švédka Linda Bergströmová porazila Ukrajinku Margarytu Pesotskou, Ruska Polina Michajlovová uspěla s Thajkou Suthasini Sawettabutovou a zkušená Yang Xiaoxin z Monaka porazila Španělku Marii Xiao. Ve druhé fázi si pak poslední místo ve světové kvalifikaci vybojovala Suthasini Sawettabutová.

O tom, že světová kvalifikace jednotlivců patří mezi psychicky nejnáročnější turnaje vůbec svědčí fakt, že z osmi nejvýše nasazených hráčů si postup vybojoval jen Slovák Wang Yang. Ostatní favorité vyhořeli. V soutěži žen byla paradoxně situace opačná, z pěti postupujících byly hned čtyři z nasazené osmičky.

Co výsledky světové kvalifikace znamenají pro další české hráče a hráčky? Trojici Pavel Širuček, Hana Matelová a Karin Adámková v první řadě čeká evropská olympijská kvalifikace ve dnech 21. – 25. dubna v portugalské Guimarãesi. Z ní si postup na olympiádu zajistí pět mužů a čtyři ženy.

Poslední možností pak bude umístění v červnovém redukovaném olympijském žebříčku. To je ovšem v tuto chvíli věc dost nejistá a nikdo na ni spoléhat nemůže. Není ani jisté kolik hráčů a hráček z něj vlastně postoupí. Největší šanci má Hana Matelová, která se po světové kvalifikaci posunula na čtvrté místo. Pavel Širuček je aktuálně desátý, ovšem měl by díky výsledkům na turnajích WTT v Kataru přeskočit Řeka Gionise. Navíc je velmi pravděpodobné, že několik hráčů, kteří jsou v tuto chvíli před ním, si účast zajistí na asijské kvalifikaci. Ta v Dauhá začala právě dnes. Karin Adámková s nominací z žebříčku počítat nemůže. Česká hráčka je aktuálně na světovém žebříčku 109. a v olympijském žebříčku je před ní pětadvacet hráček, které se ještě na hry nekvalifikovaly.

Nastíněné možnosti postupu z olympijského žebříčku jsou pouze orientační, v postupovém systému je konkrétně uvedeno, že místo z žebříčku získá minimálně jeden hráč a hráčka, ovšem praxe na minulých olympiádách byla taková, že se dostalo na šest i více. Spoléhat na to pochopitelně nelze, největší jistotou je úspěch na zmiňované evropské kvalifikaci v Portugalsku.